Senát zatím převod prezidentských pravomocí nenavrhne

Senát kvůli opětovné hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana a dvoudennímu odkladu jmenování Petra Fialy (ODS) premiérem nebude navrhovat převod pravomocí hlavy státu. Předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) dnes řekl ČTK, že krizové scénáře v tomto směru připraveny byly po dohodě s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).

S ohledem na oznámení prezidentské kanceláře, že Fialovo jmenování se přesouvá z dneška pouze na neděli, nebudou muset být použity, dodal Vystrčil.

Zeman musel být ve čtvrtek pár hodin po převozu do zámku v Lánech znovu vrácen do Ústřední vojenské nemocnice. Prokázala se u něj nákaza koronavirem. Podle nemocnice je bez příznaků a byly mu podány monoklonální protilátky. Prezidentská kancelář dnes oznámila, že Zeman bude z nemocnice propuštěn tuto sobotu a Fialu má jmenovat předsedou vlády v neděli.

Také ostatní senátoři, které oslovila ČTK, se shodovali na tom, že případnému převodu pravomocí prezidenta na předsedu vlády a předsedkyni Sněmovny by muselo předcházet vyjádření lékařů, že Zeman kvůli zdravotnímu stavu není schopen prezidentskou funkci vykonávat. "Bude-li lékařským konziliem jasně řečeno, že prezident není schopen funkci vykonávat, je namístě začít se aktivací článku 66 ústavy opět zabývat, a to nejenom na půdě Senátu," uvedl místopředseda senátorů ODS a TOP 09 Tomáš Czernin. "Kroky politiků se budou odvíjet od vyjádření lékařů," sdělil. Země, která čelí krizi ekonomické, zdravotní i krizi důvěry, potřebuje mít co nejdříve akceschopnou vládu, dodal.

Předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková uvedla, že převod pravomocí by byl nyní předčasný. Je třeba počkat na další informace a případné kroky Pražského hradu. V případě nepříznivých zpráv by bylo možné debatu o aktivaci článku 66 obnovit na jednání senátního organizačního výboru, která se sejde v úterý.

"Pokud opět bude vše nasvědčovat tomu, že prezident není schopen vykonávat významné pravomoce, zpráva konsilia to bude potvrzovat, vyžádáme si zprávu ošetřujícího lékaře. Když ta potvrdí vážnost zdravotního stavu, bude hned svolána schůze Senátu, na které navrhnu aktivaci článku 66," oznámil ráno na twitteru předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba (STAN). Případné rozhodnutí obou komor Parlamentu o převodu prezidentských pravomocí musí obstát před Ústavním soudem, a proto by muselo být podepřeno kvalitními důkazy a perfektně zvládnutou procesní stránkou, dodal.

Senátor Marek Hilšer z klubu Starostů, který chce znovu kandidovat na funkci hlavy státu, dal Zemanovi na jmenování nového premiéra týden. "Nebude-li prezident ze zdravotních důvodů schopen jakýmkoliv způsobem do jednoho týdne jmenovat nového premiéra, bude třeba pomocí článku 66 aktivovat jeho zastoupení. Země na prahu epidemické krize nesmí zůstat ve stavu bezvládí. Věřím, že odpovědný prezident by souhlasil," uvedl na twitteru.

Související

Petr Pavel

Pavel se chystá na schůzi Senátu na konci března

Příští schůze Senátu, která bude 30. března, se zúčastní nastupující prezident Petr Pavel. Senátorům to na konci první březnové schůze oznámil místopředseda horní parlamentní komory Tomáš Czernin (TOP 09). Pavlův předchůdce Miloš Zeman, jehož mandát dnes skončil, nebyl v Senátu devět let.

Více souvisejících

Senát ČR Miloš Vystrčil (ODS) Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Jozef Síkela

Nikdo si nedovedl představit, že na konci zimy bude situace s plynem tak dobrá, řekl Síkela

Česko z energetického hlediska zvládlo zimu, hlavní roli přitom hrálo snížení spotřeby plynu. Zásobníky jsou nyní naplněné více než z poloviny, asi třikrát víc než loni touto dobou. Při zopakování loňské spotřeby budou na příští zimu opět plné, řekl dnes novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zdůraznil také, že od začátku roku do Česka nepřitekl žádný zemní plyn z Ruska.

před 40 minutami

před 55 minutami

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

včera

Francie přijala spornou Macronovu důchodovou reformu. Opozice vládu nesvrhla

Penzijní reforma zahrnující zvýšení hranice odchodu do důchodu na 64 let dokončila cestu francouzským parlamentem poté, co opozice neuspěla ani s druhým návrhem na vyslovení nedůvěry vládě. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy