Odboráři ve středu předali příslušnému sněmovnímu výboru archy petice proti propouštění bez udání důvodu. Zástupci zaměstnanců se proti návrhu chtěli vymezit na plánované demonstraci, kterou nakonec zrušili ve světle událostí na Slovensku.
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zmínila, že petice byla spuštěna v reakci na návrh Národní ekonomické rady vlády (NERV). Podle zástupců zaměstnanců ji podepsalo více než 52 tisíc lidí.
"Pro zástupce zaměstnanců a zaměstnankyň je taková úprava nepřijatelná, jelikož může vést k posílení diskriminace na trhu práce a především celkově ohrožuje postavení zaměstnanců a zvyšuje jejich nejistotu," uvedli odboráři na webu.
Odbory původně plánovaly protest proti propouštění bez udání důvodu na úterý 21. května. Minulý týden ho však zrušily poté, co na Slovensku došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, který je nadále hospitalizovaný v banskobystrické nemocnici. Vymezit se chtěly také proti prodlužování věku odchodu do penze.
ČMKOS místo protestu požádala premiéra Petra Fialu (ODS) o jednání o palčivých tématech. Předseda vlády jejich reakci ocenil. "Je to správný krok a věřím, že bude znamenat i návrat k jednacímu stolu," napsal Fiala na sociální síti X.
Českomoravská konfederace odborových svazů je největší odborovou centrálou v České republice. Jako jeden ze sociálních partnerů se aktivně účastní tripartitních jednání s vládou a zaměstnavateli v rámci Rady hospodářské a sociální dohody ČR.
Související
Odboráři bojují s vládou o vyšší platy. Pomoci má i dopisová kampaň
Odbory zatím nedosáhly svého. Jurečka nechce státním zaměstnancům přidávat tolik
Odbory , Josef Středula , zaměstnanci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
před 2 hodinami
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
před 3 hodinami
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno před 4 hodinami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
před 5 hodinami
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
před 6 hodinami
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
před 7 hodinami
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
před 8 hodinami
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
před 9 hodinami
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
před 10 hodinami
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
před 11 hodinami
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
před 12 hodinami
Zemřel známý herec Pavel Nečas
před 12 hodinami
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
před 13 hodinami
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
před 14 hodinami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 16 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou.
Zdroj: Jan Hrabě