Primátor Hřib: Sověti nenesli hlavní zásluhu na osvobození Prahy

V den připomínky výročí Pražského povstání je podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) potřeba si připomenout, že Rudá armáda dorazila do Prahy 9. května jako do fakticky svobodného města. Sověti tak nenesli hlavní zásluhu na jejím osvobození, řekl dnes primátor v projevu věnovaném 75. výročí povstání.

Pražský primátor Zdeněk Hřib
doporučujeme

Česko nyní podle Hřiba čelí silnému tlaku ruské propagandy a snahám o překrucování historie. Hřiba mimo jiné kritizují příznivci Ruska za přejmenování náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisu Němcovovi. Má proto policejní ochranu.

Lidé při Pražském povstání podle Hřiba šli bojovat na barikády za svou svobodu, i když si byli vědomi převahy nacistů. "Na památku těchto lidí, kteří se nebáli vzít svůj osud, osud svého města do vlastních rukou, nesmíme nikdy zapomenout," řekl. I díky nim byl podle primátora nacistický odpor na českém území zlomen a národ mohl rychle získat zpět svou čest a hrdost. Vzdal díky těm, kteří vyšli do ulic bojovat.

Připomněl svá loňská slova, že oběti Pražského povstání zavazují k tomu, aby se lidé nesmířili s totalitou, autoritářstvím nebo útiskem. Nyní jsou podle něj ještě aktuálnější. "V současnosti totiž čelíme silnému tlaku jak ruské propagandy, tak jejich snahám o překrucování historie," řekl.

Je proto podle něj potřeba si připomenout, že Rudá armáda dorazila do Prahy až poté, co se 8. května Němci vzdali České národní radě. "Sověti tak přijeli do města fakticky svobodného a nenesli hlavní zásluhu na jeho osvobození, i když si ji z politických důvodů připisovali a stále rádi připisují," poznamenal. Nikdo podle něj nezpochybňuje roli Sovětského svazu na ukončení druhé světové války. "Je ale třeba na něj pohlížet také jako na jednoho ze strůjců tohoto nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva, který byl po první dva roky války spojencem nacistického Německa," řekl.

Zdůraznil nutnost dělat vše pro hájení pravdy před lží a principů demokracie před autoritářským a totalitním smýšlením. "V žádném případě nesmíme nechat šlapat po odkazu našich předků a jejich ideálech svobodné společnosti, které jsme přijali za svém," dodal.

Pražské povstání bylo závěrečným důkazem toho, že Češi a Slováci za svou svobodu bojovali a nečekali, až jim ji někdo daruje. U příležitosti 75. výročí povstání to dnes v Českém rozhlase řekl slovenský velvyslanec Peter Weiss. Připomněl také památku československých vojáků v zahraničních jednotkách a účastníků Slovenského národního povstání.

Weiss uvedl, že nacistická krutost nenechávala nikoho na pochybách o tom, že jejich konečným cílem je likvidace, zotročení nebo germanizace českého i slovenského obyvatelstva. "Ve druhé světové válce šlo o fyzické přežití národa," zdůraznil.

Vyzdvihl osobní angažování Čechů i Slováků, kteří se doma nebo v zahraničí snažili vystupovat proti nacistům. "Pražské povstání bylo závěrečný důkaz, že Češi a Slováci bojovali za svobodu a nečekali, až jim ji někdo daruje," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna zřejmě zruší možnost odpočítat úroky z hypoték

06.07.2020 11:12 Až bude Sněmovna schvalovat vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí, zřejmě při tom…

Petříček chce s Dostálovou jednat o kompenzacích pro turisty kvůli covidu

05.07.2020 16:55 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce jednat s ministryní pro místní rozvoj Klárou…

Vláda bude koronavirem dotlačena k přehodnocení priorit, tvrdí Vostrá

05.07.2020 16:08 Vláda bude dotlačena vzhledem k důsledkům koronavirové krize k přehodnocení priorit. V České…

Petříček by nehlasoval pro usnesení vlády proti rezoluci EP

05.07.2020 15:19 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by nehlasoval pro usnesení vlády kritizující rezoluci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy