Vláda hledá separátní kroky k protiruským sankcím EU, uvedl Rakušan

Vláda bude podle vicepremiéra Víta Rakušana (STAN) hledat separátní kroky, které by doprovodily sankce EU proti Rusku kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Rakušan to dnes bez bližších podrobností řekl senátorům na jejich mimořádném zasedání, na kterém má horní komora ruskou agresi odsoudit a podpořit protiruské sankce.

Vít Rakušan (STAN)

Rakušan navrhne vládě uvolnit 1,5 miliardy korun na řešení nové uprchlické krize, v první vlně počítá s přijetím kolem 5000 Ukrajinců. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předloží vládě návrh, podle něhož bude možné vyslat české vojenské pohotovostní síly kamkoli na území NATO.

Česko podle Rakušana podporuje co nejráznější postup proti Rusku, nezapomíná ani na boj s dezinformačními weby. Neměly by se opakovat chyby z minulosti. "Mentalita diktátorů a totalitně uvažujících lidí se nemění, nemění se ani jejich argumentace," uvedl vicepremiér a ministr vnitra. Podotkl, že ruský prezident Vladimir Putin obhajuje útok na Ukrajinu snahou ochránit ruské občany, přičemž ve 30. letech nacistický vůdce Adolf Hitler obhajoval obsazení československého pohraničí potřebou ochránit sudetské Němce. Putinovy "územní a mocenské choutky" by vedly k uspořádání Evropy v době před rozšířením NATO o evropské postsocialistické státy včetně ČR.

Černochová uvedla, že se Putin se chová jako bandita a terorista. Zopakovala, že Česko je připraveno vyslat celkem 580 vojáků do aliančních sil velmi rychlé reakce na východním křídle NATO. "Naším cílem není situaci eskalovat, nejsme žádní váleční štváči. Pokud ale nezastavíme Putina teď, můžeme i my čelit ruské rozpínavosti," uvedla. Podle ní se Putin chová jako terorista a reakce Západu musí být co nejsilnější.

"Vladimir Putin válku, již nesmyslně rozpoutal, prohraje," řekl senátorům ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Kreml se podle něj vrátil k imperiální rozpínavé politice Sovětského svazu. Ruský útok na Ukrajinu je podle ministra útokem proti svobodě a demokracii a nově přijaté protiruské sankce Putinovi jasně ukážou, že jsou jeho kroky nepřijatelné. Lipavský také uvedl, že se chystají kroky proti aktivitám ruských tajných služeb.

Ministři Pirátů a STAN by upřednostnili širší unijní sankce vůči Rusku

Ministři koaličních Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) Ivan Bartoš, Petr Gazdík či Mikuláš Bek jsou zklamaní z rozsahu sankcí vůči Rusku, které v noci na dnešek odsouhlasili na mimořádném summitu lídři zemí Evropské unie. Před dnešním jednáním kabinetu novinářům řekli, že reakce na ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu by podle nich měla být tvrdší. Ministr pro evropské záležitosti Bek doufá, že se ostřejší sankce podaří prosadit.

Sankce mají omezit ruský přístup ke kapitálu, míří na energetiku, dopravu či obchod. Zasáhnou také 70 procent ruského bankovního trhu, řekla po skončení schůzky v Bruselu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Premiér Petr Fiala (ODS) prohlásil, že prosazoval maximální možnou míru sankcí.

Ministra školství Gazdíka dohoda zklamala. "Možná jsou to historicky nejpřísnější sankce, ale že by byly schopné zastavit (ruského prezidenta) Vladimira Putina, to si nemyslím," řekl. Kvůli odporu některých zemí jako Německo či Itálie nezískal potřebnou jednomyslnou podporu návrh na vyřazení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT. "Postoj Německa a Itálie mě mrzí," doplnil Gazdík.

Bek podle vývoje vyjednávání tušil, že se Německo a další země k tvrdším sankcím nepodaří přesvědčit. "Věřím, že tlak veřejného mínění a médií třeba změní postoj německé vlády v nadcházejících dnech," uvedl. Média přímo na Ukrajině podle něj dělají velkou službu, protože můžou tamní dění přiblížit i v těch zemích EU, pro které je jinak Ukrajina geograficky vzdálenější. "Věřím, že se podaří, byť se zpožděním, prosadit ostřejší sankce," míní.

Prioritou českého předsednictví v EU v druhé polovině letošního roku by podle Beka mělo kvůli aktuální situaci být ukončení energetické závislosti na Rusku. "Ukázala se jako zcela fatální okolnost, která ovlivňuje rychlost naší reakce a zdrženlivost některých zemí," uvedl. Ukončení závislosti považuje za reálné, byť v různých oblastech různým tempem. "Čeká nás velká debata o tom, jak diverzifikovat zdroje energií," doplnil.

Unie měla postupovat ostřeji i podle ministra pro místní rozvoj Bartoše. "Ruská armáda překročila hranice suverénního státu a boje se už přesunuly i na předměstí. Myslím, že reakce států demokratických zemí v NATO i EU by měla být přísnější. Izolace je důležitá, je potřeba říci jasné ne Putinovu režimu," doplnil.

Kabinet bude dnes diskutovat o pomoci Ukrajině, ale i o tuzemských opatřeních, která na ruskou agresi zareagují. "Cílem je Ukrajině co nejdřív pomoci a samozřejmě dát najevo náš nesouhlas s ruskou agresí v podobě konkrétních kroků," řekl novinářům ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle Beka se vláda zřejmě před středeční řádnou schůzí sejde mimořádně ještě jednou, patrně v pondělí.

Bouřky ovlivní počasí v následujících hodinách, hrozí i po celou sobotu

19.08.2022 06:30 V pátek a v první polovině víkendu hrozí v Česku silné bouřky, které může doprovázet i krupobití. S…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Enerhoatom: Rusové se chystají odpojit Záporožskou jadernou elektrárnu od…

19.08.2022 11:55 Rusové se chystají odstavit dosud fungující reaktory v Záporožské jaderné elektrárně a odpojit ji…

Vláda zvažuje novou daň z neočekávaných zisků ve třech sektorech

19.08.2022 14:41 Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a…

Gazprom znovu zastaví dodávky plynu do EU. Jeho cena je rekordní

19.08.2022 21:53 Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a…

Česko se v žebříčku čerpání z EU fondů dostalo na čtvrté místo

19.08.2022 16:58 Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci…

Nová daň z neočekávaných zisků by se mohla týkat tří sektorů

19.08.2022 14:41 Aktualizováno Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a…

Stanjura prověří, jestli Finanční správa nepochybila v reklamní větvi…

19.08.2022 14:17 Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prověří postup Finanční správy v reklamní větvi kauzy Čapí…

Zemana propustili z nemocnice. Byl na kontrole sondy

19.08.2022 11:32 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes krátce po 10:00 propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v…

Vláda podle Stanjury zvažuje prodloužení snížení spotřební daně na pohonné…

18.08.2022 17:52 Prodloužení snížení spotřební daně na naftu a benzin, které má zatím platit do 30. září, zvažuje…

Čerpací stanice výrazně nadsazují ceny. Ministerstvo zvažuje jejich…

18.08.2022 17:33 Aktualizováno Marže na čerpacích stanicích v červenci výrazným způsobem vzrostly. Ministerstvo financí poslalo do…

Kmoníček bude velvyslancem ve Vietnamu, Chalupecký v Kataru

18.08.2022 16:41 Českým velvyslancem v Hanoji se stane končící ambasador ve Spojených státech Hynek Kmoníček. ČTK to…

Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o…

18.08.2022 16:21 Aktualizováno Hnutí ANO má případně další dva kandidáty, kteří by se mohli ucházet o post prezidenta. Na dnešní…

Lipavský potvrdil rumunskému ministrovi, že Česko podporuje vstup do…

18.08.2022 14:57 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes při jednání v Praze potvrdil svému rumunskému…

Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení

18.08.2022 14:43 Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na…

Související:

Právě se děje

reklama