Bývalý šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček nejspíš nebude obhajovat post místopředsedy hnutí ANO. Chce se soustředit na funkci předsedy sněmovního ústavně-právního výboru. Naopak dřívější ministryně financí a aktuální předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová kandidaturu do vedení hnutí zvažuje.
Bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová se zatím o obhajobě postu místopředsedkyně nerozhodla. Sdělili to na dotaz ČTK.
Funkční období vedení a dalších orgánů hnutí ANO trvá do 17. února. Původně se měl republikový sněm uskutečnit koncem loňského ledna, odložen byl ale kvůli koronavirové pandemii. Šéf ANO, bývalý premiér Andrej Babiš, už dříve uvedl, že se bude znovu ucházet o pozici předsedy hnutí.
Vondráček je místopředsedou ANO od posledního sněmu v roce 2019. "Poté, co jsem byl zvolen předsedou ústavně-právního výboru, bych se rád soustředil na tuto funkci," napsal ČTK. Vondráček opakovaně neuspěl při volbě místopředsedy Sněmovny. Do další volby člena sněmovního předsednictva už pravděpodobně nepůjde. Hnutí ANO má náležet poslední neobsazené místo.
Pokorná Jermanová je místopředsedkyní hnutí nepřetržitě od roku 2015. "Ještě jsem se nerozhodla," uvedla na dotaz k možné obhajobě funkce. Dříve byla též místopředsedkyní Sněmovny a spekulovalo se o ní i v souvislosti s aktuálním obsazením vedení dolní komory.
Dřívější vicepremiérka Schillerová se stala členkou ANO loni v říjnu, ve sněmovních volbách v témže roce vedla jihomoravskou kandidátku hnutí. Po volbách nahradila ve vedení poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka, který se stal jeho prvním místopředsedou. "Svou případnou kandidaturu zvažuji," sdělila ČTK.
Ve stejné době jako Schillerová se členem hnutí stal i bývalý vicepremiér, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. Zároveň je místopředsedou klubu ANO. Na dotaz ČTK ohledně možné kandidatury do vedení hnutí nereagoval.
Kromě Vondráčka a Pokorné Jermanové je aktuálním místopředsedou ANO dřívější ministr životního prostředí Richard Brabec, který ČTK své rozhodnutí nesdělil.
Původně byl prvním místopředsedou Faltýnek, který v říjnu 2020 na pozici rezignoval po nočním setkání s tehdejším ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou v restauraci, která měla být podle protikoronavirových opatření zavřená. Řadovým místopředsedou se na posledním sněmu stal také Petr Vokřál, bývalý brněnský primátor ale ukončil své členství v hnutí v červnu 2020 kvůli sporům v brněnské organizaci.
Související
Malou propustili z nemocnice. Zítra už by měla opět šéfovat poslancům ANO
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
hnutí ANO , Radek Vondráček (ANO) , Alena Schillerová
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 1 hodinou
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 1 hodinou
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 2 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 4 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
Česko v tomto týdnu zasáhla jedna velmi smutná zpráva, když ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. Od pátku je známo, kdy a kde se uskuteční poslední rozloučení s vyznamenanou dámou.
Zdroj: Jan Hrabě