Uzákonění zvláštního bankovního účtu, na němž by měli dlužníci v exekuci nezabavitelné peníze, je ve Sněmovně před závěrečným schvalováním. Piráti v dnešním druhém čtení opět navrhli zapracovat do poslanecké novely místní příslušnost exekutorů. Od poslanců se sešly i další úpravy.
Takzvaný chráněný účet by měl zabránit případné neoprávněné exekuci těchto peněz. Sněmovna bude předlohu schvalovat patrně v listopadu.
Chráněný účet by musela banka založit na žádost dlužníka zdarma a vést jej za podmínek jeho běžného účtu. Shromažďovaly by se na něm peníze, které exekuci nepodléhají a které jsou určeny k uspokojování životních potřeb dlužníka a jeho rodiny, stojí v důvodové zprávě. Dlužník by mohl mít pouze jeden chráněný účet.
"Navrhovaná právní úprava je nezbytná, neboť představuje jediný efektivní a přiměřeně rychlý způsob řešení neoprávněných exekucí na účet povinného, snížení administrativní zátěže zaměstnavatelů a posílení bezhotovostního transparentního bankovního styku," napsali předkladatelé Kateřina Valachová (ČSSD) a Patrik Nacher (ANO) ve zdůvodnění.
Valachová chce pozměňovacím návrhem zvýšit ochranu výživného na děti a uzákonit bezplatné založení a vedení chráněného účtu. Marek Výborný (KDU-ČSL) požaduje zjednodušení kroků ke zřízení konta a zasílání plateb na tento účet a zpřesnit kontrolu a sankce za zneužití chráněného účtu.
Novela upravuje také jednorázovou výplatu dlužníkovi z jeho obstaveného účtu. Do konce roku jde v souvislosti se změnami schválenými kvůli koronavirové krizi o čtyřnásobek životního minima, od ledna by to měl být znovu dvojnásobek. Poslanecká předloha by částku zvýšila na trojnásobek životního minima. Stanislav Grospič (KSČM) chce ponechat čtyřnásobek životního minima i do budoucna.
Předloha rovněž zpřesňuje částku, kterou bude mít k dispozici dlužníkův manžel, pokud bude obstaven i jeho účet. Půjde o polovinu peněz, nejméně o trojnásobek životního minima.
Související

Nejen důchody. Česko nutně potřebuje kvůli půl milionu lidí ještě jednu reformu

Banky musí vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl soud
Exekuce , Poslanecká sněmovna , Kateřina Valachová , Patrik Nacher , zákony
Aktuálně se děje
před 42 minutami

Budoucnost Palestinců z Gazy je i v rukou Trumpa. Američané ji údajně řeší v Africe
před 1 hodinou

Papež František musí zůstat v nemocniční péči, potvrdili lékaři
před 2 hodinami

Připravuje se setkání Putina s Trumpem, tvrdí poradce šéfa Kremlu
před 3 hodinami

Proti Rusku stojí zesláblý Bundeswehr. Německá armáda není připravena na moderní válku
před 4 hodinami

Fotbalisté Plzně trápili Lazio. O postupu Italů rozhodla gólová technologie
před 4 hodinami

ANO chce stabilně volit třetina lidí, potvrzuje i nový průzkum
před 5 hodinami

Lavrov si volal s Rubiem. Rusové vyzvali Trumpa, aby zastavil útoky v Jemenu
před 6 hodinami

Američané na Trumpův rozkaz zaútočili na rebely v Jemenu
před 7 hodinami

Tragédie v Severní Makedonii. Požár v nočním klubu nepřežily desítky lidí
před 8 hodinami

Další evakuace v Brně. Desítky lidí opustily byty kvůli nestabilnímu jeřábu
před 9 hodinami

Trump nařídil ukončit financování Svobodné Evropy. Ozval se Lipavský
před 10 hodinami

Zimní počasí, jak ho známe. V Česku bude opět mrznout i sněžit
včera

Život sebevraha v Ostravě zachránili hasiči. Pomohla jim matrace
včera

Tesco představilo novinku při nákupech. Zákazníci na ni narazí jednou týdně
včera

Nesmíme nechat Ukrajinu padnout, říká Fiala po dalším jednání koalice ochotných
včera

Může se pálit listí na zahradě? Česko sladilo zákony, ministerstvo vysvětluje novinku
Aktualizováno včera

Co plánuje Putin? Zelenskyj prozradil, co se děje u hranic Ruska s Ukrajinou
včera

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla
včera

U Žermanic havaroval autobus s dětmi. Skončil v příkopu, několik zraněných
včera
Klíčové faktory jednání s Ruskem. Experti naznačili, co musí Trump ukázat Putinovi
Ruský prezident Vladimir Putin dosud oficiálně neodsouhlasil, ale ani neodmítl možné příměří, které bylo během týdne vyjednáno v saúdskoarabské Džiddě mezi Kyjevem a administrativou šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Dva experti pro EuroZprávy.cz nastínili možné scénáře, pokud by Moskva dohodu odmítla.
Zdroj: Jakub Jurek