KOMENTÁŘ | Ne úspornému balíčku, ano vyšším mzdám. Odbory chtějí pokračování mejdanu

Už dávno jsme si nejen v Česku zvykli na to, že bossové odborářských svazů rádi a s velkou chutí mluví do všeho a kritizují. Asi je to jejich občanská povinnost. Možná, že i s o to větší vervou nyní cupují a kritizují aktivitu vládních politiků, spojenou s přijetím tzv. úsporného balíčku. Opatření, která obsahuje mají totiž podle vlády sanovat státní kasu tak, aby se nepropadala do stále tíživějších dluhů. Odbory ale říkají, že návrhy jsou špatné. Znamená to tedy, že schodky eráru, tedy život na dluh, které se v české státní kase rok od roku zvyšují a zatím se nezdá, že by tenhle mejdan končil, se nemusí zaplatit? A když ano, kdo to má udělat?

Tak si to ale na začátek pěkně shrňme. Přebytkového výsledku hospodaření dosáhl státní rozpočet České republiky v letech 1993 až 1995, od té doby stát každoročně hospodařil spíše s deficitem. Třeba až do roku 2016. Tehdy totiž hospodaření státu skončilo přebytkem 62 miliard korun, což byl mimochodem nejlepší výsledek hospodaření státu. Dneska už je asi i lidem nenávidícím cokoliv ze Západu jedno, že za ním, jak upozorňuje řada analytiků, stál hlavně mimořádně vysoký příliv peněz z Evropské unie. A pak už výsledky hospodaření státní kasy za moc nestály. Ztráty ve výši desítek miliard korun totiž najednou vystřídaly stovky miliard korun v roce 2020 a ty se zatím stále jen navyšují a navyšují.

Takže hned na začátku je důležité říct: Bez ohledu na nejrůznější výkřiky je rozhodně na místě zastavit zadlužování státu. Navíc normálního člověka jistě v souvislosti s předchozím odstavcem napadne, že dál rozhazovat na dluh, když nezačne spořit hodně zostra, nedopadne nakonec moc dobře. Jenže, zdá se, že ne všem je tahle jednoduchá matematická rovnice zcela jasná. Škoda, že místo nějakých podivných výpočtů, které ještě nedávno tvrdily, že kvůli navrhovanému vládnímu konsolidačnímu balíčku průměrná rodina s jedním dítětem přijde v Česku ročně o 152 800 korun, se neobjevily nějaké podstatně reálnější návrhy.

Snad kromě toho o znovuzavedení EET či superhrubé mzdy nebo těch o vyhlášení stávkové pohotovosti a jízdě regiony, kde si může veřejnost pod odborářskou vlajkou pořádně na ty „holomky z vlády zakřičet“. O tom, jak by měl v režii odborů vypadat žádaný sociální dialog už nepochybuje ani do hry vtažený prezident země, kterého zástupci zaměstnanců vyzvali, aby prý chybějící diskusi o smysluplných úsporách s vládou moderoval. No a pak jsou tu ještě i ve veřejnoprávních médiích formulované výhružky opravdových bafuňářů o tom, že: „My vám to nezapomeneme, my vám připomínkami lidem ještě u voleb ukážeme.“ Věřím jen, že to nebude zase nějaký „sexy mozek“, který místo ekonomických reforem bude posílat zásahovku na lidi. No jo no. Šetřit se má asi jinde, my tady nemusíme. Vždyť ti chudáci naši členové nebudou pak mít na příspěvky, ze kterých se dají koupit třeba nové hodinky. Samozřejmě ty od Breitlingů.

Na druhou stranu buďme ale rádi, že tuzemští odboroví bossové mají ve srovnání se svými kolegy z Německa nebo třeba rovnou z Francie ve výsledku o poznání lehčí nátlakovou kadenci. Ptal jsem se i několika byznysmenů na to, zda je opravdu ten konsolidační balíček takový průšvih, jak o tom se vší vážností mluví odbory. Výsledek? Naštvanost i zaměstnavatelů, mohu-li si dovolit trocha zjednodušení, není vůči vládě vůbec malá, naopak. Jenže na odbory to rozhodně nemá. Ani zdaleka. Ty se však nakonec pochlapily a z připomínkového řízení k vládnímu návrhu zákona o konsolidaci veřejných financí od nich vyšla ucelenější informace.

Odbory prý balíček prostě odmítají jako celek a požadují jeho přepracování. Českomoravská konfederace odborových svazů vytkla ve 26 bodech to, co se jí na úsporném vládním balíčku nelíbí. Od změn DPH přes úpravu nastavení a systému daně z nemovitých věcí, přes kritiku zrušení osvobození státní podpory stavebního spoření od daně z příjmů a proti snížení příspěvku na spoření, až po rozhořčenou kritiku změn v nastavení zaměstnaneckých benefitů. Josef Středula, předseda ČMKOS, má jasno v tom, kde šetřit. Ve veřejném prostoru obíhají jeho prohlášení o tom, že (volně parafrázováno) představa odborů nepočítá s nějakým šetřením, které se tolik týká zaměstnanců a důchodců a jejich rodin, ale prý úspor až ve výši 150 miliard korun. Faktem ale je, že i kvůli ne zcela dobře nastaveným zákonům, třeba o nevyvádění dividend ze země nebo vnitropodnikovými přesuny se tu objevují argumenty o výši minimální mzdy a nízkých mzdách vůbec. A i když je zákony země postavení odborů jasně definováno, je snad jedině dobře, že nakonec jejich šéfové chodí raději po náměstích, než aby řídili firmy.

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 

Více souvisejících

komentář Odbory Josef Středula ČMKOS Ministerstvo financí státní rozpočet mzdy / platy Daně

Aktuálně se děje

před 26 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy