Senát rozhodne o platech ústavních činitelů a klouzavém mandátu

Senát rozhodne o návrhu zmrazit platy ústavních činitelů. Podle senátních výborů, které se předlohou zabývaly, by ji měl zamítnout. Stejně asi dopadne novela ústavy, jež se týká zavedení klouzavého mandátu pro poslance, kteří jsou členy vlády. Odmítnutí hrozí i sociální novele, podle níž by se měly zvýšit platby za stravu v sociálních ústavech.

Senát ČR

Otázka případného převodu pravomocí prezidenta na premiéra a předsedu Sněmovny kvůli zdravotnímu stavu Miloše Zemana nyní předmětem jednání horní komory nebude. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by horní komora o tomto tématu mohla jednat až ve vazbě na ustavení nové Sněmovny kolem 9. listopadu, pokud Zemanovi jeho onemocnění nadále podle lékařů Ústřední vojenské nemocnice nedovolí plnit pracovní povinnosti.

Zmrazení platů, které se týká zákonodárců, členů vlády i prezidenta, schválila Sněmovna těsně před volbami na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle kritiků to byl populistický krok, který za čtyři roky skončí razantním skokovým nárůstem platů vrcholných politiků. Vláda argumentuje tím, že stát by ušetřil celkem zhruba tři čtvrtě miliardy korun. Platy ústavních činitelů byly kvůli zmírnění dopadů koronavirové epidemie na státní rozpočet zmrazeny už pro letošní rok. Pokud novela nebude přijata, zvýší se o šest procent.

Zavedení klouzavého mandátu počítá s tím, že by za poslance, kteří jsou členy vlády, mohl na dobu jejich působení v kabinetu nastoupit do Sněmovny náhradník. Podle senátorů ale novela neřeší situaci, kdy by byl náhradníkem člen horní komory, za něhož by do Senátu náhradník nastoupit nemohl a jeho nástupce by musel vzejít z nových voleb. Ústavní novela by navíc platila až pro další Sněmovnu, takže je podle senátorů čas takovouto úpravu dopracovat.

Odstranění chyb chtějí senátoři také po sociální novele, která by na rozdíl od původní předlohy ministerstva práce a sociálních věcí přinesla jen spíše administrativní, nikoli potřebné zásadnější úpravy.

Schválení se naopak asi dočká přestupková novela, podle níž diváci, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100.000 korun. Senát zřejmě schválí také změnu zákona, která státu přinese větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích kvůli prevenci nehod na železnici. Souhlas horní komory pravděpodobně získá novela, která má umožnit hladkou dostavbu dálnice D1 u Přerova a dálnice D49 u Hulína.

Senátoři mají na programu schůze rovněž evropský klimatický balíček, který je znám pod názvem Fit for 55 a má pomoci EU splnit její cíl, kterým je snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 55 procent proti roku 1990. Tímto balíčkem se ale budou zabývat až při pokračování schůze 5. listopadu.

Senát bude volit také člena Národní rozpočtové rady, jejímž hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti. Kandidáty jsou ekonom a bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl a někdejší rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls.

Počasí o víkendu už může připomínat zimu. Má to ale háček

02.12.2021 06:30 Nástup zimy je zatím jen pozvolný, třeskuté mrazy zatím do Česka nedorazily. Podle Českého…

Ve 102 letech zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund

02.12.2021 12:24 Ve středu večer zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Bylo mu 102 let. Se svým přítelem Jiřím…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je dvakrát vyšší riziko, že zemřou…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman přijal Gazdíka. Mluvili o epidemii ve školství i vizi na další roky

02.12.2021 13:42 Aktualizováno Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) diskutoval dnes v Lánech s prezidentem Milošem…

Milostivé léto budou moci využít i lidé, kteří dluží ministerstvu financí

02.12.2021 11:25 Milostivé léto mohou využít i lidé, kteří dluží ministerstvu financí, tedy státu. Akce se ale…

Albrightová: Pro důvěru občanů ve stát je nutné, aby politici dodržovali…

02.12.2021 10:11 Pro důvěru občanů ve státní správu je důležité, aby politici dodržovali zákony. Dobrý a efektivní…

Kandidát na ministra Síkela zahájil kroky k ukončení působení v Prime Fundu

01.12.2021 20:00 Bankéř a investor Jozef Síkela, který se jako nominant hnutí STAN zřejmě stane ministrem průmyslu a…

Sněmovna schválila příspěvek pro lidi v karanténě a obnovení krizového…

01.12.2021 19:56 Aktualizováno Při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru zřejmě budou pečující dostávat ošetřovné opět…

Černochová se sešla se Zemanem, hovořili o směřování armády nebo…

01.12.2021 17:55 Aktualizováno Kandidátka na ministryni obrany Jana Černochová (ODS) mluvila s prezidentem Milošem Zemanem o…

SPD vadí vládní plán na povinné očkování, debatu ve Sněmovně neprosadila

01.12.2021 15:43 Aktualizováno Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) dnes neprosadilo ve Sněmovně debatu o povinném…

Prezident Zeman přijal kandidátku na ministryni obrany Černochovou

01.12.2021 15:23 Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal kandidátku na ministryni obrany Janou Černochovou …

Výbor doporučil Sněmovně projednávat rozpočet až po jmenování nové vlády

01.12.2021 14:14 Aktualizováno Sněmovna by měla začít projednávat v prvním čtení státní rozpočet na příští rok až po jmenování…

Babiš se zatím nemusí omlouvat Wagenknechtovi za výrok, že je psychopat

01.12.2021 13:30 Krajský soud v Praze zrušil rozsudek, podle kterého se měl premiér Andrej Babiš (ANO) omluvit…

Související:

Právě se děje

reklama