Setrvání Zaorálka na ministerstvu lidé z kultury převážně vítají

Zástupci profesních organizací z mnoha oblastí kultury, kteří se v minulých dnech postavili proti odchodu Lubomíra Zaorálka z čela ministerstva kultury, ocenili, že post zatím neopouští. Jeho dnešní vystoupení vnímají tak, jako že mu není kultura lhostejná, což je pro ně důležité.

Rozhodnutí zatím pokračovat v čele resortu vítá i houslista Pavel Šporcl, který v minulosti Zaorálka veřejně kritizoval. Hudební producent David Gaydečka Zaorálkovo setrvání na MK označil za nejlepší variantu.

"Během pár dní se za práci ministra Zaorálka postavilo více než 30 profesních organizací ze všech oblastí kultury. Dali jsme jasně najevo, že kultura potřebuje stabilitu, chce dokončit započatou práci v tomto volebním období, a to včetně strategických dokumentů. Velmi si vážíme faktu, že Lubomíru Zaorálkovi není budoucnost kultury v ČR lhostejná," řekla dnes ČTK prezidentka Českého střediska Mezinárodního divadelního institutu (ITI) Yvona Kreuzmannová, které zastřešuje 14 institucí a které se na Zaorálkovu podporu vyjádřilo jako jedno z prvních.

Zaorálkův kritik ředitel Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg podpořil jeho případného nástupce Jana Birkeho (ČSSD). Případnou personální změnu na pozici ministra kultury vítá také Asociace hudebního průmyslu (AHP).

Houslista Šporcl v minulosti uvedl uvedl, že některé dotační programy pro kulturu zasaženou koronavirem nefungují zdaleka tak dobře, jak vláda prezentuje. Chybí mu plán pro obnovení fungování kultury po epidemii. Zaorálek podle Šporcla dělá hodně hlavně pro příspěvkové organizace, ale je tu ještě privátní část kultury, kterou ministr nezaštiťuje. Také mu vadí, že Zaorálek v reakci na kritiku zveřejnil výši jeho příjmů v době koronavirové krize. Přesto uvedl, že pokud se ministr Zaorálek nakonec rozhodne své místo na ministerstvu opustit, bude to další hřebíček do rakve kulturního sektoru.

Hudební promotér Gaydečka považuje Zaorálkovo setrvání za dobrou variantu. "Myslím, že sám Zaorálek a celá ČSSD ví, jak dlouho mu trvalo se seznámit s tím oborem a obávám se, že kdyby došlo k nějaké změně, tak by se snaha o pomoc kultuře částečně zmařila," řekl ČTK Gaydečka.

Nástup náchodského starosty a poslance ČSSD Birkeho označil Zaorálek za příliš odvážný plán. "Za pár týdnů se nikdo tak složitý systém, jako je kultura, pokud nevychází z jejího nitra, nenaučí," podotkl ministr.

Ředitel Divadla Broadway Lichtenberg, jehož spory s ministrem vyústily až v podání žaloby na Zaorálka na ochranu osobnosti, podle svých slov z dnešního vystoupení ministra zcela nepochopil, zda Zaorálek odchází či zůstává. "Je to věc politického rozhodnutí, které nehodlám komentovat. My jsme s ním jako s ministrem nuceni žít a přijde-li jeho nástupce, tak doufáme v lepší komunikaci," uvedl Lichtenberg.

Související

Jakub Kulhánek

Novým ministrem zahraničí se má stát Kulhánek. Zaorálek zůstává ve funkci

Lubomír Zaorálek (ČSSD) zůstane ministrem kultury. Na jeho přání o tom dnes večer rozhodlo grémium strany. Na pozici ministra zahraničí sociální demokracie navrhne náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka. Po jednání užšího vedení strany o tom informoval novináře ve Sněmovně statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Více souvisejících

Lubomír Zaorálek Ministerstvo kultury Pavel Šporcl kultura

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Aktualizováno před 35 minutami

před 40 minutami

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 41 minutami

Aktualizováno před 51 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle průběžných údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 1 hodinou

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 8 hodinami

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 8 hodinami

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy