Už dávno jsme si nejen v Česku zvykli na to, že bossové odborářských svazů rádi a s velkou chutí mluví do všeho a kritizují. Asi je to jejich občanská povinnost. Možná, že i s o to větší vervou nyní cupují a kritizují aktivitu vládních politiků, spojenou s přijetím tzv. úsporného balíčku. Opatření, která obsahuje mají totiž podle vlády sanovat státní kasu tak, aby se nepropadala do stále tíživějších dluhů. Odbory ale říkají, že návrhy jsou špatné. Znamená to tedy, že schodky eráru, tedy život na dluh, které se v české státní kase rok od roku zvyšují a zatím se nezdá, že by tenhle mejdan končil, se nemusí zaplatit? A když ano, kdo to má udělat?
Tak si to ale na začátek pěkně shrňme. Přebytkového výsledku hospodaření dosáhl státní rozpočet České republiky v letech 1993 až 1995, od té doby stát každoročně hospodařil spíše s deficitem. Třeba až do roku 2016. Tehdy totiž hospodaření státu skončilo přebytkem 62 miliard korun, což byl mimochodem nejlepší výsledek hospodaření státu. Dneska už je asi i lidem nenávidícím cokoliv ze Západu jedno, že za ním, jak upozorňuje řada analytiků, stál hlavně mimořádně vysoký příliv peněz z Evropské unie. A pak už výsledky hospodaření státní kasy za moc nestály. Ztráty ve výši desítek miliard korun totiž najednou vystřídaly stovky miliard korun v roce 2020 a ty se zatím stále jen navyšují a navyšují.
Takže hned na začátku je důležité říct: Bez ohledu na nejrůznější výkřiky je rozhodně na místě zastavit zadlužování státu. Navíc normálního člověka jistě v souvislosti s předchozím odstavcem napadne, že dál rozhazovat na dluh, když nezačne spořit hodně zostra, nedopadne nakonec moc dobře. Jenže, zdá se, že ne všem je tahle jednoduchá matematická rovnice zcela jasná. Škoda, že místo nějakých podivných výpočtů, které ještě nedávno tvrdily, že kvůli navrhovanému vládnímu konsolidačnímu balíčku průměrná rodina s jedním dítětem přijde v Česku ročně o 152 800 korun, se neobjevily nějaké podstatně reálnější návrhy.
Snad kromě toho o znovuzavedení EET či superhrubé mzdy nebo těch o vyhlášení stávkové pohotovosti a jízdě regiony, kde si může veřejnost pod odborářskou vlajkou pořádně na ty „holomky z vlády zakřičet“. O tom, jak by měl v režii odborů vypadat žádaný sociální dialog už nepochybuje ani do hry vtažený prezident země, kterého zástupci zaměstnanců vyzvali, aby prý chybějící diskusi o smysluplných úsporách s vládou moderoval. No a pak jsou tu ještě i ve veřejnoprávních médiích formulované výhružky opravdových bafuňářů o tom, že: „My vám to nezapomeneme, my vám připomínkami lidem ještě u voleb ukážeme.“ Věřím jen, že to nebude zase nějaký „sexy mozek“, který místo ekonomických reforem bude posílat zásahovku na lidi. No jo no. Šetřit se má asi jinde, my tady nemusíme. Vždyť ti chudáci naši členové nebudou pak mít na příspěvky, ze kterých se dají koupit třeba nové hodinky. Samozřejmě ty od Breitlingů.
Na druhou stranu buďme ale rádi, že tuzemští odboroví bossové mají ve srovnání se svými kolegy z Německa nebo třeba rovnou z Francie ve výsledku o poznání lehčí nátlakovou kadenci. Ptal jsem se i několika byznysmenů na to, zda je opravdu ten konsolidační balíček takový průšvih, jak o tom se vší vážností mluví odbory. Výsledek? Naštvanost i zaměstnavatelů, mohu-li si dovolit trocha zjednodušení, není vůči vládě vůbec malá, naopak. Jenže na odbory to rozhodně nemá. Ani zdaleka. Ty se však nakonec pochlapily a z připomínkového řízení k vládnímu návrhu zákona o konsolidaci veřejných financí od nich vyšla ucelenější informace.
Odbory prý balíček prostě odmítají jako celek a požadují jeho přepracování. Českomoravská konfederace odborových svazů vytkla ve 26 bodech to, co se jí na úsporném vládním balíčku nelíbí. Od změn DPH přes úpravu nastavení a systému daně z nemovitých věcí, přes kritiku zrušení osvobození státní podpory stavebního spoření od daně z příjmů a proti snížení příspěvku na spoření, až po rozhořčenou kritiku změn v nastavení zaměstnaneckých benefitů. Josef Středula, předseda ČMKOS, má jasno v tom, kde šetřit. Ve veřejném prostoru obíhají jeho prohlášení o tom, že (volně parafrázováno) představa odborů nepočítá s nějakým šetřením, které se tolik týká zaměstnanců a důchodců a jejich rodin, ale prý úspor až ve výši 150 miliard korun. Faktem ale je, že i kvůli ne zcela dobře nastaveným zákonům, třeba o nevyvádění dividend ze země nebo vnitropodnikovými přesuny se tu objevují argumenty o výši minimální mzdy a nízkých mzdách vůbec. A i když je zákony země postavení odborů jasně definováno, je snad jedině dobře, že nakonec jejich šéfové chodí raději po náměstích, než aby řídili firmy.
Související
Stažení amerických vojáků z Iráku způsobí rozšíření íránského vlivu
Rusko a Írán, partneři ve zločinu a v boji proti Západu. Teherán ovlivní i osud Ukrajiny
komentář , Odbory , Josef Středula , ČMKOS , Ministerstvo financí , státní rozpočet , mzdy / platy , Daně
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Apple odhalil nový iPhone 16
před 27 minutami
EU poskytne ukrajinským studentům milion nových učebnic
před 1 hodinou
OBRAZEM: Formule 1 rozburácela Automotodrom Brno: Adrenalinový víkend na Masaryk Racing Days
před 1 hodinou
Putin neposkytne rozhovor propuštěnému novináři Gershkovichovi
před 1 hodinou
Kdo je příště na řadě? Izrael by měl podle exministra zasáhnout v další zemi
před 2 hodinami
Německo na všech pozemních hranicích obnovuje pasové kontroly
před 3 hodinami
Ke komu se na mapě světa přiklání Afrika? Stále více se podbízí Pekingu, nemá na výběr
před 3 hodinami
Počasí letos lámalo rekordy. Meteorologové zaznamenali 57 tropických dní
před 4 hodinami
Nátlak a nulová ochrana před podvody. Hnutí popsalo, jak proběhly víkendové volby v Rusku
před 5 hodinami
Lotyši se s ruskými občany nepářou: Kdo neumí základy lotyšštiny, čeká ho vyhoštění
před 6 hodinami
Západ chce utajit pravdu o Nord Streamu, tvrdí Kreml. Požaduje vyšetřování
před 6 hodinami
Volby v USA: Dlouho očekávaný souboj mezi Trumpem a Harrisovou je za dveřmi
před 7 hodinami
Stažení amerických vojáků z Iráku způsobí rozšíření íránského vlivu
před 7 hodinami
Rusko dál postupuje. Hlásí dobytí další ukrajinské obce
před 8 hodinami
Ukrajina sestřelila většinu ruských dronů a raket
před 8 hodinami
Putin láká do Ruska západní občany, kteří neuznávají „destruktivní neoliberální agendu“ ve své zemi
před 8 hodinami
Rusko pořádá volby v Ukrajinou okupované Kurské oblasti. Vyhrávají příznivci Putina
před 9 hodinami
Turecké letectvo zaútočilo na severu Iráku
před 9 hodinami
Číňané a Rusové zavítali do KLDR na vojenskou přehlídku. Kim se zatím chystá do Moskvy za Putinem
před 9 hodinami
BBC čelí vážnému obvinění ze zaujatosti. Měla více než 1500krát porušit svá pravidla
Britská stanice BBC rozhodně odmítla obvinění, že během zpravodajského pokrývání konfliktu mezi Izraelem a militantním hnutím Hamás porušila více než 1500krát svá vlastní redakční pravidla. Uvedl to server Jerusalem Post.
Zdroj: Libor Novák