Vláda zvažuje kvůli růstu cen energií mimo jiné zvýšení životního minima či daňové slevy na poplatníka. Po dnešním summitu NATO v Bruselu to na dotaz ČTK uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní chystané kroky nechtěl předseda vlády kvůli pokračujícím koaličním jednáním upřesnit, kabinet by o nich měl jednat na svém následujícím řádném zasedání příští středu.
Německá vládní koalice dnes oznámila, že chce kvůli vysokým cenám energií zavést jednorázové daňové zvýhodnění 300 eur (7400 Kč) a na tři měsíce snížit cenu paliv. Rodiny s dětmi dostanou jednorázový přídavek 100 eur (2470 Kč). Polsko plánuje v reakci na ekonomické dopady války na Ukrajině od července snížit daň z příjmu fyzických osob ze 17 na 12 procent.
Fiala při dotazu na zahraniční opatření řekl, že česká vláda již některé kroky proti vysokým cenám také udělala, ale připravuje další. "Nechci jít teď do detailů, protože je to ještě před námi, v debatě bychom měli pokračovat příští týden při jednání vlády," řekl. Koalice podle něj zvažuje růst životního minima, rodičovské či slevy na poplatníka a na děti.
Kroky chce vláda zacílit na lidi, kteří je skutečně potřebují. "Nechceme lehce přistoupit k nějakým plošným opatřením, která ve výsledku nakonec nevedou k tomu, že buď skutečně sníží ceny, nebo dají peníze do peněženek," uvedl. Vláda si je podle Fialy vědoma problémů, do kterých se kvůli růstu cen dostává řada domácností. "Budeme pokračovat v hledání těch správných řešení už příští týden," doplnil.
Související
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
Petr Fiala (ODS) , životní minimum
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 1 hodinou
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 2 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 3 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 4 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 5 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 7 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
Železniční dopravu v Praze ochromily během druhého svátku vánočního velké problémy. Na Hlavním nádraží došlo k poruše, která omezila provoz ve všech směrech. Na odstranění závady se pracuje.
Zdroj: Jan Hrabě