Senát podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) v uplynulém dvouletém funkčním období velmi dobře obstál v plnění svých rolí, k nimž kromě korekce projednávaných zákonů zařadil ochranu ústavnosti, svobody a demokracie. Vystrčil to dnes uvedl ve své bilanční zprávě o činnosti horní parlamentní komory.
Senát podle Vystrčilovy zprávy během 30 schůzí projednal 178 zákonů, z nichž 120 schválil nebo umožnil jejich přijetí, 15 zamítl a 42 vrátil Sněmovně s úpravami. Dolní komora přehlasovala senátní veto v sedmi případech a u upravených zákonů prosadila svou verzi v 17 případech a ve dvou o zákonu nerozhodla. Senát tak podle Vystrčila prosadil svůj názor u 31 zákonů z 57, které vrátil Sněmovně jako opravené nebo zamítnuté.
Horní komora podle jejího předsedy prokázala odvahu při ochraně stability parlamentní demokracie, ústavy, svobody a demokracie. Jako příklad uvedl úspěšnou žádost o ústavní přezkoumání opětovně vyhlášeného stavu nouze vládou Andreje Babiše (ANO) poté, co jeho prodloužení Sněmovna zamítla. Vystrčil připomenul také kroky týkající se zjištění schopnosti Miloše Zemana zastávat prezidentský úřad a chodu prezidentské kanceláře v době, kdy musela být současná hlava státu loni na podzim hospitalizována.
Senát se podle jeho předsedy také zhostil své role hodnotové, které se projevila tlakem na dodržování lidských práv v Bělorusku, nebo aktivitami proti ruské agresi vůči Ukrajině nebo podporou Tchaj-wanu navzdory nátlaku pevninské Číny. "Svoboda a demokracie je předpokladem spokojeného života, ne naopak," uvedl Vystrčil. Odměnou za přijetí materiálního úplatku je poroba a závislost, podotkl.
Vystrčil by si přál, aby i v nadcházejícím funkčním období se Senát nestal populistou, někým, kdo neustále mění své názory. "Věřím, že atmosféra Senátu bude natolik silná, že bude pokračovat v charakteru jednání jako doposud," dodal předseda horní komory.
Vystrčila bude do znovuzvolení do čela Senátu, které se plánuje na 2. listopadu, zastupovat místopředsedkyně horní komory Jitka Seitlová (KDU-ČSL). Jako jediná z vedení Senátu nemusela letos senátorský mandát obhajovat.
Související
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
Pavel dostane návrhy na vyznamenání. Zapojili se poslanci i senátoři
Senát ČR , Miloš Vystrčil (ODS)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 2 minutami
MS v hokeji: Švédsko vs. Česko po druhé třetině 3:4
před 25 minutami
Musk prohrál soud proti OpenAI. Porota žalobu smetla ze stolu
před 1 hodinou
Rusko a Bělorusko uspořádaly vojenské cvičení zaměřené na nasazení jaderných zbraní
před 2 hodinami
Trumpova administrativa zřídila téměř dvoumiliardový fond. Peníze půjdou jeho spojencům
před 4 hodinami
Co je ebola a proč je tak těžké epidemii zastavit?
před 5 hodinami
Ebolou a hantavirem to neskončí. Infekční onemocnění jsou stále častější a ničivější, varují odborníci
před 6 hodinami
Ostře sledované Světové zdravotnické shromáždění začalo. Chce se stát historickým momentem pro lidstvo
před 7 hodinami
Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče
před 8 hodinami
Svět mobilizuje síly ve snaze potlačit nové ohnisko eboly
před 8 hodinami
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
před 9 hodinami
FP: Zprávy o hrozícím pádu Putina může vypouštět sám Kreml. Ve hře jsou tvrdší represe a čistky
před 10 hodinami
Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem
před 11 hodinami
„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi
před 12 hodinami
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
před 13 hodinami
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
před 13 hodinami
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
před 15 hodinami
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
Podvodů, kdy se internetoví zločinci vydávají za slavné osobnosti, přibývá. Tentokrát je obětí žena, který uvěřila, že si píše s opravdovým Pavolem Haberou. Přišla zároveň o desítky tisíc korun. Případem se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě