Vnitro předloží zákon o soukromé bezpečnostní činnosti, počítá se šesti typy licencí

Ministerstvo vnitra navrhuje zpřísnit podmínky pro soukromé bezpečnostní služby. Požaduje také, aby jejich činnost reguloval samostatný zákon. Vyplývá to z materiálu, který by v pondělí měla projednat vláda. Soukromou bezpečnostní službu by podle materiálu mohli lidé a firmy vykonávat pouze na základě licence udělené ministerstvem vnitra. Úřad počítá se šesti typy licencí.

Ministerstvo chce novým předpisem provést bezpečnostní prověrku všech tuzemských a zahraničních soukromých bezpečnostních služeb, aby mohlo zakázat činnost podnikatelům, kteří buď mají vazby na organizovaný zločin, podnikají v takzvané šedé zóně ekonomiky nebo pomáhají prosazovat zájmy cizích mocností. Pro ty, kteří chtějí bezpečnostní činnost vykonávat, chce pak stanovit kvalifikační předpoklady - věk, odbornou způsobilost, bezúhonnost, zdravotní způsobilost a v některých případech i fyzickou zdatnost. Návrh zákona přináší také pro provozovatele některé nové povinnosti a omezení.

Zkvalitnit služby má například podmínka, aby nový pracovník zatím bez příslušné kvalifikace mohl vykonávat soukromou bezpečnostní činnost pouze pod dohledem někoho zkušeného.

Různé licence by se podle nového zákona vydávaly k ochraně osob a majetku, k ochraně majetku ve zvláštních případech, pro služby soukromého detektiva, pro převoz hotovosti, cenin a cenných předmětů v hodnotě přes pět milionů korun, pro technickou službu k ochraně osob a majetku a pro bezpečnostní poradenství. Mají platit maximálně deset let.

Návrh upravuje také bezpečnostní činnost pro vlastní potřebu na veřejnosti přístupném místě - tedy například ostrahu obchodních center či sportovních stadionů. Podle materiálu by zde měli být jak zaměstnanci soukromých bezpečnostních agentur, tak pracovníci vlastní ostrahy stadionů či obchodních středisek, stejně odborně a zdravotně způsobilí. "Tím bude současně naplněn cíl tohoto zákona, a to zajistit, aby bezpečnost vykonávanou soukromými subjekty zajišťovali dostatečně erudovaní zaměstnanci a byly tak minimalizovány excesy při výkonu soukromé bezpečností činnosti, končící mnohdy vážnou újmou na zdraví či smrtí," uvedlo ministerstvo.

Návrh zákona upravující činnost soukromých bezpečnostních služeb vypracovalo vnitro už v roce 2011, v následujícím roce ale byl z jednání vlády stažen. V následujícím volebním období přišlo ministerstvo s dalším zákonem, nestihl však absolvovat celý legislativní proces ve Sněmovně. Sněmovní výbor pro bezpečnost ale vypracoval komplexní pozměňovací návrh, který nyní ministerstvo použilo jako základ aktuálního návrhu.

Související

Více souvisejících

Ministerstvo vnitra zákony Bezpečnostní agentury

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 24 minutami

před 53 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel v Česku: Případů už je přes tisíc, mezitýdenně je jich stále víc

Případů černého kašle v Česku nadále přibývá. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) už se od začátku roku potvrdilo přes 1200 případů nemoci, která představuje nebezpečí zejména pro novorozence a plně neočkované kojence.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy