Demonstrace proti vládě nemusí být poslední, varuje Středula. Jurečka nevidí prostor pro revizi balíčku

Podobně jako premiér Petr Fiala, i vicepremiér Marian Jurečka nevidí prostor pro změnu konsolidačního balíčku, proti kterému se dnes stávkuje a demonstruje. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů ale tvrdí, že vláda by měla oslovit odbory kvůli dalšímu jednání, a hrozí další stávkou.

Středula na demonstraci proti vládě prohlásil, že odboráři jsou připraveni k pokračování protestních akcí, pokud s nimi vláda nebude jednat. Podobně hovořil i šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, který vyzval také k demisi celé vlády a varoval před dalšími stávkami a protesty.

Podle Středuly by vláda měla oslovit odbory kvůli dalšímu jednání a ohradil se proti kritice, že za stávkou stojí politické ambice. "Nevím, podle čeho se to váží. Pravděpodobně podle toho, že někdo někam kandiduje. My, co tu jsme, ale nikam nekandidujeme," řekl Středula.

Jurečka ale podle České televize nevidí prostor pro revizi ozdravného balíčku. Nemyslí si navíc, že by se do tripartity, která se sejde 4. prosince, našel termín pro jednání koalice s odbory. I premiér Petr Fiala dnes prohlásil, že se navzdory stávkujícím nehodlá vzdát svého konsolidačního balíčku.

Doporučené články

Podle něj není možné, aby vláda ustoupila tlaku, protože by upustila od lepší budoucnosti, kterou slíbila voličům. "Opustili bychom cestu k lepší budoucnosti," prohlásil dnes v Brně Fiala s tím, že vláda slíbila voličům, že zajistí veřejné finance, a schválený ozdravný balíček a připravovaná důchodová reforma jsou nezbytnými kroky.

Demonstranti se před akcí sešli na náměstí Jana Palacha, odkud vyrazili na pochod na Malostranské náměstí, kde po 13. hodině začala vystoupení zástupců odborářů. Centrem Prahy prošly také na dva tisíce středoškoláků. Studenti v rámci iniciativy Studenti pro školství vyrazili s transparenty na pochod dopoledne a od Jungmannova náměstí zamířili přes most Legií k ministerstvu školství.

Českomoravské konfederaci odborových svazů se nelíbí konsolidační balíček, kritizuje také nezvyšování platů ve veřejné sféře či návrhy důchodových změn. Do stávky se zapojili i lidé z řady dalších oborů, včetně školství, zdravotnických zařízení nebo největší české automobilky Škoda Auto.

Související

Lidé se v Praze sešli na protivládním protestu pořádaném odbory. (27.11.2023) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Stávka v Praze. Centrem prošli demonstranti a studenti, stávkovaly školy i odbory

V Česku dnes proběhla probíhá série protivládních stávek. Celý den se stávkovalo na základních, středních a mateřských školách, podle odhadu odborů se v různé míře měly zapojit více než dvě třetiny zařízení. Protestní akce na dnešní den připravily také odbory, jimž vadí vládní úsporný balíček či chystaná důchodová reforma. 

Více souvisejících

Den protestů odborů (27. 11. 2023) Josef Středula stávka

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ISW předpověděl ruskou reakci na schválení pomoci. Ukrajinu čekají složité týdny

Rusko může při vojenských operacích na Ukrajině zohlednit schválené poskytnutí další pomoci z USA, naznačil americký Institut pro studium války (ISW). Podle expertů by Moskva mohla vystupňovat pozemní útoky i vzdušné údery, než budou mít ukrajinští vojáci k dispozici nový materiál. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy