Odboráři si dnes zvolí nového předsedu. Středula nemá vyzyvatele

Dnes si v Praze Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zvolí nového předsedu a místopředsedu. Jako kandidát na post předsedy se opět přihlásil Josef Středula, který nedávno opustil vedení odborů kvůli neplacení členských příspěvků. 

Nemá žádného konkurenta. Na pozici místopředsedy po odstoupení Víta Samka dostali nominace Jiří Vaňásek, vedoucí sociálně-právního oddělení ČMKOS, a Jan Křemen z Českého rozhlasu. Sněm se také bude zabývat dalším postupem odborů.

ČMKOS, která sdružuje 31 svazů s přibližně 270 000 členy, je největší odborovou centrálou v zemi. Středulu na pozici předsedy nominovalo 14 svazů, včetně největšího svazu KOVO.

Místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová, která momentálně dočasně vede konfederaci, získala dvě nominace, ale na post předsedkyně nekandiduje. Jiří Vaňásek byl navržen 13 svazy na místopředsedu, zatímco Jan Křemen získal nominaci od svazu Media.

Rada ČMKOS doporučila volby nového vedení na sněm. Někteří předáci však tvrdí, že do té doby není dost času na to, aby bylo možné nalézt nové osobnosti pro vedení centrály, které by se stihly představit všem svazům.

Některé svazy nepředložily žádné nominace a budou se rozhodovat podle situace. Zvažují také, že jejich delegáti budou hlasovat pouze o obsazení místopředsednické pozice, aby bylo vedení centrály kompletní. Poté by se hledal nový kandidát na pozici předsedy.

Mimořádný sněm by měl také diskutovat o dalších krocích odborů. ČMKOS kritizuje například důchodovou reformu, zejména posouvání důchodového věku a nastavení předčasných penzí pro náročné profese. Nesouhlasí ani se záměrem vlády zrušit od ledna zaručené mzdy ve firmách, což bylo schváleno v návrhu novely zákoníku práce ve středu. 

Související

Josef Středula

Středula byl těsně zvolen do čela odborářů, mandát má ale slabý

Na mimořádném sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes byl opět zvolen do čela Josef Středula, ač nedávno opustil vedení odborů kvůli neplacení členských příspěvků. V této volbě neměl protikandidáta a získal podporu 57 procent hlasů. Někteří předáci však hodnotí tento mandát jako slabý, uvedl server idnes.cz.

Více souvisejících

ČMKOS Josef Středula

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 11 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy