Šéf ODS Fiala je spokojen s výsledky voleb. Jermanová doplatila na skandály, míní Kupka

Předseda ODS Petr Fiala je spokojený s výsledky strany v krajských i senátních volbách. Strana podle něj má šanci posílit senátní klub a věří i v naplnění předvolebního cíle na získání dvou až tří hejtmanů. Podle něj volby ukázaly, že volební koalice fungují. Opoziční strany podle něj získaly ve volbách většinu, naopak vládní ANO a ČSSD a KSČM, která kabinet podporuje, nedopadly celkově dobře.

Fiala v České televizi uvedl, že ODS bude mít řadu kandidátů ve druhém kole senátních voleb, takže má šanci posílit svůj klub a udržet místo předsedy horní komory Parlamentu pro Miloše Vystrčila. Předsedu Senátu tradičně nominuje nejsilnější senátorský klub.

S výsledky krajských voleb panuje v ODS spokojenost, strana podle Fialy výrazně posílila. "Vypadá to, že celostátně ODS a koalice, které jsme vytvořili, obsadí druhé místo," řekl. Volební koalice podle něj významně zvýšily volební zisky ODS a daly šanci na změnu fungování krajů.

Výsledky krajských voleb a 1. kola senátních voleb ukazují, že pokud opozice dokáže spolupracovat, je změna možná i v parlamentních volbách v příštím roce. Velký dík všem voličům, kteří podpořili změnu.

— Petr Fiala (@P_Fiala) October 3, 2020

Fiala to označil za důležitý signál i pro sněmovní volby, které se uskuteční v příštím roce. Zmínil, že při jednání o možné spolupráci pro tyto volby bude ODS upřednostňovat strany pravého středu, tedy KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Spolupráce s těmito stranami by se podle Fialy mohla projevit už při jednání o sestavení krajských koalic. "Budeme se snažit i při sestavování koalic dát najevo, že změna je možná, a to nejen v krajích, ale i za rok v celé České republice," řekl.

Lídr středočeské kandidátky ODS a místopředseda strany Martin Kupka považuje dosavadní výsledek strany v kraji za úspěch. O koalici chce ještě dnes začít vyjednávat s hnutím STAN. ODS získala podle předběžných výsledků pod sečtení více než 90 procent hlasů skoro 20 procent, STAN téměř 22 procent. Hnutí ANO, které volby před čtyřmi lety vyhrálo, je prozatím na třetím místě se zhruba 19 procenty hlasů.

"Pro nás je to obrovské zlepšení oproti volbám v roce 2016, kdy jsme měli 13 procent, je to opravdu skoro o polovičku víc, znamená to také významné navýšení v počtu mandátů z deseti na 16, uvidíme, jak se to ve výsledku dopočte," řekl novinářům při příchodu do štábu strany v pražské Truhlářské ulici Kupka. Důležitou zprávou pro Středočechy podle něj nyní je, že je velká naděje, že se podmínky v kraji změní.

V tom, kdo by se mohl stát hejtmanem, budou podle Kupky hrát roli i preferenční hlasy. "Do jednání se určitě pustíme rychle, protože situace je vážná," dodal. Kupka také řekl, že pokud by se hejtmanem stal, nevykonával by mandát poslance.

Horší výsledek hnutí ANO v kraji si Kupka vysvětluje skandály a chybami současné hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové. "Jeden z důležitých závazků pro nás bylo mít opravdu otevřený kraj, který bude s lidmi mluvit a nebude se skrývat za začerněnými údaji," doplnil místopředseda.

Související

Ústavní soud, ilustrační foto

Ústavní soud odmítl stížnost muže, který si u voleb nesejmul roušku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže, který si u krajských voleb nesejmul roušku, volební komise jej tak nemohla identifikovat a neumožnila mu hlasovat. Muž se obrátil nejprve na Krajský soud v Brně, volby v Jihomoravském kraji považoval za neplatné. Krajský soud návrhu nevyhověl, správnost jeho rozhodnutí nyní potvrdili také ústavní soudci. Usnesení je dostupné v databázi soudu.
Volby, ilustrační foto

Výsledky senátních voleb 2020 platí, NSS žádné stížnosti nevyhověl

Výsledky letošních voleb do Senátu jsou definitivně platné, Nejvyšší správní soud (NSS) nevyhověl žádné ze sedmi stížností, které dostal v zákonné lhůtě. Jako poslední dnes zamítl společný podnět Aliance národních sil a Jednotných, zjistila ČTK z úřední desky. Stěžovali si na nerovný přístup do médií a nevýhody, které z toho plynou pro mimoparlamentní strany.

Více souvisejících

krajské a senátní volby 2020 ODS Petr Fiala (ODS) Martin Kupka (ODS) Středočeský kraj Volby krajské Senátní volby Miloš Vystrčil (ODS) Hnutí ANO Jaroslava Jermanová (hnutí ANO)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy