Senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) podal žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie, ve které se dožaduje, aby soud uložil Evropské radě nastavit pravidla proti střetu zájmů prezidentů a premiérů členských států. Piráti to dnes uvedli v tiskové zprávě. Wagenknecht varuje, že kvůli střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO) může hrozit zneplatnění budoucího evropského rozpočtu, pokud se bude Babiš jednání o financích účastnit.
Rada je podle Wagenknechta nejvyšší a politicky nejsilnější orgán EU, nicméně jako jediný nemá pravidla proti střetu zájmů nastavena. Prezidenti a premiéři se mohou prostřednictvím hlasování v radě obohacovat, dodal.
"To je případ českého premiéra Babiše, který na Evropské radě zastupuje ČR a zároveň může rozhodovat například o výši přímých zemědělských plateb, které získává holding Agrofert, který následně českému premiérovi vyplácí zisk," uvedl Wagenknecht.
Osobní zájmy pana premiéra na dotacích ohrožují platnost schválení finančního rámce EU pro příští období. Proto jsem požádal nezávislý soud, aby střet zájmů pana premiéra na Evropské radě vyřešil. https://t.co/XjQV4IbPJT
— Lukáš Wagenknecht (@WagenknechtLuk) October 29, 2019
Podle návrhu auditní zprávy Evropské komise, jehož text letos unikl do médií, má Babiš stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert, a je proto ve střetu zájmů při čerpání peněz z evropských fondů. Česko by kvůli tomu mohlo vracet do rozpočtu EU kolem 450 milionů korun. Premiér možnost střetu zájmů důrazně a opakovaně odmítá a uvádí, že vracení peněz nehrozí. Agrofert kvůli českému zákonu o střetu zájmů Babiš předloni převedl do svěřenských fondů a tvrdí, že na něj nemá žádný vliv.
Na Soudní dvůr EU by se mohlo podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) obrátit i Česko, a to kvůli finální auditní zprávě Evropské komise, která by měla do ČR dorazit v příštích týdnech. "Kdyby tam bylo něco stěžejního a zásadního, s čím má členská země problém, tak asi jo. Proč bychom si to měli nechat líbit, když bychom byli přesvědčeni o tom, že to tak není," řekla Dostálová serveru iRozhlas.cz. Ministryně dříve uvedla, že její úřad "rozporoval každou větu" v návrhu auditní zprávy.
Pirátský senátor je opačného názoru a varuje, že by v budoucnu nemusely být ohroženy jen dotace pro české příjemce, ale i pro ostatní příjemce v EU. Soudní dvůr proto žádá, aby konstatoval nečinnost Evropské rady v otázce střetu zájmů. Rada by pak podle jeho návrhu měla bezodkladně přijmout opatření, aby střetu zájmů u premiérů a prezidentů členských států zamezila.
Aktuálně by řešením podle Wagenknechta mohlo být nahrazení premiéra Babiše na jednáních rady prezidentem Milošem Zemanem. "Případně okamžité zastavení veškerých dotací z unijního rozpočtu, včetně tzv. přímých plateb pro Babišem ovládaný holding a jejich zpětné vrácení od 2. srpna 2018, kdy začal na evropské úrovni platit zpřísněný zákaz střetu zájmů," uvádí senátor.
Wagenknecht se minulý týden obrátil i na české soudy s návrhem na vyslovení neplatnosti založení Babišových svěřenských fondů. Vychází z toho, že podle občanského zákoníku je svěřenský fond nástrojem pro správu cizího majetku, nikoli vlastního majetku. Podle něho je Babiš prostřednictvím svěřenských fondů s vlastním majetkem úzce spojen.
Kromě unijních orgánů se Babišovým možným střetem zájmů zabývají i české. Senátní komise pro vyhodnocení auditů týkajících se dotací EU pro Agrofert dospěla minulý týden k předběžnému závěru, že předseda vlády je ve střetu zájmů. Středočeský krajský úřad naopak zastavil přestupkové řízení s Babišem, ve kterém mu původně Městský úřad v Černošicích uložil za porušení zákona o střetu zájmů pokutu 200.000 korun.
Související
Bartoš předává kormidlo. Novým předsedou Pirátů je Zdeněk Hřib
Ministerstvo obrany vrací úder senátorovi. Jde o munici pro Ukrajinu
Lukáš Wagenknecht , Andrej Babiš , Soudní dvůr EU , Agrofert , Česká republika , Klára Dostálová
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
před 1 hodinou
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
před 2 hodinami
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
před 3 hodinami
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
před 4 hodinami
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
před 5 hodinami
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
před 5 hodinami
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
před 5 hodinami
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
před 6 hodinami
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
před 7 hodinami
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
před 7 hodinami
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
před 8 hodinami
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
před 10 hodinami
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
včera
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
včera
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
včera
Bývalý šéf České pošty Knap podlehl vážné nemoci
včera
Policie vyšetřuje pondělní tragickou zkoušku potrubí v Praze
včera
Houbaři už pamatují lepší časy. Zelená místa na mapě vesměs chybějí
včera
Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby
včera
Podporovat Trumpa už se v Evropě nenosí. Pro politiky se stal přítěží
Evropští nacionalističtí a populističtí lídři, pro které byla dříve aliance s americkým prezidentem Donaldem Trumpem výhodou, začínají měnit svůj přístup. Před nadcházejícími klíčovými volbami v roce 2027 v zemích jako Itálie, Francie či Polsko se americká podpora mění spíše v přítěž, míní server Politico.
Zdroj: Libor Novák