Ve Středočeském kraji jednají STAN, ODS, Piráti a Spojenci, Hejtmankou má být Pecková

Hnutí STAN, které vyhrálo krajské volby ve středních Čechách, jedná o široké koalici se všemi ostatními stranami s výjimkou ANO. První společná schůzka se uskutečnila v sobotu večer a dnes odpoledne jednání pokračují. Hejtmankou by měla být lídryně STAN Petra Pecková, což podle ní zatím nikdo nezpochybňuje.

Už v sobotu večer STAN jednali s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. "Jednali jsme všichni společně, dohromady. Deklarovali jsme zájem utvořit takhle širokou koalici s tím, že v opozici by zůstalo ANO," uvedla Pecková.

Děkujeme za důvěru! pic.twitter.com/4nAUh4FAto

— Petr Gazdík (@petrgazdik) October 3, 2020

Nová koalice by se opírala o 50 z celkového počtu 65 hlasů v zastupitelstvu. Vítězní STAN mají 18 křesel, druhá ODS 16, Piráti 12 a Spojenci čtyři. ANO, které ve středních Čechách dosud vládlo, získalo 15 mandátů. Povolební jednání jsou podle Peckové vstřícná a odpoledne pokračují. "Věřím tomu, že se dohodneme," dodala.

Pecková chce, aby byla všechna místa v krajské radě obsazena lidmi s dostatečnou erudicí. "O tom budeme jednat, a to bude ještě chvíli trvat. Takže si nemyslím, že dnes bude nějaký výsledek. Zatím je výsledek ten, že chceme spolupracovat a udělat širokou koalici," řekla.

Jaký bude poměr křesel v budoucí krajské radě, zatím nebylo určeno. V jejím čele by měla zasednout Pecková, přestože například lídr ODS Martin Kupka a dvojka na kandidátce STAN Vít Rakušan dostali více preferenčních hlasů. Podle Peckové je lepší výsledek Kupky a Rakušana logický, protože jsou oba známější politici než ona. "Zatím nikdo nezpochybňuje, že bychom měli mít hejtmana a že bych to měla být já," uvedla.

Počítá už s tím, že jako hejtmanka bude muset vyřešit své angažmá v čele mnichovické radnice. Na pozici uvolněné, tedy placené místostarostky již nastoupila Margita Valentová (nez.) a Pecková předpokládá, že po zvolení hejtmankou na funkci starostky buď rezignuje hned, nebo se na přechodnou dobu stane neuvolněnou starostkou, aby mohla snáze předat agendu kolegům. Poukázala na to, že se změnou v čele radnice je spojeno velké množství administrativy. "Říkali jsme si, že to nebudeme dělat narychlo, ale maximálně do půl roku nebo tří měsíců," dodala. Zastupitelkou Mnichovic by ráda zůstala i nadále.

Související

Více souvisejících

Středočeský kraj Petra Pecková (STAN) Starostové a nezávislí (STAN) ODS Jaroslava Jermanová (hnutí ANO) Martin Kupka (ODS) Vít Rakušan (STAN)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

SBU: Ruští agenti, kteří stáli za Vrběticemi, prováděli i sabotáže na Ukrajině

Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do několika výbuchů, včetně explozí v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014, který sloužil k uchování zbraní pro Ukrajinu. Informaci přinesla agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinské vyšetřovatele a tajnou službu SBU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy