Vondráček za návštěvu Zemana bez respirátoru zaplatil nižší pokutu

Bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) zaplatil za říjnovou schůzku u prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nakonec nižší pokutu, než mu původně vyměřila hlavní hygienička ministerstva obrany. Zaplatil 8000 korun, hygienička za návštěvu bez nasazených respirátorů v době koronavirové epidemie původně každému z účastníkům vyměřila 10.000 Kč.

Pokuta byla snížena kvůli tomu, že Vondráček svého činu litoval, napsal dnes server iROZHLAS.cz.

Hlavní hygienička ministerstva obrany Jana Fajfrová se věcí zabývala, protože ÚVN spadá do gesce ministerstva. Mezi účastníky schůzky, na které Zeman podepsal svolání ustavující schůze Poslanecké sněmovny, byli spolu s Vondráčkem také kancléř Vratislav Mynář a další Zemanovi spolupracovníci. Na Zemana jako pacienta se pokuta nevztahovala.

Vondráček serveru řekl, že se o pokutě dozvěděl z médií. "Já se potom dostavil k podání vysvětlení a popsal schůzku s panem prezidentem ze svého pohledu," uvedl. Proti pokutě 8000 korun se neodvolal a zaplatil ji, dodal. "K této výši pokuty bylo přistoupeno proto, že u tohoto pachatele správní orgán shledal polehčující okolnost, která spočívala v tom, že svého činu následně litoval. Veřejně sdělil, že se v budoucnu tato situace již opakovat nebude a příště bude hledat jiné řešení," vysvětlil Jiří Caletka z tiskového odboru ministerstva obrany.

Další účastníci schůzky se proti desetitisícovým pokutám také neodvolali. Z odůvodnění sankcí vyplývá, že podle hygieničky se jednalo o vědomou nedbalost. "Obviněný věděl, že svým jednání může porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem," píše se v dokumentech, která získal iROZHLAS s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím.

Schůzka se uskutečnila 14. října. Zeman byl v té době hospitalizován v ÚVN na jednotce intenzivní péče, kde kvůli šíření epidemie platí přísná opatření. Návštěvníci tak měli například povinnost mít roušku nebo respirátor. Na videu, které Mynář zveřejnil jako důkaz prezidentova podpisu na svolání Sněmovny, ale nikdo z přítomných ochranu dýchacích cest neměl. Mimo prezidenta a Vondráčka jsou na videu vidět také Mynář, tajemník prezidenta Jaroslav Hlinovský a Zemanova ošetřovatelka. Vondráček při pozdějších vyjádřeních potvrdil, že video natáčel šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš.

V minulosti hygienici uložili pokuty za porušení epidemických pravidel dalším veřejně známým činitelům, například bývalému prezidentu Václavu Klausovi, ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) nebo Jaroslavu Faltýnkovi (ANO). Potrestáni byli pokutami od 3000 do 8000 korun.

Související

Radek Vondráček a Alena Schillerová (ANO)

ANO se obrací na Ústavní soud kvůli Lex Babiš II. Koalice prý porušila, co mohla

Hnutí ANO v pátek podalo ústavní stížnost, v níž žádá zrušení části zpřísněného zákona o střetu zájmů známého jako Lex Babiš II. Nejsilnější opoziční subjekt se domnívá, že je protiústavní a porušuje principy Listy základních práv a svobod týkající se například vlastnického práva. Návrh podepsalo 70 poslanců ANO, výjimkou byl expremiér Andrej Babiš.

Více souvisejících

Radek Vondráček (ANO) Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bidenovi záleží na Američanech, shodnou se zahraniční lídři. Jeho rozhodnutí odstoupit oceňují

Zahraniční lídři ocenili šéfa Bílého domu Joe Bidena jako člověka, kterému záleží na americkém lidu. Stalo se tak poté, co v neděli odstoupil z kandidatury u listopadových prezidentských voleb v USA. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy