Středula byl těsně zvolen do čela odborářů, mandát má ale slabý

Na mimořádném sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes byl opět zvolen do čela Josef Středula, ač nedávno opustil vedení odborů kvůli neplacení členských příspěvků. V této volbě neměl protikandidáta a získal podporu 57 procent hlasů. Někteří předáci však hodnotí tento mandát jako slabý, uvedl server idnes.cz.

Kauzu kolem příspěvků spustil deník Blesk, když v únoru zveřejnil kopii dopisu, kterou předák obdržel od domovské organizace vítkovických oceláren na začátku prosince. V psaní bylo uvedeno, že Středula nemá zaplacené příspěvky za pět měsíců, takže mu zaniklo podle stanov členství. Vznikly proto pochybnosti o pokračování mandátu předsedy konfederace. 

Středula později avizoval, že bude usilovat o pokračování v čele odborové centrály. "Já si o ten mandát rád znovu řeknu a budu rád za potvrzení," nechal se slyšet. 

ČMKOS je největší odborovou centrálou v České republice. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR.

Místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová, která momentálně dočasně vede konfederaci, získala dvě nominace, ale na post předsedkyně nekandidovala. Jiří Vaňásek byl navržen 13 svazy na místopředsedu, zatímco Jan Křemen získal nominaci od svazu Media.

Rada ČMKOS doporučila volby nového vedení na sněm. Někteří předáci však tvrdili, že nebylo dost času na to, aby bylo možné nalézt nové osobnosti pro vedení centrály, které by se stihly představit všem svazům.

Některé svazy nepředložily žádné nominace a zvažovaly, že jejich delegáti budou hlasovat pouze o obsazení místopředsednické pozice, aby bylo vedení centrály kompletní. Poté se měl hledat nový kandidát na pozici předsedy.

Mimořádný sněm by měl také diskutovat o dalších krocích odborů. ČMKOS kritizuje například důchodovou reformu, zejména posouvání důchodového věku a nastavení předčasných penzí pro náročné profese. Nesouhlasí ani se záměrem vlády zrušit od ledna zaručené mzdy ve firmách, což bylo schváleno v návrhu novely zákoníku práce ve středu. 

Související

Více souvisejících

ČMKOS Josef Středula

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy