Schodek rozpočtu je nepřijatelný, shodli se odbory a zaměstnavatelé

Odbory a zaměstnavatelé kritizují první návrh rozpočtu na příští rok. Plánovaný schodek 390 miliard korun označili za nepřijatelný. Vyzývají k jeho snížení. Po dnešním jednání tripartity to řekli předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a šéf Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner.

Podle prvního návrhu by měl stát příští rok hospodařit s příjmy téměř 1,49 bilionu korun a výdaji 1,88 bilionu, tedy s deficitem 390 miliard. Počítá se se zvýšením všech důchodů po valorizaci ještě o dalších 300 korun za zhruba 10,6 miliardy, s přidáním peněz školství kvůli vyššímu počtu žáků či s investicemi 187,5 miliardy. Platy ve veřejném sektoru by se nejspíš zvedat neměly. V roce 2023 by se měl schodek dostat na 370 miliard a v roce 2024 pak na 343 miliard. Také ekonomové a opoziční politici to kritizují, podle nich je potřeba veřejné finance konsolidovat.

„Z pohledu zaměstnavatelů je 390miliardový deficit státního rozpočtu nepřijatelný. Vyzýváme vládu, aby přišla s novým návrhem státního rozpočtu, který bude zodpovědnější a deficit bude výrazněji nižší,“ uvedl Rafaj.

Podle Wiesnera se na tripartitním jednání zástupci vlády ptali, kde by zaměstnavatelé ušetřili. "Úkolem podnikatelů a zaměstnavatelů není hledat, kde se dá ušetřit. Je to úkol vlády. Taky musíme dělat opatření, abychom byli konkurenceschopní, a drasticky snižovat náklady," podotkl Wiesner. Podle něj podnikatelé kladně hodnotí zachování výše investic, víc peněz by ale mělo putovat do vědy a výzkumu a do podpory inovací.

Podle Středuly je návrh rozpočtu optimistický, pokud se odhlédne od jeho příjmové stránky. Předák znovu zopakoval, že se stát po zrušení superhrubé mzdy a dalších krocích připravil o značné příjmy. Označil to za chybu. "Pro nás jsou deficity v takových výších neakceptovatelné," řekl Středula.

Rozpočet by se mohl upravit podle letních údajů o vývoji ekonomiky. Ministři a ministryně budou v létě s šéfkou státní pokladny také vyjednávat o dalších penězích pro své resorty. Středula uvedl, že by se tripartita měla k jednání o rozpočtu ještě vrátit kolem 20. září. Do konce září pak vláda musí poslat připravený návrh Sněmovně.

Atmosféra na tiskové konferenci po jednání tripartity byla dnes napjatá. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a šéfka resortu financí Alena Schillerová (za ANO) se v odpovědích na řadu otázek neshodly, opravovaly se a napomínaly. Na zasedání vlády, které po tripartitě následovalo, odešly ministryně z tiskového sálu každá jinou cestou.

Související

Více souvisejících

Josef Středula Odbory zaměstnavatelé státní rozpočet

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy