
Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.
Administrativa prezidenta Joea Bidena provedla klíčové vojenské kroky, včetně povolení Ukrajině odpálit dlouhodosahové rakety ATACMS hluboko na ruské území a zaslání nové vojenské pomoci v hodnotě téměř 300 milionů dolarů.
Tato pomoc zahrnuje také protipěchotní miny, což vyvolalo obavy a napětí. Změna politiky Bidena byla pravděpodobně ovlivněna přítomností severokorejských jednotek na frontě, což Spojené státy považují za „masivní eskalaci“ konfliktu.
Na odpověď Ruska přišel ruský prezident Vladimir Putin, který zvýšil napětí tím, že uvolnil podmínky pro použití jaderných zbraní, což de facto činí porážku na bojišti pro Rusko méně pravděpodobnou.
Tento krok signalizuje Ukrajině i Západu, že Rusko je ochotno zvednout sázky. Kromě toho Rusko zahájilo svou největší leteckou ofenzívu proti Ukrajině za téměř tři měsíce, což může být i signál před Trumpovým návratem k moci, aby Rusko ukázalo, že není ochotno dělat kompromisy.
Vojenská pomoc administrativy Bidena, včetně nasazení raket ATACMS, je považována za snahu posílit Ukrajinu v její snaze držet pozice na východní frontě, kde se Ukrajina potýká s těžkými boji.
Nicméně někteří z okolí Trumpa kritizovali kroky Bidena a Donald Trump mladší naznačil, že Bidenovy kroky mohou vést k třetí světové válce dříve, než Trump stihne jednat. Rusko mezitím upravilo svou jadernou doktrínu, což naznačuje, že by mohlo použít jaderné zbraně proti nenukleárním zemím podporovaným jadernými mocnostmi, což představuje další eskalaci potenciálu konfliktu.
Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj jasně uvedl, že pokud by byla snížena vojenská pomoc z USA, Ukrajina by válku pravděpodobně prohrála, i když by nadále pokračovala v boji. Zelenskyj také zdůraznil, že územní celistvost Ukrajiny, zejména Krym a další okupovaná území, je nepřijatelná k jakýmkoliv jednáním.
Putin naopak trvá na tom, že Ukrajina musí zůstat neutrální pro jakýkoliv možný diplomatický výsledek, i když Ukrajina nyní má v ústavě závazky k připojení k NATO a Evropské unii.
Válka pokračuje a obě strany se připravují na možné změny v geopolitickém uspořádání. Strategii Putina lze vnímat jako snahu maximalizovat ruské postavení před možnými jednáními s Trumpem, který již dříve prohlásil, že by dokázal válku ukončit za 24 hodin.
Nicméně šance na trvalý mírový dohodu zůstávají nejisté, protože mnozí se domnívají, že jakákoliv dohoda, která by zanechala Ukrajinu v podstatně horší pozici, by vedla k vnitřnímu konfliktu a politickému chaosu na Ukrajině.
S ohledem na budoucnost se Ukrajina zaměřuje na zabránění významným ruským průlomům na východě, a to s využitím nových zbraní, jako jsou ATACMS a miny, k lokalizaci ruských pokusů o postup. Mezinárodní společenství, zejména Evropa, je vyzýváno k větší podpoře Ukrajiny, aby bylo možné dosáhnout trvalého řešení konfliktu.
Související

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků
válka na Ukrajině , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 40 minutami

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
před 1 hodinou

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
před 2 hodinami

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
před 2 hodinami

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
před 3 hodinami

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
před 3 hodinami

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
před 4 hodinami

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
před 5 hodinami

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
před 6 hodinami

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
před 6 hodinami

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
před 8 hodinami

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
včera

IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
včera

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce
včera

Teplejší počasí si dává delší pauzu. Česko se musí připravit na něco jiného
včera

Fico odráží rok po atentátu spekulace ohledně zdraví. S pomocí fotky
včera

Policie řeší pokus o vraždu v Klatovech. Šlo o osobní spory mezi cizinci
včera

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále
včera

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace
včera

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé
včera
V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici
V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.
Zdroj: Libor Novák