Vítězné hnutí ANO v Olomouci podepsalo koaliční smlouvu. Karviná a Přerov mají primátory

Vítězné hnutí ANO dnes v Olomouci podepsalo koaliční smlouvu se zástupci hnutí ProOlomouc, Pirátů a spOLečně. Primátorem zůstane lídr ANO Miroslav Žbánek. Dohodnutá radniční koalice bude mít v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu většinu 28 hlasů. Nové zastupitelstvo poprvé zasedne v pátek. V uplynulých čtyřech letech ANO v Olomouci vládlo s ODS, KDU-ČSL a spOLečně.

Součástí koaliční smlouvy je rozdělení míst v jedenáctičlenné městské radě. Hnutí ANO v ní připadne šest pozic, hnutí spOlečně dvě a koalice ProOlomouc a Piráti obsadí tři místa. Primátor bude mít šest náměstků. Za hnutí ANO usednou do uvolněných funkcí radních Miroslava Ferancová a Miloslav Tichý, za hnutí spOlečně jeho lídr Otakar Štěpán Bačák a za ProOlomouc a Piráty Tomáš Pejpek, Kateřina Dobrozemská a Viktor Tichák.

Žbánek po podpisu koaliční smlouvy novinářům řekl, že nová koalice se bude muset vyrovnat s energetickou krizí a složitou hospodářskou situací. Koaliční smlouva podle něj svou strukturou reflektuje programové cíle, na kterých se zástupci ANO, ProOlomouc, Pirátů a spOLečně při povolebních jednáních shodli. "Odkazuje i na složitou dobu, ve které se nová koalice formuje, hlavně z pohledu energetické a ekonomické situace Olomouce, České republiky, Evropy a světa," uvedl Žbánek.

Nová koalice bude muset hodně sil věnovat městským financím. "Priority spatřuji v udržení fiskální stability města ve vazbě na umořování dluhu," řekl Bačák, podle kterého bude zároveň nutné podporovat sociální oblast a zvolit udržitelnou poplatkovou politiku. "Tak, aby nezhoršovala situaci obyvatel," uvedl Bačák. Třetím pilířem podle něj bude zachování rozsahu investic v příštích čtyřech letech.

Pejpek se chce v městské radě zasadit o to, aby radnice lépe přistupovala k rozvoji a kvalitě investic na území města. Tichák mezi své priority zařadil vzdělávání, školství a kulturu, jejichž jednotlivé segmenty se bude snažit propojit.

Komunální volby letos v Olomouci vyhrálo ANO, získalo 16 mandátů v zastupitelstvu, které má 45 členů. Druhé skončilo Spolu s deseti mandáty. Třetí koalice ProOlomouc a Pirátů bude mít osm zastupitelů. Čtvrtá SPD a Trikolora má pět mandátů, čtyři zastupitele budou mít na pátém místě spOLečně. Šestý je STAN se dvěma mandáty.

V úvahu v Olomouci po zářijových komunálních volbách připadala i dvojkoalice ANO a Spolu, která by disponovala 26 hlasy. Zastupitelé ANO ale tuto variantu nepodpořili. Uskupení Spolu, které před komunálními volbami vytvořila ODS s KDU-ČSL a TOP 09, získalo druhý nejvyšší počet mandátů a nakonec půjde do opozice.

Novým starostou Rokycan je dosavadní místostarosta Tomáš Rada

Novým starostou třetího největšího města Plzeňského kraje, čtrnáctitisícových Rokycan, se stal šestapadesátiletý lídr Rokycanských patriotů Tomáš Rada. Na dnešním ustavujícím jednání zastupitelstva dostal 14 z 21 hlasů. Rada byl dosud dvě volební období místostarostou. Po zářijových volbách se jeho vítězní Rokycanští patrioti dohodli na koalici s novými partnery ANO a s uskupením Pro naše Rokycany - Zelení a nezávislí kandidáti. V zastupitelstvu s 21 členy tak mají většinu 13 hlasů.

Dosavadní koaliční partneři, s nimiž byli Rokycanští patrioti v čele města osm let - nezávislí a ODS (letos v koalici Spolu) - skončili v opozici. Rokycanští patrioti mají šest mandátů, ANO pět, Spolu a Nezávislí mají po třech mandátech, dva zastupitele má uskupení Pro naše Rokycany se Zelenými a nezávislými kandidáty a po jednom zastupiteli mají Pro Rokycany a KSČM.

Primátorem Karviné bude znovu Jan Wolf z vítězné ČSSD

Primátorem Karviné bude znovu Jan Wolf z vítězné ČSSD. Na dnešním ustavujícím zasedání získal 40 hlasů od 41 přítomných zastupitelů, sám se hlasování zdržel. Padesátitisícové město povede koalice ČSSD s hnutím ANO. V jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít dvoukoalice převahu 33 hlasů.

V jedenáctičlenné městské radě bude mít ČSSD sedm zástupců a hnutí ANO čtyři. Primátor bude mít znovu čtyři náměstky, tři budou podle koaliční dohody za ČSSD a jeden za hnutí ANO. Každé z koaličních uskupení bude mít po třech radních. V Karviné by vítězní sociální demokraté díky nadpolovičnímu zisku mandátů mohli vládnout sami. Lídr ČSSD a primátor Wolf ale už po volbách naznačoval, že nechce jít touto cestou a bude jednat o koalici. Ke spolupráci tak ČSSD přizvala hnutí ANO, které už v uplynulém volebním období bylo součástí koalice a v letošních komunálních volbách bylo ve městě druhým nejúspěšnějším subjektem.

Za sociální demokracii byli náměstky znovu zvoleni Andrzej Bizoń, který je nestraníkem za ČSSD, a také Lukáš Raszyk. Nově bude náměstkem za sociální demokraty Radim Slíva, který je rovněž nestraník za ČSSD. Za hnutí ANO bude náměstkem opět Vladimír Kolek. Radními za sociální demokraty byli zvoleni Blanka Dadoková, Zdeněk Vojkůvka a Jan Firla, za hnutí ANO pak Martin Gebauer, Radek Podstawka a Petr Koval. Svěřením jednotlivých kompetencí se zastupitelé chtějí zabývat až na prosincovém zasedání zastupitelstva.

Související

Církev, ilustrační fotografie.

Olomouckým arcibiskupem se stal Nuzík. Blahopřál mu i Fiala

Novým olomouckým arcibiskupem je od pátku dosavadní administrátor arcidiecéze a pomocný biskup Josef Nuzík. Jmenoval ho papež František, rozhodnutí svatého otce oznámil apoštolský nuncius v Česku Jude Thaddeus Okolo v katedrále svatého Václava v Olomouci. 

Více souvisejících

olomouc

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Robert Fico

Fico je stabilizovaný. Jeho stav se mírně zlepšil

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po nedávném útoku stabilizován s mírným zlepšením. Na sociální síti o tom informovala Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici, kde je Fico hospitalizován.

před 48 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Kačer

Zemřel známý herec a režisér Jan Kačer

Českou hereckou obec zasáhla před víkendem smutná zpráva. Ve věku 87 let zemřel v pátek dopoledne známý herec a režisér Jan Kačer, potvrdila to jeho rodina. Kačer patří k hvězdám nové vlny českého filmu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Pavel

Prezident Pavel byl propuštěn z nemocnice. Policie nehodu nevyšetřuje

Prezident Petr Pavel byl dnes dopoledne propuštěn z pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) do domácího léčení po nehodě na motorce, oznámila Kancelář prezidenta republiky (KPR) na sociální síti X. Prezidentův program na příští týden, včetně plánované zahraniční cesty, zůstává beze změny.

před 2 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

Zdroj: Petr Hanisch

Další zprávy