Příspěvek 5000 korun by měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna nebude ještě 18 let. Pokud na ně rodiče pobírají přídavky, měli by novou dávku dostat automaticky v srpnu. Ostatní rodiče s loňským příjmem do milionu korun hrubého o ni budou muset požádat elektronicky přes aplikaci, nebo osobně v takzvaných Czech Pointech.
Příjem se bude u zaměstnaných žadatelů zjišťovat ze základu pro odvody a u živnostníků a podnikatelů z daňových přiznání. Při dalším zdražování by vláda mohla vyplacení jednorázového příspěvku ještě zopakovat. Vyplývá to z návrhu zákona, který připravilo ministerstvo práce. Odhaduje, že by dávku mohlo dostat 1,82 milionu dětí. Výdaje by činily 9,1 miliardy korun.
Příspěvek se má stát další dávkou státní sociální podpory stejně jako dětské přídavky či příspěvek na bydlení. Podle autorů zákona dosavadní dávky na změny v příjmech a nákladech reagují se zpožděním kalendářního čtvrtletí. "Příspěvek jednak ihned zlepší příjmovou situaci rodin s dětmi, ale také vytvoří časový prostor pro vyhodnocení skutečných dopadů zejména energetické krize na příjmovou situaci a životní úroveň," uvedlo ministerstvo práce. Podle návrhu může vláda případně vyplacení jednorázového příspěvku zopakovat. Podmínky stanoví v nařízení.
V srpnu mají nový příspěvek dostat domácnosti, které v červenci pobíraly přídavky na děti za červen. Podpora jim dorazí automaticky, pokud dítěti nebylo do 1. srpna 18 let. Ostatní rodiče by příspěvek měli obdržet do konce dalšího měsíce po schválení žádosti. O 5000 korun bude pak možné žádat i na děti, které se teprve narodí od 2. srpna do konce roku.
Příspěvek bude pro rodiče, kteří trvale či dlouhodobě bydlí spolu s dětmi v Česku. Milionová příjmová hranice platí podle návrhu pro rodičovský pár i samoživitele či samoživitelky. Dávku mohou získat manželé, nesezdaní, osvojitelé či pěstouni. Příjmy se budou posuzovat u zaměstnanců ze základu pro sociální odvody za rok 2021 z evidenčních listů sociální správy a u podnikatelů z daňových přiznání u finančních úřadů.
K podání žádosti přes aplikaci bude potřeba bankovní identita. Lidé, kteří ji nemají, budou moci žádat v Czech Pointech na radnicích či poštách. O dávku bude možné požádat rok od účinnosti zákona. Podporu budou vyplácet krajské úřady práce. Příspěvek 5000 korun se nebude danit, započítávat do příjmu při posuzování nároku na jiné dávky či strhávat v exekuci.
Podle statistik žije v Česku kolem dvou milionů dětí do 18 let. Ministerstvo práce odhaduje, že u desetiny z nich rodiče o příspěvek žádat nebudou a dávka se vyplatí 1,82 milionu dětí. Výdaje by měly činit 9,1 miliardy. Zhruba 30 milionů korun by měla stát příprava aplikace a informačního systému.
Připomínky k normě mohou do středy podat jen resorty financí, vnitra, obrany, spravedlnosti a úřad vlády. Ministerstvo práce navrhuje, aby po přijetí vládou Sněmovna předlohu schválila hned při prvním projednávání.
Někteří experti na sociální problematiku, ekonomové či odbory nový příspěvek kritizují. Podle nich vláda vytváří paralelní dávkový systém. Doporučovali navýšení přídavků na děti a příspěvků na bydlení, rozšíření okruhu příjemců, zjednodušení vyřizování a možnost žádat on-line.
Související
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
Superdávku čekají úpravy. Do výše dávky se promítnou na podzim
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
před 1 hodinou
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
před 2 hodinami
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
před 3 hodinami
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
včera
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
včera
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
včera
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
včera
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
včera
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
včera
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
včera
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
včera
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
Nejméně 15 lidí nepřežilo další ruské útoky na Ukrajině. Hned deset obětí je hlášeno z výstavy dronových technologií nedaleko Kyjeva, kde Rusové udeřili balistickými raketami. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková