Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Rozvojové země dlouhodobě žádají finanční podporu ve výši minimálně 1 bilionu dolarů ročně, aby mohly přejít na nízkouhlíkové ekonomiky a lépe se vypořádat s dopady extrémních klimatických jevů, jako jsou záplavy, sucha či ničivé bouře. Velká část těchto prostředků by podle nich měla pocházet z grantů od bohatších států, zatímco zbytek by mohl být kryt půjčkami či investicemi soukromého sektoru. Místo konkrétního závazku však předložený návrh přinesl pouze dvě extrémní varianty bez jakéhokoliv kompromisního řešení, což vyvolalo frustraci mezi delegáty.

Jednání navíc komplikuje role Saudské Arábie, která podle některých insiderů jedná obstrukčně. Tato země, společně se svými spojenci, údajně záměrně brzdí proces a snaží se zvrátit závazky z loňského summitu COP28 v Dubaji, kdy bylo poprvé v historii schváleno usnesení o přechodu od fosilních paliv. Současný návrh tak tento klíčový závazek neobsahuje, což je nepřijatelné pro mnoho vyspělých i rozvojových států, které chtějí na předchozích úspěších stavět, nikoliv je ztratit.

Občanská společnost na summitu nešetřila kritikou. Oscar Soria, ředitel think-tanku Common Initiative, označil absenci konkrétních čísel za symbol selhání mezinárodního společenství. „Tento symbol X místo jasného čísla ukazuje na neschopnost bohatých i rozvíjejících se ekonomik najít řešení. Bez pevného závazku hrozí, že se z X stane symbol vyhynutí pro ty nejzranitelnější,“ uvedl Soria.

Podobně ostrá slova zazněla i od Josepha Sikulua z organizace 350.org, který prohlásil, že návrh je zcela nedostatečný. „Nic menšího než 1 bilion dolarů ročně v grantech nebude stačit k zajištění spravedlivé transformace. Bohaté státy musí přestat otálet a začít jednat. Toto není charita, je čas splatit svůj dluh,“ dodal Sikulu.

Bohaté státy se však zdráhají poskytnout přímou finanční pomoc v požadovaném rozsahu. Jejich návrh zahrnuje částku mezi 200 až 300 miliardami dolarů ročně, přičemž zbytek by měl být pokryt novými zdroji financování, jako je zdanění fosilních paliv či investice soukromého sektoru. Vyspělé země zároveň požadují, aby státy s robustní ekonomikou, jako je Čína, a petro-státy, jako Saudská Arábie a Katar, rovněž přispívaly na financování klimatických opatření. Tyto země jsou však stále klasifikovány jako rozvojové podle Pařížské dohody a nejsou povinny poskytovat příspěvky.

Situace ukazuje na hluboké rozpory, které brzdí globální spolupráci v boji proti klimatické krizi. Evropský komisař pro klima Wopke Hoekstra označil současný návrh dohody za „zcela nepřijatelný v jeho současné podobě“. Delegáti teď mají jen pár hodin na to, aby našli kompromis, protože summit má oficiálně skončit v pátek večer.

Pokud se nepodaří dosáhnout dohody, bude to dalším zklamáním pro miliony lidí, kteří očekávají od světových lídrů konkrétní kroky v boji proti změně klimatu. Výsledek summitu COP29 tak bude nejen testem schopnosti mezinárodního společenství jednat, ale také zrcadlem jeho odhodlání naplnit cíle Pařížské dohody a zajistit spravedlivější a udržitelnější budoucnost. 

Související

COP29

Co přinesla letošní COP29? Počasí šlo stranou, rozdíly se prohlubují, paliva nikdo neřešil

Konference OSN o změně klimatu COP29, která se konala v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu, skončila s pocitem hořkosti. Vyjednávání, která trvala více než dva týdny, přinesla dohodu o klimatickém financování, ale výsledky zanechaly většinu delegátů nespokojených. Rozdíly mezi bohatými a chudými zeměmi se ještě více prohloubily a otázky týkající se odklonu od fosilních paliv zůstaly nevyřešeny, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

klimatická konference (COP29) Klimatické změny

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 36 minutami

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

včera

Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

včera

Ilustrační foto

Plán na návrat Ruska na olympijské hry vyvolal na Ukrajině vlnu pobouření

Ukrajinská vláda ostře kritizovala slova budoucí prezidentky Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Kirsty Coventryové, která naznačila možnost návratu ruských sportovců na olympijské hry. Rusko bylo z účasti na hrách pod svou vlajkou vyloučeno poté, co v únoru 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, což MOV považoval za porušení svých pravidel.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

včera

Jak svět zareaguje na Den osvobození? Nezačali jsme si, ale bránit se budeme, zní od lídrů

Evropská unie je připravena tvrdě odpovědět na nově zavedená cla Spojených států, pokud to bude nutné. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen den před očekávaným oznámením prezidenta USA Donalda Trumpa, který plánuje masivní navýšení cel na dovoz oceli, hliníku a automobilů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy