Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil odchod odborářů za dětinský a nepochopitelný. Pro takovou reakci nebyl důvod, řekl. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) ukázali zástupci zaměstnanců, jak si představují dialog. 

Tripartita projednala aktuální situaci v zemědělství. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) informoval sociální partnery o vývoji v rámci EU i na národní úrovni a o možnostech státu, jak zemědělcům pomoci jejich problémy řešit. Jedná se především o nízké ceny některých plodin na komoditních burzách, problémy zaviněné výkyvy počasí či vysokou míru byrokracie. Ministr Výborný shrnul výsledky dosavadních jednání české vlády na evropské úrovni, jež mají za cíl ochránit české producenty, a představil i mimořádnou finanční pomoc, kterou zemědělci dostanou už v první polovině letošního roku. Zmínil i další mimořádnou pomoc, kterou vláda projedná pro sektor ovocnářství, školkařství a další postižené nedávnými mrazy.

Sociální partneři se věnovali rovněž problematice zavádění prvků duálního vzdělávání do školského systému. Jedná se o větší zapojení firem do odborného vzdělávání, což je i jeden ze závazků obsažených v programovém prohlášení vlády. Vláda zaměstnavatelům a odborářům představila návrh paragrafovaného znění novely školského zákona, která počítá s rozšířením odborného vzdělávání na dobrovolném smluvním základě o možnost odborného výcviku v certifikovaných firmách. Návrh vychází z odborné diskuse se zaměstnavateli i z diskusí na tzv. školské tripartitě. Zástupci tripartity se dohodli, že do dvou týdnů proběhne další jednání o možných dalších návrzích změn tak, aby výslednou dohodu stihla vláda prosadit v Parlamentu ještě do konce svého funkčního období. Cílem je, aby absolventi více odpovídali potřebám trhu práce.

Vláda projednala se sociálními partnery také návrh nového nařízení vlády, kterým v návaznosti na novelu zákona o zaměstnanosti chce sestavit seznam tzv. bezpečných států mimo EU, jejichž občané by mohli, pokud si vyřídí vstup na české území, přijít do Česka za prací bez nutnosti získat pro to zvláštní povolení (např. zaměstnaneckou kartu nebo tzv. modrou kartu). Jednalo by se zatím o osm států, například o Austrálii, Nový Zéland, Velkou Británii, Japonsko, Kanadu či Korejskou republiku. Cílem je za zjednodušených podmínek dostat na český pracovní trh nové potřebné pracovní síly, především vysoce kvalifikované.

Odbory již o víkendu oznámily, že svolaly na úterý 21. května protest v Praze. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Související

Více souvisejících

tripartita Josef Středula Odbory Petr Fiala (ODS) Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

před 2 hodinami

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

před 5 hodinami

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Francoise Hardyová

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

před 9 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obrátil. Příměří v Pásmu Gazy nechce, mrtví civilisté mu vyhovují

Palestinská militantní skupina Hamás údajně odmítla americký návrh příměří v Pásmu Gazy. Uvedl to v úterý izraelský představitel, který citoval odpověď Hamásu zprostředkovanou vyjednavačem příměří, informuje agentura Reuters. Deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na uniklé zprávy Hamásu uvedl, že narůstající počty civilních obětí militantům vyhovují.

před 10 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

včera

ODS na výkonné řadě neřešila Novotného. Starosta je nadále členem strany

Řeporyjský starosta Pavel Novotný je i po úterním jednání výkonné rady ODS nadále členem této vládní strany. Na setkání zmíněného orgánu ani nepadl návrh na vyloučení kontroverzního komunálního politika, informovala Česká televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy