Po tragickém útoku ve škole v Nogentu vyzval francouzský prezident Emmanuel Macron k okamžnému zásahu proti přístupu dětí k nebezpečnému obsahu na internetu. Pokud se do několika měsíců nepodaří na úrovni EU dosáhnout pokroku, Francie podle něj sama zakáže sociální sítě pro osoby mladší 15 let.
„Nemůžeme čekat,“ prohlásil Macron v úterním televizním vystoupení na stanici France 2, které následovalo po smrtelném pobodání asistenta pedagoga na střední škole. Prezident současně avizoval zpřísnění pravidel pro nákup nožů online – podobně jako tomu je nyní u pornografických webů.
Na síti X (dříve Twitter) Macron později uvedl: „Zakazuji sociální sítě pro děti pod 15 let. Platformy mají schopnost ověřit věk. Udělejme to.“
Francouzské úřady již pracují na tom, aby platformy jako X, Reddit, Mastodon nebo Bluesky musely ověřovat věk svých uživatelů – stejně jako to od 7. června musí činit pornografické weby. Tento krok přiměl například Pornhub k odchodu z francouzského trhu a výrazně zvýšil zájem o VPN služby.
Nově by se obdobná věková kontrola měla týkat i e-shopů prodávajících nože. Premiér François Bayrou již dříve oznámil, že chce zakázat prodej „všech typů nožů“ osobám mladším 18 let. Macron slíbil tvrdé finanční sankce a zákazy pro ty, kdo nová pravidla nedodrží.
Evropská komise v reakci na Macronovo oznámení uvedla, že regulace přístupu nezletilých k sociálním sítím je plně v kompetenci členských států.
„Chceme, aby byl digitální prostor bezpečný, ale zároveň je třeba čelit rizikům, která z něj plynou. A právě zde přichází na řadu Akt o digitálních službách (DSA),“ uvedl mluvčí Komise Thomas Regnier.
Podle GDPR mohou jednotlivé země EU stanovit minimální věk, od kterého mohou platformy zpracovávat osobní údaje dětí – obvykle je to mezi 13 a 16 lety. Pokud ale rodiče dají souhlas, může být věk nižší.
Brusel zároveň připravuje jednotnou aplikaci pro ověřování věku, kterou má testovat pět zemí včetně Francie. Finální směrnice k ochraně dětí na internetu v rámci DSA mají být zveřejněny před letní přestávkou.
Macron zopakoval, že pokud se EU dohodne během několika měsíců na společném řešení, Francie na něj počká. Jinak však podnikne vlastní kroky.
Nejedná se o první prezidentovo varování. Francie společně s Řeckem a Španělskem tlačí na omezení času, který mladiství tráví online. Dánské předsednictví Rady EU, které začíná v červenci, hodlá tuto agendu zařadit mezi priority.
Statistiky z Dánska přitom ukazují, že skoro polovina dětí pod 10 let má účet na sociálních sítích a většina je aktivní nejpozději ve 13 letech.
Související
EU zvažuje omezení sociálních sítí pro mladé. Zakázat je může už v létě
Evropská unie představila systém pro ověřování věku na internetu
sociální sítě , Emmanuel Macron , Francie
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
před 2 hodinami
Počasí rozdělí Česko. Místy hrozí tropy, jinde bude výrazně chladněji
včera
OBRAZEM: Sudetští Němci dorazili do Brna. I se synem Wintona uctili židovské oběti
včera
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
včera
Kriminalisté uzavřeli případ z obchodního domu v Hradci Králové. Navrhli obžalobu
včera
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
včera
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
včera
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
včera
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
včera
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
včera
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
včera
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
včera
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
včera
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
včera
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
včera
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
včera
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
včera
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
včera
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
včera
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
Prezident Petr Pavel v úvodu svého vystoupení na pražském fóru Globsec, které cituje i světový tisk, upozornil, že jeho opakovaná varování ohledně nutnosti zaměřit se na politickou vůli, průmyslové kapacity a technologické možnosti Evropy jsou dnes ještě naléhavější než dříve. Staré předpoklady, na kterých stála dosavadní bezpečnostní architektura, již podle něj neplatí. Evropa musí převzít mnohem větší odpovědnost za svou vlastní obranu, přičemž motivem by neměly být požadavky z Washingtonu, ale vlastní strategické a životní zájmy kontinentu.
Zdroj: Libor Novák