Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) čelí občanskoprávní žalobě ze strany muže, od kterého koupil dům v Kyjích. Podle žalobce nesplnil podmínky uvedené ve smlouvě, která je tak neplatná a primátor by měl nemovitost vrátit. Advokát Hřiba to popřel.
U Obvodního soudu pro Prahu 9 se dnes ve věci konalo první jednání, obě strany dostaly lhůtu 15 dní na dodání důkazů. Soudce případ odročil na neurčito. Transakce se uskutečnila před čtyřmi lety, tedy před tím, než se Zdeněk Hřib stal primátorem. Žalovanou je i jeho žena.
Podle advokáta žalujícího Norberta Naxery bylo v kupní smlouvě uvedeno, že primátor po dobu roku a půl umožní uskladnění věcí žalobce v domě a zároveň poskytne součinnost při jejich prodeji nafocením a umístěním na inzertní servery. "Pan Hřib toto neudělal, neposkytl vůbec žádnou součinnost a tři měsíce před koncem lhůty nechal vyměnit zámky, čímž mu (žalobci) znemožnil si ty věci odvézt třeba svépomocí," řekl advokát.
Věci měly podle něj hodnotu půl milionu korun a vzhledem k tomu, že je dům neobývaný, cennější věci v důsledku Hřibovy nečinnosti rozkradli zloději.
Naxer dodal, že žalující požaduje buď odstoupení od původní smlouvy nebo finanční kompenzaci. Nabídky protistrany na mimosoudní vyrovnání však nepovažuje za přijatelné.
Advokát primátora Pavel Poupě řekl, že si žalující mohl kdykoliv věci vyzvednout. "Žalobu považujeme v celém rozsahu za bezdůvodnou," uvedl s tím, že podmínky uvedené ve smlouvě byly splněny. Dodal, že kupní smlouvu ve skutečnosti porušil žalobce, který nespolupracoval, nemovitost ani přes výzvy ve lhůtě nevyklidil a nepředal a s manželi Hřibovými nekomunikoval.
Pokud jde o věci žalujícího, neměly podle něj žádnou hodnotu. Primátor je nicméně otevřen smírnému řešení a je ochoten kdykoliv poskytnout žalobci možnost si věci odvézt, dodal advokát.
Související
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
Zdeněk Hřib , Praha , soudy
Aktuálně se děje
včera
Buckinghamský palác recykluje reakci na dotazy ohledně prince Andrewa
včera
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
včera
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
včera
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
včera
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
včera
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
včera
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
včera
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
včera
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
včera
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
včera
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
včera
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
včera
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
včera
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
včera
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
včera
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
včera
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
včera
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
13. června 2026 21:56
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
13. června 2026 20:42
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
Obchody v Česku upravují otevírací dobu prakticky jen během vybraných státních svátků, kdy je k tomu nutí zákon. V červnu ale nastane jedna speciální situace. Příští týden uzavře jeden z tuzemských řetězců své prodejny předčasně kvůli fotbalu.
Zdroj: Jan Hrabě