V Brně jsou tři nejpravděpodobnější varianty vzniku koalice, míní expert

V Brně jsou tři nejpravděpodobnější varianty vzniku koalice a všechny tři mají výhody i nevýhody. ČTK to řekl politolog a děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Stanislav Balík. Volby ve městě vyhrála ODS s TOP 09 před ANO a KDU-ČSL.

Podle Balíka může ODS s TOP 09 pokračovat v současné koalici s lidovci a dalšími partnery, může se ale uchýlit i k hnutí ANO, se kterým by stačila dvoukoalice. Stejně jako před čtyřmi lety ale může nastat scénář vzniku koalice bez vítěze voleb, míní politolog.

Nyní vede magistrát koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD. Balík vidí jako nejlogičtější pokračování současné koalice, i když s ohledem na výsledky voleb by nemusela být tak široká a stačilo by méně partnerů. "Mluví se o tom, že uvnitř nejsou ideální vztahy, ale minimálně navenek se koalice chovala velmi soudržně až na poslední měsíce, kdy kvůli územnímu plánu probublaly na veřejnost neshody," připomněl Balík okamžik, kdy zastupitelstvo mělo schválit návrh nového územního plánu, místo toho jej ale rozhodlo dát zpracovateli k dopracování.

Podle Balíka by strany současné koalice složitě vysvětlovaly voličům, proč koalice nepokračuje. "Obecný dojem v Brně totiž není, že by se nemohli ti lidé vystát. Převládá dojem v zásadě úspěšného ukončeného funkčního období," řekl Balík. Spory se v poslední době objevovaly především mezi primátorkou a jedničkou vítězné ODS s TOP 09 Markétou Vaňkovou (ODS) a jejím prvním náměstkem Petrem Hladíkem z KDU-ČSL. Kromě územního plánu měli neshody kvůli prezentování témat na tiskových konferencích, Hladík také těsně před volbami kritizoval Vaňkovou kvůli jejím odpovědím v televizní debatě ohledně povolební spolupráce."Oba jsou ale natolik politicky pokročilí, že budou vědět, že v tuto chvíli sympatie a antipatie nemohou být rozhodující při formování politických partnerství," řekl Balík.

Druhou variantou je podle něj vznik koalice ODS s TOP 09 a druhým hnutím ANO. "Výhoda je, že je tam míň členů, to je vždy lepší. Nevýhoda je, že to není vládní půdorys. I když se proti sobě členové na komunální úrovni nijak nevymezovali, na celostátní úrovni stojí ODS a ANO proti sobě," řekl Balík. Podle něj tak může hrát roli i to, co si myslí vedení strany, v ODS například premiér a předseda ODS Petr Fiala. "Otázka je, zda ten vliv bude rozhodující a zda bude chtít, aby byl rozhodující," poznamenal Balík.

Ve hře je podle Balíka i varianta koalice bez vítěze voleb, jako se to v Brně stalo před čtyřmi lety. Tehdy lídr ANO a primátor Petr Vokřál jako vítěz voleb ohlásil vznik koalice s partnery, nakonec ale skončilo ANO v opozici, protože se na koalici dohodla ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD. Nyní by ODS s TOP 09 museli obejít zástupci ANO, KDU-ČSL, Pirátů a dalších stran. Hladík už počátkem týdne na dotaz ČTK odpověděl, že lidovci nikomu nedali nabídku na primátora.

ODS s TOP 09 chce jednat se všemi stranami, které se dostaly do zastupitelstva. Jedná s nimi od začátku týdne postupně podle výsledku voleb. V pondělí jednali zástupci s ANO, v úterý s KDU-ČSL. Dnes jsou v plánu jednání s Piráty a ČSSD, v pátek pak s SPD, Trikolorou a Moravany a také se Zelenými a Žít Brno. Poté orgány ODS v sobotu jednání vyhodnotí.

Volby v Brně nyní vyhrála ODS s TOP 09, která získala 16 mandátů mezi 55 zastupiteli. Druhé ANO má 13 mandátů, třetí KDU-ČSL 10. Šest mandátů má SPD, Trikolora a Moravané, čtyři Piráti a po třech ČSSD a také Zelení s Žít Brno.

Související

Alena Schillerová

ANO obnovilo buňku v Brně. Mezi stovkou členů je i Schillerová

Brněnské hnutí ANO dosáhlo po rozpuštění a obnově čísla 100 přijatých členů. ČTK to dnes řekl brněnský předseda hnutí René Černý. Buňku předloni rozpustilo předsednictvo hnutí na návrh předsedy ANO Andreje Babiše kvůli sporům a možnému napojení na kriminální kauzy. Od loňska začala buňka po obnovení fungovat a nabírat lidi. Mezi jejími členy je oproti minulé organizaci například bývalá ministryně financí Alena Schillerová.
Skupina Dunaj pokřtila nové album Za vodou, první po 26 letech

Skupina Dunaj slaví: Po 26 letech pokřtila nové album "Za vodou"

Skupina Dunaj dnes v zaplněném klubu Fléda v Brně pokřtila nové album Za vodou. Vyšlo v říjnu, 26 let po dosud poslední řadové desce Dunaje. Další koncertní křty se uskuteční 22. listopadu v Ústí nad Labem a 13. prosince v Praze v Paláci Akropolis. Dnešní koncert zahájil blok starších písní v tříčlenné základní sestavě Dunaje. Poté se připojili hosté, zpěvačka Bára Zmeková s oběma producenty alba, Petrem Ostrouchovem a Aid Kidem. Pak dostaly prostor nové písně, včetně titulní Za vodou.

Více souvisejících

Brno ODS top 09

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 25 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslance čeká schvalování návrhu státního rozpočtu na příští rok

Sněmovna bude schvalovat příští týden návrh státního rozpočtu na rok 2023 se schodkem 295 miliard korun. Poslanci se také vypořádají se spornou koaliční novelou služebního zákona, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Zrychleně ve stavu legislativní nouze by měli projednat vládní návrh na růst přídavků na děti. 

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Den bojů na Ukrajině odpovídá měsíci války v Afghánistánu, konstatoval expert

Západ se mylně domníval, že dělostřelecká a tanková válka v Evropě se už nebude opakovat, a zmenšil své zásoby zbraní. Podle představitelů NATO je však množství dělostřelectva ve válce na Ukrajině, kterou před devíti měsíci rozpoutalo Rusko, naprosto ohromující. Napsal to list The New York Times (NYT), podle něhož se nyní Spojené státy a Severoatlantická aliance snaží vyzbrojit Ukrajinu i doplnit vlastní arzenál.

před 1 hodinou

Senát ČR

Babiš navrhl jednokolové volby do Senátu, vláda to zřejmě odmítne

K návrhu lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše na zavedení jednokolových voleb do Senátu se koaliční vláda Petra Fialy (ODS) postaví zřejmě záporně. Změna by podle podkladů pro středeční schůzi kabinetu nevedla k předpokládaným cílům, nezajistila by vyšší legitimitu zvolených senátorů a volební účast by bylo možné zvednout účinnějšími způsoby. Zásadní změně volebního systému by měla navíc podle materiálu předcházet širší diskuse a odborné posouzení.

před 1 hodinou

Kyjev

V Kyjevě se čekají mrazy a silné sněžení, lidé stále nemají dost elektřiny

V Kyjevě se ode dneška očekává silné sněžení a teploty pod nulou ve dne i v noci, píše agentura Reuters. Miliony obyvatel ukrajinské metropole a jejího okolí přitom podle ní nadále nemají dostatečné dodávky elektřiny a tepla. To je důsledek dřívějších ruských vzdušných úderů na energetickou infrastrukturu země. Společnost Ukrenerho uvedla, že výrobci elektřiny jsou schopni pokrýt jen tři čtvrtiny potřeb spotřebitelů, což vyžaduje omezení a výpadky v dodávkách energií v celé zemi.

před 3 hodinami

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Ekonomiky některých zemí díky konfliktu na Ukrajině posilují

Mnohé ekonomiky se potýkají s negativními dopady ruské invaze na Ukrajinu, několik vybraných zemí ale těží z přílivu ruských migrantů a jejich majetku. Gruzie, malá bývalá sovětská republika na jižní hranici Ruska, stejně jako Arménie či Turecko patří k několika zemím, jejichž ekonomiky zažívají při současných nepokojích rozkvět, uvedl server zpravodajské televize CNBC.

před 4 hodinami

Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Marketingové ceny Effie letos ovládl digitál. Cenu Grand Prix získal Datart za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart

Jubilejní 25. ročník nejvýznamnější tuzemské marketingové soutěže Effie Awards Czech Republic zná své vítěze. Vyhlášení výsledků proběhlo ve středu 23. listopadu na tradičním galavečeru, který se opět konal v prostorách Kina Lucerna. Porota při této příležitosti udělila kromě 44 cen ve 12 soutěžních kategoriích i tři zvláštní ocenění. Grand Prix Effie 2022 získala agentura WMC Grey za kampaň Dopravart, Rychlart, Chytrart pro klienta Datart. 

před 4 hodinami

Dva litry vody denně jsou pro většinu lidí nadměrné množství, tvrdí studie

Pijete dva litry vody denně? Jde o plýtvání, tvrdí studie

Doporučení vypít osm sklenic vody denně je pro většinu lidí pravděpodobně přehnané. Informoval o tom list the Guardian s odvoláním na studii, podle které může tato rada například v Británii vést k tomu, že se každý den vyplýtvá 20 milionů litrů pitné vody.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Rusko zaplatí za oběti stalinského hladomoru, uvedl zástupce Zelenského kanceláře

Rusko zaplatí za všechny oběti stalinského hladomoru i za současné zločiny na Ukrajině. U příležitosti 90. výročí ukrajinské národní tragédie, při níž ve 30. letech minulého století zemřely miliony lidí, to dnes uvedl šéf kanceláře prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak. Ukrajinské ministerstvo zahraničí vyzvalo mezinárodní společenství, aby hladomor uznalo za genocidu.

Aktualizováno včera

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj chce výrazně přísnější strop na ruskou ropu než G7

Ukrajina by ráda, aby strop na ruskou ropu přepravovanou po moři činil 30 až 40 dolarů za barel, řekl dnes prezident Volodymyr Zelenskyj. To je výrazně nižší částka, než navrhují vyspělé země ze skupiny G7, které hovoří o ceně 65 až 70 dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Nižší částka by znamenala tvrdší trest pro Moskvu, protože cílem je omezit příjmy z prodeje ropy, které pomáhají Rusku financovat válku na Ukrajině.

Aktualizováno včera

Prudký déšť způsobil sesuv půdy na italském ostrově Ischia.

Tragický sesuv půdy na italském ostrově Ischia. Jeden mrtvý, dvanáct pohřešovaných

Po dnešním sesuvu půdy na italském ostrově Ischia zemřela nejméně jedna žena. Dalších 12 lidí se podle agentury ANSA pohřešuje, pátrají po nich záchranáři. Zhruba 200 lidem úřady nařídily evakuaci kvůli obavám z dalších sesuvů a zřícení dalších domů. České ministerstvo zahraničí neví o tom, že by se neštěstí dotklo některého z Čechů.

Aktualizováno včera

Squatteři se na Twitteru pochlubili první fotkou z místa. (26.11.2022)

Nová Klinika? Squatteři obsadili prázdný dům ve Strašnicích, po dohodě odešli

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) dnes obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum. Na místo přišli kolem poledne, následně dorazili i policisté a zástupci Prahy 10, která má budovu ve správě. Po několikahodinovém vyjednávání nakonec squatteři souhlasili, že budovu opustí výměnou za to, že se s jejich zástupci starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS) sejde a budou jednat o poskytnutí vhodných prostor pro zamýšlené aktivity. Odešli po 18:00.

Aktualizováno včera

Volby na Tchaj-wanu vyhrála opozice, strana prezidentky neuspěla

Tchajwanská opoziční Národní strana (KMT) dnes zvítězila v místních volbách v metropoli Tchaj-peji. Podle agentury Reuters jde o neúspěch pro prezidentku Cchaj Jing-wen a její Demokratickou pokrokovou stranu (DPP), která staví na odporu proti Číně. Hlava státu z neúspěchu okamžitě vyvodila politickou zodpovědnost a odstoupila z čela DPP. Takový krok je na Tchaj-wanu v případě jasné porážky běžný, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK

Další zprávy