Válek si chce ponechat úvazek v nemocnici, první kroky budou vycházet z aktuální situace

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu-19 budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Budou se lišit podle toho, jaké kroky přijme, resp. nepřijme ještě dosavadní vláda a kdy přesně ta nová nastoupí, řekl v rozhovoru s ČTK.

Vlastimil Válek

Zásadní podle něj ale budou tři kroky, které se budou týkat případného omezení nemocniční péče a distribuce pacientů, urychlení očkování zejména třetích dávek a dětí a zajištění léčby, které by bránila hospitalizacím.

"Bude to úplně něco jiného, jestli nastoupíme 13. prosince či 26. prosince, nebo až třeba 1. ledna," řekl Válek. Odborníci předpokládají, že kolem poloviny prosince bude počet pacientů v nemocnicích kulminovat. Někteří očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara, kdy bylo v nemocnicích 9500 pacientů s covidem-19 a 2000 na jednotkách intenzivní péče. Ve čtvrtek bylo hospitalizovaných 6500 a 1060 na JIP.

"Ty kroky budou vycházet z toho, co současná vláda zrealizovala, resp. nezrealizovala a budou muset vycházet ze situace ve zdravotnických zařízeních," uvedl. Prioritou je zabránit kolapsu zdravotnického systému. A pokud se situace nevyřeší do jejího nástupu, bude ji muset okamžitě začít řešit vláda nová, dodal.

Zásadní je podle Válka mít dostatek léků, které zabrání tomu, aby se nakažení dostali do nemocnic. "Nejde jenom o monoklonální protilátky, jde obecně o léčbu. Já nevím, jestli je objednaná, jestli je jí dostatek," uvedl. Ještě před nástupem do funkce to chce řešit s dosavadním ministrem Adamem Vojtěchem (ANO).

Dalším nezbytně nutným krokem podle něj je, aby nemocnice držely pro covidové pacienty rezervy lůžek běžných i intenzivních. "Aby pacient nebyl přijímán do nemocnice, kde je na hraně kapacita jednotek JIP," sdělil. V takovém případě by měl být rovnou směřován do nejbližšího zařízení, kde kapacity ještě jsou.

Podle Válka by proto měly být posílené pravomoci krajských koordinátorů nemocniční péče. Deklarovat by to měl ministr i zdravotní pojišťovny. "Musí jasně říct, že v této chvíli velí zdravotnictví, co se týče odložitelnosti péče, krajští koordinátoři. A ti musí mít jednotné zadání z ministerstva," řekl.

Za velký problém považujte to, že nebyla omezená odložitelná a plánovaná péče. "Uvědomuji si, že to zatím není v řadě krajů potřeba, že systém zatím funguje. Možná jsem moc opatrný, ale radši jsem připravený na nejhorší, než abych byl překvapený," dodal. Nemocnice podle něj potřebují ujištění, že pokud tuto péči omezí samy od sebe, nepřijdou o peníze od pojišťoven.

S ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňkem Kabátkem už podle svých slov tuto situaci řešil a má příslib, že všechny výkony, které nemocnice přesunou na příští rok, budou hrazeny jako jednotlivé výkony, nikoliv z paušálu. Nová kompenzační vyhláška, která situaci řešila loni, podle něj vzniknout nemusí, půjde o rozhodnutí pojišťoven.

Nový ministr se chce zaměřit také na urychlení očkování. "Jsme v situaci, jako jsme byli na jaře, teď najednou prudce roste zájem o očkování, ale my ho nemáme nachystané," řekl. Zatímco před měsícem se očkovalo denně 43.000 dávek, ve středu skoro dvojnásobek. "Proočkování zhruba milionu lidí za týden je chiméra, ale řekněme za 14 dní, za tři týdny. Snažit se co nejvíc lidí naočkovat v co nejkratším úseku," vysvětlil.

Nejdříve je podle něj třeba očkovat třetí dávkou všechny, kteří už na ní mají nárok. "Ne proto, že by neměli třetí dávku, ale protože se očkovalo po věkových skupinách, takže jsou to ti nejvíc rizikoví," řekl.

Zároveň ještě před Vánocemi bude v ČR dostupná slabší vakcína pro děti od pěti do 11 let. "Pokud nechci riskovat zavření škol, musím se pokusit naočkovat co nejvíc dětí. Musím o tom rodiče přesvědčit a bude to složité. Musím mít jednomyslný hlas pediatrické společnosti a pediatrů, kteří to budou vysvětlovat," uvedl.

Diskuse o povinném očkování je podle něj předčasná, než budou rychle naočkovaní tito lidé, kteří čekají na třetí dávku, nebo zájemci o očkování z řad dětí. Současná vláda ho navrhuje pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, policisty, vojáky, celníky nebo hasiče.

"Pokud řekneme, že tihle lidé mají být do 1. března naočkovaní a ještě tam budou sankce, jak to ti lidé mají udělat?," řekl Válek. Povinné očkování neodmítá, pokud se na něm shodnou zástupci profesí, kterých se mají týkat. "Pak je na místě jim to umožnit," dodal. U lékařů by se mělo k očkování přistoupit jako k prevenci možné nákazy, která by pak byla nemocí z povolání jako u povinného očkování proti jiným nemocem.

Válek kritizoval, že končící ministr Vojtěch s ním vyhlášku o povinném očkování dopředu nekonzultoval. "Nepřipadá mi šťastné, že se dozvídám o těch dokumentech z médií a zpětně, byť se snažím spolupracovat. Ministerstvo chystá nějakou vyhlášku, ale nepošlou mi ji, abychom se k ní vyjádřili jako opozice, aby to byl společný návrh," uvedl.

Válek si chce ponechat úvazek v nemocnici, na ministerstvo si vezme Jakoba

Po nástupu Válka na ministerstvo zdravotnictví by měl mít komunikaci s novináři na starosti bývalý mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Jaké další spolupracovníky si s sebou Válek vezme, zatím není jasné. Některé odborníky oslovil a čeká na jejich odpověď. Válek to řekl v rozhovoru s ČTK. Na ministerstvu by chtěl vytvořit samostatný úsek, který by se věnoval podpoře zdraví. I po nástupu do křesla ministra zdravotnictví si plánuje ponechat malý úvazek ve Fakultní nemocnici Brno, kde nyní vede Kliniku radiologie a nukleární medicíny. I nadále by chtěl také působit na brněnské lékařské fakultě.

Na dotaz, zda už má představu o personálních změnách na ministerstvu, Válek uvedl, že se chce nejprve nynějších zaměstnanců ministerstva, a to především náměstků, zeptat, zda chtějí na úřadě působit i v době mimo epidemii covidu-19. "Ta situace v uplynulém roce a něco vedla k tomu, že tam opakovaně došlo k obměnám a řada lidí, co tam nastupovala, vlastně nenastupovala jako do funkce na ministerstvu, ale jako krizoví covidoví manažeři nebo odborníci. A já potřebuju vědět, jestli ti lidi chtějí dlouhodobě pracovat na ministerstvu zdravotnictví," řekl ČTK. Úředníci na ministerstvu by podle něj měli udržovat kontinuitu a fungovat nehledě na to, kdo je zrovna ministrem. "To byla velká chyba současné vlády a přímo premiéra, že do toho zasahoval a měnil ten aparát až do úrovně náměstků," poznamenal.

Jako spolupracovníka, který by měl mít na starosti komunikaci, si chce Válek na ministerstvo vzít Ondřeje Jakoba, který je bratrem poslance a starosty Roztok Jana Jakoba. Na dotaz, zda už má potvrzené i další spolupracovníky, Válek řekl, že mu pomoc přislíbil například bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, ředitel Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miroslav Zavoral či biochemik Jan Konvalinka. Nikdo z nich ale nechce na ministerstvu přímo působit. "S řadou lidí o tom diskutuju, řada lidí slíbila, že to zváží," uvedl budoucí ministr.

Válek by také chtěl, aby na úřadu vznikl samostatný úsek, který by se věnoval podpoře zdraví. "Ministerstvo zdravotnictví se dlouhodobě soustředí na péči o nemocné. Zcela chybí péče o zdravé," konstatoval. Usiluje i o to, aby bylo možné z evropských dotací podporovat lokální producenty, kteří budou dodávat kvalitní potraviny do zdravotnických a sociálních zařízení a do škol. "Výsledek by mohl být, že se zlepší výživa dětí, seniorů, v nemocnicích, ve státní správě. Nebude k tomu potřeba potravinový koš, budeme se bavit o jiných parametrech hodnocení kvality výživy," řekl. Připomněl, že zdravotní pojišťovny v současnosti přispívají mimo jiné lidem s celiakií na bezlepkovou stravu či lidem s jinými poruchami na bezlaktózové potraviny. "Pojďme udělat to, ať jsou tato jídla dostupná hlavně dětem ve školách kdekoliv a ať škola může podle seznamu dostat peníze přímo od té pojišťovny," uvedl.

Válek už v minulých dnech v rozhovorech pro jiná média zmínil, že by agendu, která se věnuje výživě, mohla mít na starosti nynější hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Ano, i to je možné," potvrdil ČTK. Válek ocenil dřívější působení Svrčinové ve vedení moravskoslezské hygienické stanice. Hygienici v kraji loni v létě rozhodli s okamžitou platností o zavedení přísných opatření, přičemž za to čelili kritice ze strany vedení kraje i ministerstva. Tehdy se podle Válka Svrčinová "nenechala zlomit". "Nevím, kde je problém. Pokud si s ní nepromluvím mezi čtyřma očima, tak to nezjistím. Nevím, co ona chce dál," poznamenal.

Válek rovněž zopakoval, že z politického náměstka Milana Blahy chce udělat řádného náměstka, který bude mít se svým týmem na starosti elektronizaci a kyberbezpečnost.

Ve Fakultní nemocnici Brno by si Válek chtěl i po nástupu na ministerstvo nechat malý úvazek, aby mohl jako radiolog dělat některé odborné výkony. Předpokládá, že řízením kliniky bude místo něj pověřen nynější primář Marek Mechl. "Samozřejmě budu mít dál úvazek na lékařské fakultě, musím zkoušet atestace, musím dál garantovat akreditaci oboru," dodal.

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

Rakušan: STAN situaci ohledně Farského stáže podcenil, je to bolestná…

20.01.2022 11:55 Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan přiznal, že hnutí situaci ohledně stáže svého…

Počasí: Chodcům i řidičům způsobí komplikace hned dva nebezpečné jevy

21.01.2022 06:30 Rovnou před dvěma potenciálně nebezpečnými jevy varují pro dnešní den meteorologové z Českého…

Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda, vozovka je zledovatělá

21.01.2022 07:58 Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda dvou nákladních vozidel na 51. kilometru, na…

Exkluzivně: Zesnulý šéf Senátu měl odvahu a pevné názory. Byl vzácný, říká…

20.01.2022 22:04 Aktualizováno Ráno si na svého velkého přítele i stranického kolegu hned vzpomněl a pocítil velký smutek. Premiér…

Česko žádá unii o lepší podmínky pro jádro a plyn

20.01.2022 22:00 Jaderná energie má být podle českých úřadů pokládána Evropskou unií za nízkoemisní i po roce 2045 a…

Pandemický zákon může platit neomezeně, schválila vláda

20.01.2022 14:44 Vláda na středečním jednání upravila některé části návrhu pandemického zákona. Schválila, že…

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech…

20.01.2022 14:13 Aktualizováno Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na…

ANO představilo členy stínové vlády, jsou mezi nimi bývalí ministři

20.01.2022 12:45 Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí…

Dávky na bydlení kvůli energiím vzrostou, dostane je víc lidí, schválil…

20.01.2022 12:33 Aktualizováno Na příspěvky na bydlení dosáhne v souvislosti s dražšími energiemi širší okruh lidí, dávky budou…

Rakušan: STAN situaci ohledně Farského stáže podcenil, je to bolestná…

20.01.2022 11:55 Aktualizováno Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan přiznal, že hnutí situaci ohledně stáže svého…

Lipavský předpokládá, že události v Kazachstánu budou mít dlouhodobější…

20.01.2022 11:01 Události v Kazachstánu včetně zahraniční intervence budou mít dlouhodobější a mezinárodní…

Dva roky od Kuberova úmrtí. Byl originální a hájil svobodu, tvrdí politici…

20.01.2022 10:15 Neustále jej postrádají a moc jim v jejich životech chybí jeho nadhled i břitký vtip. Na někdejšího…

Poslanec Farský se kvůli stáži v USA vzdá mandátu

20.01.2022 08:24 Poslanec Jan Farský (STAN) se vzdá svého mandátu. Oznámil to dnes po půlnoci na twitteru poté, co…

Související:

Právě se děje

reklama