Středula: Hrozba stagflace, vysoké inflace a nízkého růstu, se ještě zvýšila

Hrozba stagflace, tedy vysoké inflace a nízkého hospodářského růstu, před kterou odbory varovaly již před vypuknutím války na Ukrajině, se nyní ještě zvýšila. ČTK to dnes řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Válka podle něj zvýraznila ekonomické problémy, které měla ČR již dříve - tedy vysokou inflaci a energetickou chudobu.

Středula uvedl, že ČMKOS je připravena napomoci vzniku plánu národního hospodářského růstu, jehož součástí by měl být návrh na možnou účast Česka na poválečné rekonstrukci Ukrajiny. "Můžeme být lídrem vytvoření nového Marshallova plánu na pomoc Ukrajině. To, co dělá současná vláda, je mimořádné a jde dobrým směrem, ale bylo by vhodné to protáhnout do delšího časového úseku," dodal odborář.

Středula nechce, aby uprchlíci byli ČR bráni jako vhodná pracovní síla. Uprchlíci z Ukrajiny do Česka nepřišli proto, aby tady hledali práci, upozornil Středula. "Ochraňujme je, a pokud existuje nediskriminační možnost, aby na pracovní trh vstoupili, nikdo v tom nebrání. Zabezpečme ale vše pro to, aby je nikdo neokradl," uvedl. Vyzval k zavedení vyšší trestní sazby pro ty, kteří by je chtěli takto zneužít.

Podle Středuly je také jasné, že už nyní neplatí státní rozpočet připravený současnou vládou. Prezident Miloš Zeman v polovině března podepsal letošní státní rozpočet se schodkem 280 miliard korun. Je to o 97 miliard méně, než navrhoval bývalý kabinet Andreje Babiše (ANO). Premiér Petr Fiala (ODS) nevyloučil, že rozpočet bude muset přepracovat v souvislosti s dopady ruské invaze na Ukrajinu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v neděli uvedl, že ministerstvo financí novelu zákona o státním rozpočtu připraví, ale ne dříve než v červenci.

"Vláda by měla také posílit zdravotní systém, systém sociálních dávek, školství a všechny oblasti od bezpečnosti po běžný život," upozornil Středula. Řešit se musí podle něj také krize v bydlení. "V ČR by se měla velmi rychle zadat možnost výstavby až 100.000 nájemních bytů a vstoupit do toho firmám, družstvům a zejména státu," dodal. Problémem pro lidi je podle něj i to, že 1. září má skončit možnost topení pevných paliv v kotlích. "Termín by se měl prodloužit, ideálně rozšířit na česká paliva, uhlí," podotkl.

Středula upozornil na nutnost zajištění či přiblížení se soběstačnosti ČR v potravinách, energiích a v některých oblastech i ve farmacii. "Globalizace nám ukázala, že má své meze," poznamenal s odkazem na zkušenosti s pandemií koronaviru i konfliktem na Ukrajině. Vyslovil se pro vytvoření nového institutu, takzvaného národního správce. který by ve firmách dočasně nahradil vlastníka firmy, jenž se ocitl na mezinárodním sankčním seznamu. "Naším cílem by nemělo být takovou firmu zlikvidovat, ale zabránit převádění peněz z firmy k osobě na sankčním seznamu," uzavřel.

Související

Více souvisejících

Josef Středula Odbory

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 20 minutami

před 41 minutami

před 49 minutami

Aktualizováno před 52 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy