Senátor Pavel Fischer dnes podal kandidátní listinu do prezidentských voleb

Senátor Pavel Fischer dnes podal kandidátní listinu do prezidentských voleb, podepsalo mu ji 54 poslanců a senátorů. Kandidaturu mu podpořili i čtyři senátoři z předchozího volebního období. Pod listinou jsou podle Fischera podepsáni vládní politici, ale i třeba zástupci hnutí ANO, řekl novinářům před dnešním odevzdáním kandidatury na ministerstvu vnitra. Kandidaturu dosud podalo 12 zájemců o účast v prezidentských volbách.

Do voleb Fischera podpořilo 20 poslanců a 34 senátorů. "Z toho ale zřejmě budou čtyři (podpisy) neplatné, protože senátorům, kteří mi to podepisovali, mezitím skončil mandát," řekl. Stál o to, aby měl podporu z obou komor Parlamentu, i když podle zákona stačí k podání kandidatury deset podpisů senátorů, 20 poslanců nebo 50.000 občanů. "Je to pro mě vizitka, že jako prezident budu umět pracovat s Parlamentem s oběma komorami napříč, mám tam dokonce podepsané senátory zvolené například za hnutí ANO nebo další, to znamená nejenom vládní," doplnil. Fischer patří do trojice kandidátů, které podpořila vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Dalšími jsou bývalá rektorka Danuše Nerudová a generál Petr Pavel.

Na ministerstvu vnitra podle Hany Malé z odboru tisku ministerstva dosud podalo kandidátní listinu 12 uchazečů. Vedle Fischera to jsou například Nerudová, senátor Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta nebo prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. V příštích dnech se tak chystají učinit Pavel, předseda hnutí ANO Andrej Babiš nebo podnikatel Karel Diviš.

K Babišovi Fischer poznamenal, že největším soupeřem si je on sám. "Protože je v konfliktu zájmů, protože je trestně stíhán, protože je ve vážném podezření, že podváděl s přijímáním dotací," řekl.

Fischer chce voliče přesvědčit nejen svou prací v Senátu, kde byl opětovně zvolen předsedou bezpečnostního a zahraničního výboru, ale i osobním kontaktem. Novinářům řekl, že několikrát týdně za nimi vyráží. "Pro politika je nejlepší, když projde testem voleb. A já jsem tím testem už jednou prošel včetně prezidentské volby. Takže vím, co umím a znám svoje voliče. A vím, že oni znají mě," doplnil.

Fischer byl v minulosti velvyslancem ve Francii a v Monaku. Kromě ministerstva zahraničí působil také v Kanceláři prezidenta republiky a jako ředitel organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění. Zúčastnil se volby prezidenta v roce 2013, skončil třetí, na podzim 2018 byl zvolen senátorem za Prahu 12.

Související

Více souvisejících

Pavel Fischer prezidentské volby 2023 EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 42 minutami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy