Počet úřednických míst ve státní správě se od 1. dubna sníží o 325. Stát tak ušetří 413 milionů korun ročně. Změnu systemizace služebních a pracovních míst dnes schválila vláda, oznámil úřad vlády v tiskové zprávě.
"Plníme to, co jsme slíbili voličům. Dnes jsme udělali další krok ke snižování úřednických míst ve státním aparátu České republiky," uvedl předseda vlády Petr Fiala.
Podle tiskové zprávy se sníží počet úřednických míst o 325, což povede k úspoře 413 milionů korun ročně. "V těchto krocích budeme dál s rozmyslem, ale vytrvale pokračovat," dodal Fiala. Místa budou zrušena od letošního dubna.
Loni v prosinci naopak vláda koalice Spolu a Pirátů a STAN rozhodla o vzniku 74 nových služebních a pracovních míst na úřadu vlády, především kvůli zřízení útvarů pro ministry bez portfeje pro vědu, legislativu a evropské záležitosti. Fiala tehdy novinářům řekl, že kabinet ale počítá s tím, že státní správu zeštíhlí. "Ministři mají za úkol postupně navrhnout úspory a omezení počtu úředníků na resortech, takže ve výsledku budeme na provozu státu šetřit," uvedl.
Podle zákona o státní službě systemizace stanovuje počty míst na úřadech. Její podobu vypracovává ministerstvo vnitra po dohodě s ministerstvem financí na základě návrhů úřadů. Dokument schvaluje vláda na následující kalendářní rok, pokud ho nestihne schválit do konce roku, použije se dosavadní podoba. Další změny v počtu služebních míst či množství peněz na platy jsou možné jen při změně působnosti úřadu nebo při podstatné změně podmínek.Vláda také rozhodla o obsazení pozice vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací, kterou vláda rozhodla zřídit 2. března v reakci na sílící dezinformační vlnu především ze strany Ruska. Vládním zmocněncem kabinet jmenoval zkušeného novináře Michala Klímu.
Související
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Petr Fiala (ODS) , Vláda ČR , Boj proti dezinformacím a fake news , vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací
Aktuálně se děje
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
včera
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
včera
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
včera
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
včera
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
včera
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
včera
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
včera
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
včera
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
včera
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
včera
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
24. prosince 2025 21:48
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
24. prosince 2025 21:26
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
24. prosince 2025 19:52
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
24. prosince 2025 18:44
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dal najevo novou ochotu ke kompromisům v klíčových bodech, které dosud brzdily mírový proces s Moskvou. Během úterního setkání s novináři detailně popsal dvacetibodový plán, který označil za základní politický dokument mezi Ukrajinou, Amerikou, Evropou a Ruskem. Podle jeho slov je nyní míč na straně Kremlu, od kterého Kyjev očekává vyjádření po středečním jednání amerických zástupců s ruskou stranou.
Zdroj: Libor Novák