Sněm TOP 09 bude částečně on-line, čeká se znovuzvolení Pekarové Adamové

Sobotní sněm TOP 09, na němž se má mimo jiné volit nové vedení strany, se bude kvůli zhoršené epidemické situaci v souvislosti s nemocí covid-19 konat částečně on-line. Rozhodli o tom dnes hlasováním na dálku delegáti sněmu. ČTK to oznámil mluvčí strany Vladan Vaněk.

Na místě konání sněmu budou podle něj fyzicky přítomni členové nejužšího vedení strany a část kandidátů do předsednictva, kteří v sále přednesou své kandidátské projevy.

Předsedkyní strany pravděpodobně bude zvolena na další dva roky Markéta Pekarová Adamová, která dovedla TOP 09 k vítězství ve sněmovních volbách v rámci koalice Spolu, tedy s ODS a KDU-ČSL, a stala se předsedkyní Sněmovny. Prostřednictvím mluvčího strany sdělila ČTK, že nebude mít protikandidáty a že získala nominaci v 11 krajských organizacích. Podobně její protikandidát z minulých voleb předsedy TOP 09, senátor Tomáš Czernin, zřejmě zůstane prvním místopředsedou strany. Je jediným adeptem na tuto funkci.

Kandidátů na řadové místopředsedy TOP 09 je více. Tyto funkce budou obhajovat poslanci Vlastimil Válek a Jan Jakob, šéf karlovarské krajské organizace strany Lukáš Otys a senátor Herbert Pavera. Jejich protikandidáty budou také na základě nominací z krajů europoslanec a někdejší předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a staronový poslanec a bývalý místopředseda strany Michal Kučera. Podle mluvčího nelze vyloučit ani další nominace přímo na sněmu.

TOP 09 má pod vedením Pekarové Adamové pokračovat jako jasně definovaná, proevropská a rozpočtově zodpovědná strana, uvedl mluvčí. Značka Spolu se podle něj osvědčila ve volbách do Sněmovny, v nichž TOP 09 zdvojnásobil počet svých poslanců na 14. Týmová spolupráce mezi představiteli jednotlivých stran bude podle mluvčího pokračovat také na vládní úrovni. Mluvčí nevyloučil, že na podobné spolupráci se strany dohodnou i pro komunální nebo senátní volby v příštím roce.

Součástí sněmu, kterého se má zúčastnit celkem 182 delegátů, bude tradičně vystoupení hostů či projev čestného předsedy strany Karla Schwarzenberga. Sněm bude mít kromě volby předsednictva a výkonného výboru strany na programu volbu smírčího výboru a celostátní revizní komise. Rozhodnout má o změnách stanov, které se týkají například vyloučení ze strany, a schvalovat zprávu o hospodaření. Loni a předloni strana vykázala zisk přes osm milionů korun, letos byla podle údajů ke konci září ve ztrátě 5,5 milionu korun. Vliv na to měly náklady na sněmovní volby.

K dnešnímu dni má TOP 09 podle mluvčího 2527 členů, což je podobné jako před dvěma lety, kdy jich na počátku roku 2017 měla 2555.

Související

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

Více souvisejících

top 09 Markéta Pekarová Adamová

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy