Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se postavil za pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a další starosty, kteří kritizují Rusko a byla jim nedávno přidělena policejní ochrana. V rozhovoru pro Českou televizi Stoltenberg uvedl, že NATO důrazně odmítá jakékoli podobné zastrašování. Policejní ochranu nedávno dostali primátor Hřib, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).
"Jakýkoli pokus o použití síly či zastrašení zvolených zastupitelů je pokusem o podkopání demokracie jako takové. A proto na něco takového musíme silně reagovat a jasně říct, že to je neakceptovatelné," řekl ČT Stoltenberg.
Šéf NATO v rozhovoru také potvrdil, že Severoatlantická aliance se připravuje na možnou druhou vlnu koronaviru. Popsal, že aliance proto spustila nový operační plán. "Experti nám říkají, že musíme být připraveni na druhou vlnu. Proto aktuálně připravujeme plán, aby bylo NATO schopné poskytnout více pomoci a asistence," sdělil.
Rusko a jeho přívrženci kritizují Koláře kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Hřiba kvůli rozhodnutí magistrátu přejmenovat náměstí Pod Kaštany, kde sídlí ruská ambasáda, na náměstí Borise Němcova po zavražděném ruském opozičním politikovi. Novotný je terčem kritiky kvůli pamětní desce připomínající protisovětské vlasovce, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy. Ruští činitelé pražským politikům hrozí trestním stíháním.
Týdeník Respekt nedávno napsal, že do Prahy přicestoval před několika týdny pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricinem. Moskva to dementovala jako novinářskou kachnu. Diplomatův příjezd však potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); zda měl muž jed, ale nechtěl komentovat.
Bezpečnostní informační služba (BIS) podala podle serveru Lidovky.cz kvůli úniku utajovaných informací o pracovníkovi ruských tajných služeb trestní oznámení. Možným příjezdem pracovníka ruských tajných služeb s jedem se ve středu zabýval sněmovní bezpečnostní výbor. Shodl se na tom, že považuje reakci bezpečnostních složek za adekvátní. Zároveň vyjádřil podporu BIS proti působení cizích zpravodajských služeb.
Prezident Miloš Zeman v úterý v rozhlasu označil výhrůžky ruských činitelů trestním stíháním pražských politiků za přemrštěnou reakci, která je ale reakcí na hloupost, kterou udělali "naši jinak bezvýznamní politici". Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v neděli v České televizi uvedl, že ruské výhrůžky pražským politikům jsou nepřijatelné, vláda ale odvetné kroky včetně případného vyhoštění některých diplomatů podle něho podnikne až po potvrzení informací bezpečnostními složkami.
Související
Stoltenberg navrhnul, aby se Ukrajina vzdala území výměnou za konec války
NATO má po 10 letech nové vedení. Rutte nahradil Stoltenberga
Jens Stoltenberg , NATO , Praha , Zdeněk Hřib , Ondřej Kolář (TOP 09) , Pavel Novotný
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
před 1 hodinou
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
před 2 hodinami
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
před 2 hodinami
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
před 3 hodinami
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
před 4 hodinami
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
před 5 hodinami
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
před 5 hodinami
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
před 6 hodinami
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
před 7 hodinami
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 8 hodinami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 9 hodinami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 9 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 10 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 12 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
Pákistánský premiér Šáhbáz Šaríf v sobotu prohlásil, že uzavření mírové dohody mezi USA a Íránem je zatím nejblíž, co kdy bylo. Podle Šarífa se pracuje na dokončení dokumentu, který by měl být oběma stranami konfliktu, jenž započal na konci února, podepsán elektronicky.
Zdroj: Lucie Podzimková