Josef Středula

Josef Středula je český odborář, od dubna 2014 předseda ČMKOS, v letech 2005 až 2014 předseda Odborového svazu KOVO.

Narodil se v Opavě, absolvoval Střední průmyslovou školu strojnickou a po škole pracoval ve vítkovických železárnách na údržbě válcovací trati. Po sametové revoluci se podílel na přeměně Revolučního odborového hnutí (ROH) v odbory.

V roce 1990 se stal místopředsedou základní organizace odborů a v roce 1991 byl zvolen členem rady Odborového svazu KOVO. Od roku 1993 působil jako místopředseda svazu a v letech 2005 až 2014 OS KOVO vedl. V roce 2014 byl na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů v Praze zvolen předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů. 

V roce  2022 jej na sjezdu Českomoravské konfederace odborových svazů požádal prezident Miloš Zeman, aby kandidoval v prezidentských volbách v roce 2023. Podporu mu vyjádřil i Miroslav Kalousek. Následně Středula oznámil záměr kandidovat. Před odevzdáním přihlášky do voleb v pražské budově ministerstva vnitra 8. listopadu řekl, že bude kandidovat na prezidenta s podporou 11 senátorů a že nasbíral také více než 60.000 podpisů občanů.

Jednoznačně je pro pokračování pomoci Ukrajině, Česká republika by podle něj měla postupovat v souladu s EU. Ohledně dalšího možného rozšiřování EU a NATO řekl, že je pro zachování standardního vstupního procesu jako u všech dosavadních členských zemí.

Je znám jako tvrdý vyjednávač. V době, kdy Středula stál v čele svazu KOVO, se profiloval jako výrazný kritik pravicových vlád. Pod jeho vedením stál svaz v čele řady odborářských protestů a demonstrací. 

* 12. listopadu 1967

Vzdělání: Střední průmyslová škola strojnická v Opavě

Manželka: Dana Středulová

Související články:

Josef Středula

Středula nečekaně končí jako šéf odborů

Josef Středula už není předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), přišel o pravomoci šéfa odborové centrály. Příčinou jsou pochybnosti o jeho členství kvůli neplacení příspěvků. Situace uvnitř odborů by se měla vyřešit ještě během tohoto měsíce.
Josef Středula Komentář

Ne úspornému balíčku, ano vyšším mzdám. Odbory chtějí pokračování mejdanu

Už dávno jsme si nejen v Česku zvykli na to, že bossové odborářských svazů rádi a s velkou chutí mluví do všeho a kritizují. Asi je to jejich občanská povinnost. Možná, že i s o to větší vervou nyní cupují a kritizují aktivitu vládních politiků, spojenou s přijetím tzv. úsporného balíčku. Opatření, která obsahuje mají totiž podle vlády sanovat státní kasu tak, aby se nepropadala do stále tíživějších dluhů. Odbory ale říkají, že návrhy jsou špatné. Znamená to tedy, že schodky eráru, tedy život na dluh, které se v české státní kase rok od roku zvyšují a zatím se nezdá, že by tenhle mejdan končil, se nemusí zaplatit? A když ano, kdo to má udělat?
Josef Středula

Odbory spočítaly reálný dopad úsporného balíčku. Tříčlenná rodina ztratí až 178 tisíc ročně

Vládní konsolidační balíček, který má za cíl uspořit na výdajích a zvýšit příjem financí od státní kasy, může mít na domácnosti velmi výrazný vliv. Vyplývá to z informací Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), které představily na svém webu a na tiskové konferenci. Podle jejich propočtů by průměrná česká rodina s jedním dítětem a průměrným výdělkem mohla ročně přijít až o 178 tisíc korun.
Josef Středula

Dálniční známky výrazně zdraží. Živnostníci se bouří, odbory zvažují stávkovou pohotovost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vnímá nutnost a povinnost vlády ČR reagovat na neudržitelný stav veřejných financí, respektive deficit státního rozpočtu. Opatření, která dopadají zejména na malé a střední firmy a živnostníky, ale považuje za neefektivní nebo přímo škodlivé a podvazující ekonomický růst. Naopak v návrzích postrádá prorůstová opatření a skutečné a zásadní zjednodušené celého podnikatelského prostředí. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že zváží stávkovou pohotovost.
Ilustrační fotografie. Komentář

Čechy trápí, jak rostou ceny potravin. Kdo je na vině a měl by zasáhnout stát?

Jen před nějakou krátkou dobou jsem se tu v komentáři zamýšlel nad tím, proč si v Česku stěžujeme na drahé potraviny, když podle všech stran, které do toho mají co mluvit, mohou za vysoké ceny „ti druzí“. Když bych chtěl odbýt hodně citlivé téma jednoduchou zkratkou, řekl bych, že Češi jsou národem, který si pořád na něco stěžuje, i když vůbec nemusí. Bylo by to ale příliš lehké. Ono se totiž mezitím objevilo dost dalších informací, které obraz vysokých cen v tuzemsku zase o něco lépe a jasněji vykreslují. 
Josef Středula

Vláda by měla využít zákona a regulovat ceny potravin, míní Středula

Vláda by podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly měla kvůli vysokým cenám potravin využít zákon o cenách. Řekl to v dnešním pořadu Partie televize CNN Prima News. Uvedl, že zákon dává vládě nástroje, jak ceny usměrňovat. Podle něho je již 11 procent cen v Česku zákonem určováno a nezpůsobilo to žádné selhání na trhu. Podle Středuly se regulují například ceny léků nebo vody. 
Petr Fiala

Fiala se obořil na šéfa odborářů: Sociální smír je pro vládu zásadní, nejvíc mu škodí Středulova vyjádření

Sociální dialog je pro vládu zásadní, sdělil ČTK premiér Petr Fiala (ODS) k dnešní kritice ze strany odborů. Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula jménem vedení organizace vládě vytkl, že s odbory nejedná o reformě penzí. Označil to za narušení sociálního dialogu. Fiala uvedl, že sociálnímu smíru a mezigenerační solidaritě nejvíce škodí právě podobná vyjádření předsedy ČMKOS. 
Josef Středula

Důchodové plány vlády odborům vadí. Zvažují protesty

Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) ostře kritizuje vládu za to, že s nimi nejedná o reformě penzí. Označuje to za narušení sociálního dialogu. Největší odborová centrála kvůli tomu píše premiérovi Petru Fialovi (ODS). Žádá o projednání návrhů na změnu penzijního systému na březnové tripartitě. Novinářům to dnes řekl předák ČMKOS Josef Středula. Podle něj odboráři z nejsilnějšího svazu KOVO debatují o podobě protestních akcí. 

* 12. listopadu 1967

Vzdělání: Střední průmyslová škola strojnická v Opavě

Manželka: Dana Středulová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Donald Tusk

Tusk: Situace je kritická. Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán čelí novým západním sankcím i hrozbě izraelské odvety

USA a Velká Británie ve čtvrtek uvalily rozsáhlé sankce na firmy a jednotlivce, kteří pomáhají s výrobou íránských dronů a řízených střel, uvedla zahraniční média. Jde o reakci na íránský útok na Izrael. Teherán ve čtvrtek zopakoval, že je připraven na další odvetu v případě slibované izraelské reakce. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Škola Michael vychovává špičku současné mladé fotografie

Když získáte ocenění v prestižní soutěži Fotograf roku, kterou každoročně pořádá Asociace profesionálních fotografů ČR, je to velký úspěch. Dvacetiletý Matyáš Páleníček, čerstvý absolvent Střední školy reklamní a umělecké tvorby Michael, nedávno tuto cenu získal, a to v kategorii do 30 let.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy