Spolu bude navrhovat vrácení rozpočtu vládě k dopracování

Pokud bude Poslanecká sněmovna projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok v prvním čtení ještě za působení dosavadní vlády Andreje Babiše (ANO), bude koalice Spolu navrhovat vrácení rozpočtu vládě k dopracování.

Zbyněk Stanjura

Dnes to novinářům ve Sněmovně řekl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na tiskové konferenci řekla, že ministerstvo sice umí rychle připravit návrh nový, ale v případě požadavku na rozsáhlé škrty musí mít jasné zadání.

Rozpočet předložila dosavadní koaliční vláda v souladu se zákonem ještě před volbami a nyní ho předloží znovu nové Sněmovně. V prvním čtení nelze rozpočet zamítnout. Pokud Sněmovna neschválí jeho základní parametry, může ho vrátit vládě k dopracování. Poslanci budou mít na projednání rozpočtu kvůli volbám méně času než v jiných letech.

Vláda předkládá rozpočet s navrhovaným schodkem 376,6 miliardy korun. "My jsme ten návrh rozpočtu kritizovali. Není žádný důvod, abychom pro něj hlasovali," řekl Stanjura ČTK a ČT. "Uvidíme jak rychle půjde předání moci. Pokud o něm bude hlasovat Sněmovna v prvním čtení ještě za staré vlády, tak já budu navrhovat, abychom ten rozpočet vrátili k přepracování," uvedl. "Kdyby už byla nová vláda, tak předpokládám, že ten návrh rozpočtu stáhne ze Sněmovny," dodal.

Ministryně a nová předsedkyně poslaneckého klubu ANO Schillerová potvrdila, že pokud Sněmovna rozpočet vrátí, nastane v jeho projednávání zpoždění. Otázkou podle ní je, z jakých důvodů Sněmovna rozpočet vrátí. Podotkla, že má informace pouze z médií. "Já předpokládám, že tam v nějaké roli budu sedět ve Sněmovně, jakékoli, a určitě to bez komentáře nenechám," poznamenala.

Ministerstvo podle ní umí zpracovat návrh zákona ve velmi krátké době, když má jasné zadání, zdůraznila. "Pokud tím jasným zadáním budou škrty za 100 miliard, tak pak bude muset být součástí toho zadání i které škrty mají být provedeny," podotkla. "Já ten rozpočet znám a znám jeho mantinely. Škrty za 100 miliard jsou tam neproveditelné, pokud nechcete sahat na investice a zastavit tady výstavbu dálnic, obchvatů, mostů, pokud nechcete sahat ve veřejném prostoru na platy, tak jsou neproveditelné. To, že se škrtne sleva na jízdném, to jsou marginálie z pohledu celého rozpočtu," dodala.

Připomněla, že pokud by Sněmovna nestihla rozpočet projednat a schválit do konce roku, nastalo by rozpočtové provizorium. "Zastaví se investice, neporostou platy, je tam celá řada důsledků neblahých pro ekonomiku této země," varovala.

Hamáček oznámil rezignaci, do čela ČSSD chce Maláčová

25.10.2021 18:01 Aktualizováno Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil na dnešním jednání předsednictva ČSSD…

Senát rozhodne o platech ústavních činitelů a klouzavém mandátu

25.10.2021 17:54 Senát rozhodne o návrhu zmrazit platy ústavních činitelů. Podle senátních výborů, které se…

O minimální mzdě se bude podle Schillerové rozhodovat na dalším jednání

25.10.2021 17:51 Končící vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden. Ministryně financí Alena Schillerová …

Vláda prodloužila do konce roku firmám Antivirus pro lidi v karanténě

25.10.2021 17:29 Aktualizováno Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v…

Ministryně Maláčová oznámila kandidaturu na předsedkyni ČSSD

25.10.2021 17:20 Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila na dnešním zasedání předsednictva…

Stav prezidenta Zemana by se měl řešit, až bude čas na přijetí demise…

25.10.2021 17:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana…

Válek (TOP 09) se odmítl zúčastnit rady vlády pro zdravotní rizika

25.10.2021 13:56 Aktualizováno Na dnešní jednání rady vlády pro zdravotní rizika dostal opět pozvánku i kandidát TOP 09 na…

Babiš se s kanceláří přestěhoval z Hrzánského paláce zpět do Strakovy…

25.10.2021 12:23 Premiér Andrej Babiš (ANO), který v posledních měsících úřadoval z Hrzánského paláce na pražských…

Nemocného Zemana navštívil v nemocnici ombudsman Křeček

25.10.2021 11:59 Hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana navštívil dnes dopoledne v pražské Ústřední vojenské…

Vláda kvůli kontrolám opatření zvažuje posílení pravomocí policie

24.10.2021 22:00 Aktualizováno Vláda plánuje projednávat novelu, která upravuje v souvislosti s epidemií koronaviru pravomoci…

Související:

Právě se děje

reklama