Bartoš předává kormidlo. Novým předsedou Pirátů je Zdeněk Hřib

Novým předsedou Pirátů se v sobotu stal náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. V čele bývalé vládní strany, která nedávno kabinet Petra Fialy (ODS) opustila, střídá Ivana Bartoše. Toho Fiala na konci září odvolal z vlády kvůli problémům s digitalizací stavebního řízní. Hřib porazil ve druhém kole někdejšího senátora Lukáše Wagenknechta. 

Piráti o výsledcích volby informovali v tiskové zprávě. Hřib získal ve druhém kole 454 hlasů z celkem 866 hlasujících. Druhý Wagenknecht obdržel 401 hlasů. Náměstek pražského primátora a někdejší primátor povede stranu v následujícím dvouletém funkčním období, kdy ji v příštím roce čekají volby do Poslanecké sněmovny.

Hřib střídá Bartoše, který byl v čele Pirátů s menší přestávkou téměř patnáct let. Nový stranický lídr svému předchůdci poděkoval. "Díky jeho nasazení mají Piráti a Pirátky reálné zkušenosti z vlády, z krajů, z českých měst i obcí. Teď máme před sebou další velký úkol, a já k tomu přistupuji s maximální pokorou," prohlásil. 

Piráti podle nového předsedy ukázali, že chtějí jít cestou jasného středu. Nyní se musí otevřít svým voličům a dát najevo, že za nimi stojí. "Upřeme maximální pozornost na jejich každodenní problémy. Od kvality vzdělávání, po nesmyslnou byrokracii a zadřenou ekonomiku. Dodáme jim sebejistý ekonomický program. Aby oni, ani jejich děti, nemuseli žít na dluh. Ekonomika by měla být férová. Taková, ve které platí smysluplná pravidla pro všechny, bez zbytečné byrokracie a nesmyslných regulací. Není čas přešlapovat na místě," dodal Hřib.

Končící předseda Bartoš připomněl, že Piráti začínali jako parta mladých nadšenců se spoustou nápadů a vizí. "Uspěli jsme v jedněch volbách, v druhých… postupně se dostali do Sněmovny, Senátu, Europarlamentu, krajů, obcí a měst, a v Praze jsme měli v minulém volebním období primátora – právě Zdeňka, který je nově náš předseda," zmínil. 

Piráti podle Bartoše navzdory těžkostem neuhnuli z kurzu a bojovali za české občany, otevřenou a tolerantní společnost bez předsudků či spravedlivý systém. "A jsem hrdý na všechny Pirátky a Piráty, kteří k tomu svou prací pomohli a pomáhají," poznamenal.

Bývalý ministr místního rozvoje věří, že nové předsednictvo strany bude silným týmem pro nadcházející výzvy v čele se sněmovními volbami. "Vůbec nepochybuju o tom, že se jim společnými silami povede dál držet pirátský kurz. Chytit takříkajíc ten správný, svěží vítr do plachet. A dokázat lidem, že česká politika Piráty pořád potřebuje," doplnil.

Piráti si dnes zvolí také čtyři nové místopředsedy či místopředsedkyně. Finální výsledky celého složení Republikového předsednictva budou známé ve večerních hodinách.

Související

Zdeněk Hřib

Pirátskou palubu po zvolení Hřiba opouští i jedna z výrazných tváří

Piráti si v sobotu vybrali nový kurs, když zvolili předsedou strany náměstka pražského primátora Zdeňka Hřiba. Po téměř patnácti letech přestal být stranickým šéfem Ivan Bartoš, bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj. Jednou z konsekvencí volby nového předsedy je odchod některých členů ze strany. 

Více souvisejících

Zdeněk Hřib Česká pirátská strana Ivan Bartoš (Piráti) Lukáš Wagenknecht

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

před 8 hodinami

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy