Demonstrace v Praze: Jedna z největších stávek za 30 let, pochvaluje si účast Středula. Fiala odjel za bratrem Jurečky

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula si pochvaluje dosavadní průběh stávky proti škrtům ve školství, vládnímu úspornému balíčku a chystané důchodové reformě. 

"Česko čeká jedna z největších stávek za 30 let. Ulicemi Prahy projdou protestní průvody. Stávkovat se bude ve všech krajích v řadě škol, firem či úřadů. Někde se práce zastaví na hodinu, někde na dvě hodiny či na celý den," uvedl už dopoledne Středula.

Následně na svém účtu na X sdílel fotografie několika stávkujících z různých oborů včetně hasičů a zdravotníků. "Děkujeme za podporu Dne protestů odborů. Podpora jde napříč Českou republikou. Jste skvělí," uvedl.

Premiér Petr Fiala mezitím dorazil do družstva Pooslaví Nová Ves, kterému šéfuje Lukáš Jurečka, bratr ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky. Ten se měl dnes setkat s odboráři po demonstraci, schůzka ale nakonec byla zrušena.

Hlavní akcí je demonstrace Za lepší budoucnost ČR v Praze. Demonstranti se před akcí sešli na náměstí Jana Palacha a vyráží na pochod na Malostranské náměstí, kde začnou od 13 hodin vystoupení zástupců odborářů. Zazní i společné prohlášení.

Centrem Prahy prochází také na dva tisíce středoškoláků. Studenti v rámci iniciativy Studenti pro školství vyrazili s transparenty na pochod dopoledne a od Jungmannova náměstí zamířili přes most Legií k ministerstvu školství.

Českomoravské konfederaci odborových svazů se nelíbí konsolidační balíček, kritizuje také nezvyšování platů ve veřejné sféře či návrhy důchodových změn. Do stávky se zapojili i lidé z řady dalších oborů, včetně školství, zdravotnických zařízení nebo největší české automobilky Škoda Auto.

Související

Lidé se v Praze sešli na protivládním protestu pořádaném odbory. (27.11.2023) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Stávka v Praze. Centrem prošli demonstranti a studenti, stávkovaly školy i odbory

V Česku dnes proběhla probíhá série protivládních stávek. Celý den se stávkovalo na základních, středních a mateřských školách, podle odhadu odborů se v různé míře měly zapojit více než dvě třetiny zařízení. Protestní akce na dnešní den připravily také odbory, jimž vadí vládní úsporný balíček či chystaná důchodová reforma. 

Více souvisejících

Den protestů odborů (27. 11. 2023) stávka Josef Středula

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 45 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 1 hodinou

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

UNRWA (Photo by Iyad Faouri)

UNRWA zastavila distribuci jídla ve městě Rafah

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) v úterý oznámil, že pozastavuje distribuci jídla ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy pro nedostatek dodávek pomoci, uvedla agentura AFP. "Distribuce jídla v Rafahu je momentálně pozastavena pro nedostatek dodávek a nejistotu," uvedla UNRWA.

před 6 hodinami

OSN se zastala novinářů. Krok Izraele označila za šokující

Rozhodnutí izraelské vlády zastavit živé vysílání tiskové agentury Associated Press (AP) o Pásmu Gazy je "šokující". Uvedl to v úterý mluvčí generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy