KOMENTÁŘ | Ne úspornému balíčku, ano vyšším mzdám. Odbory chtějí pokračování mejdanu

Už dávno jsme si nejen v Česku zvykli na to, že bossové odborářských svazů rádi a s velkou chutí mluví do všeho a kritizují. Asi je to jejich občanská povinnost. Možná, že i s o to větší vervou nyní cupují a kritizují aktivitu vládních politiků, spojenou s přijetím tzv. úsporného balíčku. Opatření, která obsahuje mají totiž podle vlády sanovat státní kasu tak, aby se nepropadala do stále tíživějších dluhů. Odbory ale říkají, že návrhy jsou špatné. Znamená to tedy, že schodky eráru, tedy život na dluh, které se v české státní kase rok od roku zvyšují a zatím se nezdá, že by tenhle mejdan končil, se nemusí zaplatit? A když ano, kdo to má udělat?

Tak si to ale na začátek pěkně shrňme. Přebytkového výsledku hospodaření dosáhl státní rozpočet České republiky v letech 1993 až 1995, od té doby stát každoročně hospodařil spíše s deficitem. Třeba až do roku 2016. Tehdy totiž hospodaření státu skončilo přebytkem 62 miliard korun, což byl mimochodem nejlepší výsledek hospodaření státu. Dneska už je asi i lidem nenávidícím cokoliv ze Západu jedno, že za ním, jak upozorňuje řada analytiků, stál hlavně mimořádně vysoký příliv peněz z Evropské unie. A pak už výsledky hospodaření státní kasy za moc nestály. Ztráty ve výši desítek miliard korun totiž najednou vystřídaly stovky miliard korun v roce 2020 a ty se zatím stále jen navyšují a navyšují.

Takže hned na začátku je důležité říct: Bez ohledu na nejrůznější výkřiky je rozhodně na místě zastavit zadlužování státu. Navíc normálního člověka jistě v souvislosti s předchozím odstavcem napadne, že dál rozhazovat na dluh, když nezačne spořit hodně zostra, nedopadne nakonec moc dobře. Jenže, zdá se, že ne všem je tahle jednoduchá matematická rovnice zcela jasná. Škoda, že místo nějakých podivných výpočtů, které ještě nedávno tvrdily, že kvůli navrhovanému vládnímu konsolidačnímu balíčku průměrná rodina s jedním dítětem přijde v Česku ročně o 152 800 korun, se neobjevily nějaké podstatně reálnější návrhy.

Snad kromě toho o znovuzavedení EET či superhrubé mzdy nebo těch o vyhlášení stávkové pohotovosti a jízdě regiony, kde si může veřejnost pod odborářskou vlajkou pořádně na ty „holomky z vlády zakřičet“. O tom, jak by měl v režii odborů vypadat žádaný sociální dialog už nepochybuje ani do hry vtažený prezident země, kterého zástupci zaměstnanců vyzvali, aby prý chybějící diskusi o smysluplných úsporách s vládou moderoval. No a pak jsou tu ještě i ve veřejnoprávních médiích formulované výhružky opravdových bafuňářů o tom, že: „My vám to nezapomeneme, my vám připomínkami lidem ještě u voleb ukážeme.“ Věřím jen, že to nebude zase nějaký „sexy mozek“, který místo ekonomických reforem bude posílat zásahovku na lidi. No jo no. Šetřit se má asi jinde, my tady nemusíme. Vždyť ti chudáci naši členové nebudou pak mít na příspěvky, ze kterých se dají koupit třeba nové hodinky. Samozřejmě ty od Breitlingů.

Na druhou stranu buďme ale rádi, že tuzemští odboroví bossové mají ve srovnání se svými kolegy z Německa nebo třeba rovnou z Francie ve výsledku o poznání lehčí nátlakovou kadenci. Ptal jsem se i několika byznysmenů na to, zda je opravdu ten konsolidační balíček takový průšvih, jak o tom se vší vážností mluví odbory. Výsledek? Naštvanost i zaměstnavatelů, mohu-li si dovolit trocha zjednodušení, není vůči vládě vůbec malá, naopak. Jenže na odbory to rozhodně nemá. Ani zdaleka. Ty se však nakonec pochlapily a z připomínkového řízení k vládnímu návrhu zákona o konsolidaci veřejných financí od nich vyšla ucelenější informace.

Odbory prý balíček prostě odmítají jako celek a požadují jeho přepracování. Českomoravská konfederace odborových svazů vytkla ve 26 bodech to, co se jí na úsporném vládním balíčku nelíbí. Od změn DPH přes úpravu nastavení a systému daně z nemovitých věcí, přes kritiku zrušení osvobození státní podpory stavebního spoření od daně z příjmů a proti snížení příspěvku na spoření, až po rozhořčenou kritiku změn v nastavení zaměstnaneckých benefitů. Josef Středula, předseda ČMKOS, má jasno v tom, kde šetřit. Ve veřejném prostoru obíhají jeho prohlášení o tom, že (volně parafrázováno) představa odborů nepočítá s nějakým šetřením, které se tolik týká zaměstnanců a důchodců a jejich rodin, ale prý úspor až ve výši 150 miliard korun. Faktem ale je, že i kvůli ne zcela dobře nastaveným zákonům, třeba o nevyvádění dividend ze země nebo vnitropodnikovými přesuny se tu objevují argumenty o výši minimální mzdy a nízkých mzdách vůbec. A i když je zákony země postavení odborů jasně definováno, je snad jedině dobře, že nakonec jejich šéfové chodí raději po náměstích, než aby řídili firmy.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Odbory Josef Středula ČMKOS Ministerstvo financí státní rozpočet mzdy / platy Daně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy