Volby jsou největší výzvou před STAN i Piráty, míní Bartoš

Před Piráty i Starosty a nezávislými (STAN) stojí v říjnových sněmovních volbách největší výzva, které dosud čelili, řekl na dnešním sněmu STAN v Praze předseda Pirátů Ivan Bartoš. Koalice Pirátů a STAN by podle něj měla v příští vládě vrátit Česku budoucnost bez korupce a populismu. Lídři konkurenční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) se na sněmu vyslovili pro povolební spolupráci obou koalic.

Ivan Bartoš

Bartoš řekl, že Piráti ani Starostové před podobnou výzvou dosud nestáli. "Je jí vítězství ve volbách, podíl na budoucí vládě," uvedl. Koalice podle něj chce vrátit Česku budoucnost bez masivního zadlužování, korupce či populismu. "Piráti a Starostové chtějí budoucnost, kde země bude prospívat, bude se zlepšovat kvalita života," doplnil.

Česko má podle něj vládu, pro kterou je zájem premiéra Andreje Babiše (ANO) víc než zájem občanů. Stát je zprivatizován a strádá, zatímco firmy z holdingu Agrofert bobtnají, doplnil. "Korupce se stala systémovým prvkem řízení tohoto státu. Máme reálné obavy, že dalším cílem premiéra a jeho firem je české zdravotnictví," řekl Bartoš. Piráty a Starosty vyzval k tomu, aby čelili tlaku, který na ně vyvíjí hnutí ANO od doby, kdy koaliční uskupení vedlo předvolební průzkumy.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová počítá s tím, že koalice Spolu bude po volbách spolupracovat s Piráty a STAN. Oběma subjektům jde podle ní o konec Babišovy vlády. Kritizovala, že se Česko zadlužuje nejrychlejším tempem v historii. "Vláda nedělá absolutně nic pro to, aby dluhy začala kočírovat, začala někde spořit, šetřit. Tohle jsou dědictví, která bude příští vláda mít, která bude řešit, a nebude to vůbec jednoduché. Příští volební období bude jen o několika základních prioritách," řekla. Je podle ní nutné budovat pevnou spolupráci mezi koalicemi jako protiváhu spojenectví mezi Babišem a Pražským hradem.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že Piráti a Starostové jsou blízkými spojenci jeho strany. "A pak máme společné nepřátele, což je vláda chaosu a zla. Toho, co dopadá naše občany, kdy ztrácíme životy, zdraví, finance a prestiž," řekl delegátům. Problém vzniká kvůli tomu, že ANO chápe politiku jen jako dobrý marketing. Vyzval k tomu, aby političtí lídři po volbách odložili svá ega a udělali něco dobrého pro budoucnost ČR a svých dětí.

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky je jednodušší hledat se STAN programové shody než nalézt rozdíly. Na Starostech vyzdvihl hledání pragmatických řešení konkrétních problémů. "V tom vidím důležitou součást programové výbavy moderní pravice," řekl Kupka. ODS respektuje, že si před volbami STAN vybral jiného spojence, po volbách ale podle něj nemůže být bližších koaličních partnerů.

"Před námi je společný zájem vyvést naši zemi ze současné politiky podivných dohod, populistických slibů a masivního zadlužování," uvedl Kupka.

Šéfka Liberálně ekologické strany (LES) Džamila Stehlíková popřála demokratickým stranám vítězství ve volbách a porážku mocenského Babišova monopolu i extremistů nalevo i napravo. Hnutí STAN podle ní je při rozhodování nejblíž lidem, hájí zájmy obcí či malých a středních podnikatelů. Ocenila ochotu STAN ke smysluplným kompromisům.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama