Spolu nemá vlastního prezidentského kandidáta. Koalice nepřímo podpořila tři osoby

Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního kandidáta, aby nerozmělňovala hlasy. V prvním kole ani nedá konkrétní doporučení pro jednoho kandidáta. Na tiskové konferenci v Brně to uvedl premiér a předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Koalice nicméně plánuje před prezidentskou volbou spustit informační kampaň. Nechce, aby se na Hrad dostal extremista či populista. Jako osobnosti vhodné pro funkci prezidenta jmenoval premiér Fiala senátora Pavla Fischera, bývalou rektorku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla.

Se všemi třemi jmenovanými zástupci koalice o svém rozhodnutí jednali. "Věřím, že každý z nich může vykonávat funkci v souladu se základními hodnotami, které zastávají naše strany," uvedl Fiala. "Naším cílem a odpovědností jako nejsilnějšího uskupení zůstává zabránit vstupu populistických a extremistických sil do funkce prezidenta republiky," doplnil s tím, že prezident zastupuje Česko na řadě mezinárodních jednání včetně Severoatlantické aliance.

První místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin poukázal na malou komunikaci dosavadního prezidenta Miloše Zemana se Senátem. Země má podle něj naději, že na začátku příštího roku bude zvolen prezident, který bude komunikovat s vládou i oběma parlamentními komorami, všemi občany.

Předseda lidovců Marian Jurečka uvedl, že Fischer, Nerudová a Pavel mají své sympatizanty a vybočují z řady dalších kandidátů, o kterých se ve veřejném prostoru mluví. Někteří členové strany se podle něj podílí na sběru podpisů a členská základna KDU-ČSL se aktivně zapojí do kampaně.

V souvislosti s kritizovaným členstvím Pavla v předlistopadové komunistické straně Fiala uvedl, že nejdůležitější je pro koalici, aby prezident měl jasnou prozápadní orientaci a ctil Ústavu, a že vnímá hlasy voličů.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, druhé o dva týdny později. Přihlášku musí kandidáti podat nejpozději počátkem listopadu. Za favority lednové volby jsou podle průzkumů veřejného mínění považováni Pavel a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který ale dosud účast ve volbách nepotvrdil. Mezi hlavními kandidáty je také Nerudová nebo senátor Marek Hilšer. Senátor Fischer měl podle zářijového modelu agentury Median podporu asi šesti procent voličů.

Fischer, Nerudová i Pavel ocenili postoj Spolu k prezidentské volbě

Senátor Pavel Fischer, bývalá rektorka Danuše Nerudová i generál Petr Pavel ocenili dnešní vyjádření koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) k prezidentské volbě. Premiér Petr Fiala (ODS) předtím oznámil, že koalice nepodpoří před prvním kolem jediného kandidáta, ani nenasadí vlastního. Jako uchazeče o Hrad, kteří jsou nejbližší voličům Spolu, však označil právě Fischera, Nerudovou a Pavla.

Z dalších kandidátů senátor Marek Hilšer ČTK napsal, že o podporu nežádal a od ODS si ji ani nedovede představit, také podnikatel Karel Janeček konstatoval, že o podporu nežádal. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který s případným oznámením kandidatury čeká, se v komentáři pro ČTK pustil do kritiky koalicí zmíněných jmen, premiéra a celé koalice. "Nejsem ani smutný, ani překvapený, jsem rád, že mohu být kandidátem občanů České republiky," komentoval výběr koalice odborový předák Josef Středula, kterého podpořil při cestě na Hrad dosavadní prezident Miloš Zeman.

"Oceňuji důvěru, kterou mi koalice Spolu vyjádřila," sdělil ČTK Fischer. Nerudová uvedla, že by byla nadstranickou prezidentkou a vždy stála na straně občanů. "Vážím si toho, že se mě vládní strany rozhodly podpořit i přesto, že jsem nezávislá kandidátka a že můj názor na kroky vlády je často kritický," napsala na twitteru.

Pavel uvedl, že o rozhodnutí koalice věděl od premiéra předem. ČTK sdělil, že oceňuje rozhodnutí Spolu nepostavit vlastního kandidáta, odsunout své stranické zájmy a dát místo toho přednost společným hodnotám. "Předpokládám, že Andrej Babiš si z nich příklad nevezme, tak se alespoň můžu těšit na pořádný souboj v debatách," uvedl. Bývalý premiér Babiš zatím účast v prezidentské volbě nepotvrdil ani nevyloučil.

Na setkání s médii Pavel řekl, že nevnímá jako problém, že Fiala jako vhodné osobnosti pro funkci prezidenta jmenoval trojici kandidátů. "Protože všichni tři kandidáti z pohledu koalice reprezentují přibližně stejné hodnoty, takže dali svým voličům možnost, aby si vybrali podle vlastních preferencí," řekl Pavel s tím, že pokud by byli jednoznačně jmenováni jako kandidáti trojkoalice, tak by to jejich možnost oslovit i voliče z jiných stran dost limitovalo. "Proto je to i vůči těm kandidátům férový postup," míní Pavel.

Senátor Marek Hilšer, který kandiduje též, ČTK napsal, že koalici o podporu nežádal. "Nejsem tedy ani překvapen, že jsem se neocitl ve výčtu jejích favoritů. Těším se na další pokračování kampaně a věřím, že zvítězí kandidát, který přinese pozitivní změnu," uvedl s tím, že je známý odmítáním vlivu zákulisních hráčů, kteří v Česku ovlivňují politickou kulturu už od 90. let. "Těžko si představit, že by nejsilnější strana koalice Spolu mohla ve mně pragmaticky vidět svého potenciálního spojence," uvedl na adresu ODS.

Podle Babiše dnes premiér neřekl nic nového, ještě popřel, co vykládal v posledních měsících. "Podpoří bývalého komunistického rozvědčíka řízeného zbrojařským lobbistou, pána, co by diskriminoval homosexuály a nevýraznou dámu bez jasného názoru na cokoliv důležitého," napsal ČTK a zopakoval, že koalici považuje za projekt namířený proti němu.

Uchazeč o účast ve volbě Karel Janeček ČTK napsal, že rozhodnutí koalice zaznamenal a plně ho respektuje. "Já sám jsem zcela nezávislým kandidátem a žádnou z politických stran jsem o podporu mé kandidatury nežádal," konstatoval.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERU) Alena Vitásková ČTK řekla, že koalice postupovala moudře, protože postavením dalších kandidátů by rozdrobila sílu. Na dotaz, zda ji není líto, že mezi podpořenými uchazeči není, odpověděla, že "v tomto složení nikoli".

Rozhodnutí Spolu nenasadit svého kandidáta na Hrad se podle politologů čekalo

Rozhodnutí koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nenasadit do prezidentské volby vlastního kandidáta se podle politologů oslovených ČTK dalo očekávat. V nynější energetické krizi by měl takový člověk těžkou pozici a jako "vládní" kandidát by se také stal snadným terčem pro ostatní uchazeče o Hrad, což by mohlo nahrát i možné kandidatuře lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše.

Koalice Spolu před prvním kolem voleb nepodpoří jediného kandidáta, nejblíže trojici vládních stran jsou však podle premiéra Petra Fialy (ODS) senátor Pavel Fischer, bývalá rektorka Danuše Nerudová a generál Petr Pavel. Podle Josefa Mlejnka z Univerzity Karlovy není takové rozhodnutí překvapivé. "Dlouho se to očekávalo. Zejména v době energetické krize a růstu cen by měl jako de facto vládní kandidát těžkou pozici, asi i kvůli tomu nechtěl nikdo z případných kandidátů tuto rukavici zvednout," uvedl.

Energetická krize, vysoká inflace a pokles životní úrovně ovlivňují důvěru k vládě, poznamenal politolog Lubomír Kopeček, který působí na Masarykově univerzitě a v Národním institutu SYRI. "Ve stávající situaci by jeden oficiální kandidát Spolu neměl velkou šanci na úspěch. Naopak by mohl změnit volby v hlasování proti vládě a nahrát úspěchu případné kandidatury Andreje Babiše. Reálně by tak vládní kandidát paradoxně spíše zvýšil šance na zvolení Andreje Babiše. V tomto ohledu tak jde o racionální postup," uvedl Kopeček.

Také podle Petra Justa z Metropolitní univerzity Praha zvolila koalice Spolu již déle naznačované řešení. "Ani výběr jmen, které koalice Spolu podpořila, není překvapivý vzhledem ke stanoveným kritériím, jako jsou jasně prozápadní kurz a dodržování ústavy," uvedl. V rozhodnutí nespatřuje nutně personální nouzi či neúspěšné hledání kandidáta. "Viděl bych za tím spíše snahu nestigmatizovat jednoho konkrétního kandidáta 'vládním cejchem'," uvedl. Dotyčný by se stal terčem veškerých protivládních sil. "Podpora kandidátů formálně nezávislých na vládní koalici i na koalici Spolu může toto stigma částečně otupit," míní.

Nevýhodou zvoleného postupu je, že se hlasy sympatizantů Spolu pravděpodobně roztříští mezi trojici kandidátů, doplnil Just. "Zajímavé bude, jak toto rozhodnutí zamíchá preferencemi. Nerudová již nějakou dobu stoupá, takže tam je potenciál na případné další posílení pozic. Zda to bude na úkor Pavla, je asi předčasné hodnotit," uvedl. Krok Spolu podle něj nebude mít vliv na Babišovo rozhodnutí, zda bude na Hrad kandidovat. "On se bude řídit hlavně tím, co mu ukážou průzkumy - ať ty veřejně publikované, nebo ty, které si nechává dělat jeho tým," doplnil.

Podle Mlejnka je podpora trojice kandidátů ze strany Spolu poměrně vlažná, protože výraznější by mohla být "polibkem smrti". "Šance kandidátů to myslím moc neovlivní. Pokud jde o Andreje Babiše, neexistence jasného vládního kandidáta, vůči němuž by se mohl vymezovat, ho spíše přiměje k rozhodnutí, že kandidovat nebude," odhaduje.

Podle Kopečka umožňuje opatrná podpora trojice kandidátů politikům Spolu širší výběr při vyslovování podpory. "A utlumí tak případnou nespokojenost uvnitř jednotlivých stran. Ta by byla spojena s koncentrací jen na jedno jméno. Je zjevné, že míra přijatelnosti této trojice je uvnitř každé strany značně rozdílná," doplnil.

Související

Bohuslav Svoboda (ODS)

Spolu na prvním jednání pražských zastupitelů navrhne přerušení do 24. listopadu

Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) budou na čtvrtečním ustavujícím jednání zastupitelů navrhovat, aby bylo jednání přerušeno do 24. listopadu a strany tak získaly čas na vyjednání koalice, která město povede. Zastupitelé by podle Spolu měli schválit jen několik neodkladných materiálů a zvolit předsedy magistrátních výborů, které musí město ze zákona ustanovit.
Petr Fiala

Fiala po úspěchu v senátních volbách ocenil projekt Spolu. Babiš je zklamán

ládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala při započtení všech podporovaných kandidátů při obměně třetiny Senátu 20 z 27 mandátů. Jde o jednoznačný výsledek, komentoval druhé kolo senátních voleb premiér Petr Fiala (ODS). Ve štábu Spolu v Brně poděkoval voličům společně s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou a šéfem lidovců Marianem Jurečkou.

Více souvisejících

Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) prezident čr

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Jaderná elektrárna Dukovany

ČEZ obdržel tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech

Energetická společnost ČEZ obdržela tři nabídky na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Zájem mají podle očekávání francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. ČEZ nyní nabídky zanalyzuje a bude o nich s uchazeči dál jednat. Finální nabídky by zájemci měli podat do konce září příštího roku. Dnes o tom informovala společnost ČEZ, která má tendr na starosti. Konkrétní podmínky nabídek firma neuvedla. Nový blok by měl být dokončen do roku 2036.

Aktualizováno před 5 minutami

Ukrajinská armáda

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí

Ukrajinské ozbrojené síly odrazily za uplynulý den útoky ruské invazní armády u šesti obcí na východě země, informuje ve své pravidelné ranní svodce o vývoji bojů ukrajinský generální štáb. Moskva hlásí dobytí osady poblíž Bachmutu. V Chersonu při dnešním ruském ostřelování zahynula sedmdesátiletá žena, informoval dnes šéf chersonské oblasti Jaroslav Januševyč. 

Aktualizováno před 17 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili státní rozpočet na rok 2023

Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice schválila státní rozpočet na příští rok. Jeho schodek má klesnout na 295 miliard korun proti letošnímu schválenému schodku 375 miliard korun. Poslanci při hlasování o pozměňovacích návrzích schválili pouze koaliční návrhy na přesun peněz v celkovém objemu zhruba dvou miliard korun. 

Aktualizováno před 19 minutami

před 20 minutami

Aktualizováno před 28 minutami

Sergej Šojgu (ruský ministr obrany)

Šojgu hovořil o rozvoji ruských jaderných sil, testování prý probíhá na Ukrajině

Ruská armáda testuje na Ukrajině nové způsoby využití raketových a dělostřeleckých vojsk, řekl dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Rusko se kromě toho chystá zdokonalit infrastrukturu pro své jaderné síly, takzvaná raketová vojska strategického určení (RVSN), která chce vybavit novými raketovými komplexy, prohlásil na schůzi vedení ministerstva obrany Šojgu. Ministr ohlásil zvýšení obranných zakázek v příštím roce o 50 procent.

před 44 minutami

Energetický regulační úřad

ERÚ stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku

Energetický regulační úřad (ERÚ) stanovil časová pásma s nejvyšší spotřebou elektřiny v Česku. Tři hodinové úseky jsou v rámci pracovních dnů, jeden pak v nepracovních dnech. Na dotaz ČTK to dnes řekl mluvčí ERÚ Michal Kebort. Stát v těchto časových pásmech musí podle nařízení EU zajistit alespoň pětiprocentní úspory ve spotřebě.

Aktualizováno před 46 minutami

před 49 minutami

Christine Lambrechtová

Evropa roky věděla, že potřebuje systém společné protivzdušné obrany, tvrdí Lambrechtová

Evropa roky věděla, že potřebuje systém společné protivzdušné obrany, ale až nyní se podařilo zahájit jednání. Dnes to v projevu na Berlínské bezpečnostní konferenci prohlásila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Ministryně připomněla, že projekt v srpnu v Praze navrhl německý kancléř Olaf Scholz. Oznámila také, že do léta příštího roku SRN na svém území vycvičí na 5000 ukrajinských vojáků.

před 52 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

Nákupy, ilustrační fotografie

Konec obalů, které nelze recyklovat, a zálohy na PET a plechovky. Plán EK do roku 2030

Skoncovat do roku 2030 s obaly, které nelze recyklovat, zastavit nárůst množství odpadu z obalů či zavést po celé Evropské unii zálohy na plastové lahve a plechovky. S těmito a dalšími cíli přišla dnes Evropská komise v rozsáhlém návrhu, kterým chce snížit ekologickou zátěž plynoucí z hospodaření s obaly. Opatření by také zavedlo kvóty ohledně obalů na více použití či podílu recyklovaného obsahu v plastech.

před 1 hodinou

Velká Británie

Britská vláda oznámila další sankce proti Moskvě

Britská vláda dnes oznámila rozšíření sankčního režimu vůči Moskvě. Na seznam nově zařadila 22 ruských představitelů, kteří podle ní stojí za částečnou mobilizací stovek tisíc Rusů. Informovala o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

Vláda Petra Fialy

Vláda odmítla Babišův návrh jednokolových voleb do Senátu

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) dnes postavila záporně. Vyplývá to z výsledků zasedání. Novela by podle vládního stanoviska nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by navíc podle kabinetu měla předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Česká pošta

Česká pošta zvedne zaměstnancům mzdy minimálně o 3,5 procenta

Vedení České pošty navrhlo odborům při kolektivním vyjednávání zvýšení mezd v příštím roce o 3,5 procenta. Bude to znamenat dodatečné náklady 227 milionů korun. Odbory požadují výraznější navýšení, a s vedením podniku se proto neshodly. ČTK to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vít Rakušan

Rakušan: Vláda schválila změnu úřednických míst, zruší jich 851

Vláda schválila změnu úřednických míst k 1. lednu. Meziročně jich má ubýt 851. O schválení takzvané systemizace informoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na twitteru. Vláda tak podle něj plní program, v zeštíhlování a zefektivňování státu pak chce pokračovat. V návrhu systemizace k 1. lednu příštího roku ministerstvo vnitra předložilo zrušení 200 neobsazených i obsazených míst ve vlastním resortu.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

raketa

Ukrajina žádá NATO o dodání systémů Patriot

Systémy protivzdušné obrany Patriot jsou přesně to, co Kyjev potřebuje, řekl po jednání ministrů zahraničí Severoatlantické aliance šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Vyzval k co nejrychlejšímu dodání těchto systémů, stejně jako i tanků typů, které využívá samo NATO. Informovala o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

Na ambasádě Ukrajiny v Madridu vybuchla obálka s bombou

Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která dnes krátce po poledni lehce zranila jednoho zaměstnance. Informují o tom místní média. Podle nich zatím není známo, kdo dopis poslal, ani druh výbušniny. Kyjev v reakci na incident oznámil, že posiluje bezpečnost všech svých velvyslanectví.

Zdroj: ČTK

Další zprávy