ROZHOVOR | Zeman je nemocný nebo ho ovládla msta, říká novopečená senátorka Němcová

ROZHOVOR - Netajila se tím, že do ní vjel vztek. Nově zvolená senátorka Miroslava Němcová, kterou navrhla mateřské ODS, se místo oslav ostře pustila do prezidenta Miloše Zemana, který prohlásil, ať neschopní živnostníci zkrachují a umělci vyhladoví. „Buď je pan prezident nemocný anebo už jej ovládla nějaká pomsta a přízemnost,“ řekla v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Miroslava Němcová.

Kritika jejího soka ji pomohla. Miroslava Němcová, která byla na Praze 1 zvolena senátorkou, připustila, že rétorika, jakou vůči ní zvolil Václav Hampl, ji mohla dopomoci k vítězství. Dosavadní senátor pobouřil její příznivce tím, že ji označil za svatou ženu, která ve své kariéře nic nedokázala a vše jen odkývala čelním představitelům ODS, jak požadovali. „Musím říci, že vyjádření pana Hampla vyvolalo pobouření zejména u žen. A tak je možné, že jeho vystupování mně mohlo pomoci.“

Paní novopečená senátorko, myslíte si, že ve vašem úspěchu sehrála roli i rétorika vašeho protikandidáta Václava Hampla, podle něhož si budujete obraz svaté ženy, ale jinak během vaší politické kariéry jen na vše kýváte čelním představitelům ODS a děláte přesně to, co chtějí? Nemohlo zmíněné ostré vyjádření mobilizovat vaše příznivce, aby vás šli podpořit i do druhého kola?

Nemohu říci, které všechny faktory zapříčinily, že jsem se stala senátorkou. Ale z reakcí, které jsem dostávala mezi prvním a druhým kole, musím říci, že zvláště ženám vyjádření dosluhujícího senátora pana Hampla lidově zvedlo mandle a dost je vystupování protikandidáta pozlobilo. Je tedy možné, že Hamplova kritika na moji adresu určitou roli sehrát mohla.

Nedávno jste opět prohlásila, že uvažujete o kandidatuře na prezidentský úřad a prohlásila jste, že senátní volby jsou pro vás jakýmsi testem. Jak aktuální je nyní úvaha o tom, že byste zabojovala o post hlavy státu?

Dnes vám na položenou otázku nemohu odpovědět a nic nového říci. Vyhrála jsem opravdu těžký souboj o Senát a všechny další myšlenky si musím nejdříve srovnat v hlavě. Ráda bych ale chtěla poděkovat všem, kteří mě ve druhém kole podpořili.

Stále platí, že v Horní komoře budete během vašeho šestiletého mandátu hájit demokracii, svobodu, ústavní právo?

Ano, chci, aby ze Senátu byl dramaticky slyšet hlas, který postrádám z Pražského hradu. A to je obhajoba demokratických principů, svobody, víru v každého jedince, že zvládneme dobré i špatné časy. Proto udělám maximum, aby Horní komora převzala tuto pozitivní mobilizační roli směrem ke společnosti, která potřebuje nejen v koronavirové pandemii slyšet povzbuzení a občas ji i podat ruku.

Dále chci podporovat kulturu i drobné živnostníky a podnikatelé, kteří nyní enormně strádají, a pan prezident Miloš Zeman jim vzkázal, ať zkrachují. Jeho rétorika je nepřijatelná, neakceptovatelná. Jsem totiž přesvědčena, že pokud zkrachuje umění, zemře naše duše, pokud zbankrotují živnostníci, umře naše tělo. A v takovém případě nás pan prezident jako zdevastovaný národ hodí do žumpy beznaděje, a to si nepřeji. Napnu síly, aby vyšel úplně jiný plán, abychom se povzbudili, abychom i nadále měli umění jako záchrannou brzdu či síť pro náš život a abychom podrželi podnikatele a drobné živnostníky, kteří jsou osou naší ekonomiky.

Jak si vysvětlujete, že nejvyšší ústavní činitel v době, kdy se počet nakažených blíží k devíti tisícům, hovoří v rozhovoru pro MF Dnes tak arogantně. Podnikatelům vzkáže, ať neschopní zkrachují, umělcům řekne, ať vyhladoví, protože historie ukázala, že pokud má prázdný žaludek, vytvoří nejlepší díla?

Buď je nemocný anebo už jej ovládla nějaká pomsta a přízemnost. Nechci se pouštět do nějakých psychologických sond, ale jeho vyjádření mě pobouřilo jako občanku a jako novopečenou senátorku mě to doslova vzteká a už dnes připravuje na sociální sítě svoji poznámku k výroku hlavy státu. Co řekl, je nepřijatelné. Ale, co jsme všichni četli ve zmíněném rozhovoru, nebylo vyjádření pana prezidenta, který zejména v těžké chvíli, má být posilou pro národ. Šlo o výrok muže, který si svévolně zakládá na tom, že národ bude nadále deprimovat, ponižovat a urážet. Absolutně neplní roli státu.

Vy nyní přepustíte pozici v poslaneckého sněmovně Jaroslavu Vymazalovi. Kdy nastoupíte do Senátu?

Nejprve musím složit slib jako všichni nově zvolení senátoři a teprve v té chvíli se ujme svého mandátu. Stane se tak velmi brzy.

Prožíváte asi nádherné chvíle…

Rozhodně, vždyť ráno jsem vstávala jako poslankyně a večer budu usínat jako senátorka.

Související

Více souvisejících

Miroslava Němcová rozhovor Miloš Zeman Senát ČR krajské a senátní volby 2020

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy