Zeman udělil vyznamenání Trumpové, Zelenskému, Zagorové, Žbirkovi i Třem králům

Letce, odbojáře a legionáře dnes prezident Miloš Zeman vyznamenal in memoriam nejvyšším státním vyznamenáním Řád Bílého lva. Jsou mezi nimi i příslušníci legendární odbojové organizace Tři králové Josef Balabán, Josef Vladimír Mašín a Václav Morávek. Vyznamenání také podle očekávání dostal prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

Zeman Řád Bílého lva udělil leteckému akrobatovi a stíhacímu pilotovi Josefu Hubáčkovi, stejné ocenění získal i další pilot z druhé světové války Josef Stehlík. Vyznamenáni byli i legionáři a účastníci protinacistického odboje Karel Lukas a Vojtěch Luža.

Zeman udělil i tři Řády Tomáše Garrigua Masaryka, tedy druhé nejvyšší státní vyznamenání. Ocenil jím posmrtně ředitelku Výboru dobré vůle Milenu Černou, ředitelku potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věru Doušovou a slovenského spisovatele Ladislava Mňačka.

Medailí Za hrdinství prezident Miloš Zeman ocenil studenty popravené v listopadu 1939, dobrovolné hasiče a policistu za zásah při tornádu i požáru v Českém Švýcarsku i českého vojáka za zneškodnění teroristů v Afghánistánu. Vyznamenáni byli i lidé za záchranu lidského života nebo partyzánský velitel romské národnosti, který byl vězněn v koncentračním táboře Lety. Celkem dnes Zeman udělil 21 medailí Za hrdinství.

Mezi oceněnými je devět studentů a studentských funkcionářů, kteří byli popraveni 17. listopadu 1939 v rámci nacistické represe proti českým vysokým školám. In memoriam Zeman udělil medaili Josefu Adamcovi, Janu Černému, Marku Frauwirthovi, Jaroslavu Klímovi, Bedřichu Koulovi, Josefu Matouškovi, Františku Skorkovskému, Václavu Šaffránkovi a Janu Weinertovi.

Za pomoc lidem postiženým loňským tornádem na jižní Moravě byl vyznamenán starosta Sboru dobrovolných hasičů v Mikulčicích Jaroslav Bolfík. Za letošní zásah při historicky největším požáru v Českém Švýcarsku Zeman ocenil Jana Košíka, velitele jednotky Sboru dobrovolných hasičů obce Hřensko, a Tomáše Vlasáka, vedoucího pilotního oddělení Letecké služby Policie ČR.

Za hrdinství v boji získal medaili Za hrdinství Josef Serinek, československý příslušník protinacistického odboje romské národnosti, který byl vězněn v koncentračním táboře Lety a který se za druhé světové války stal partyzánským velitelem. Oceněn byl i odbojář Tomáš Houška, který spolupracoval s vedením odbojové organizace Obrana národa. Z novodobých vojáků si stejné ocenění odnesl důstojník speciálních sil Petr Matouš. Zeman ho vyznamenal za velení úspěšnému zneškodnění pachatelů teroristických útoků v Afghánistánu.

Posmrtně byli vyznamenání dobrovolní hasiči Jaroslav Fila a Marek Vrba, kteří tragicky zahynuli při zásahu u výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku. Oceněni byli také Miroslav Fenik, který zahynul při požáru svého domu, když se snažil zachránit život své manželce a synovi, voják Tomáš Neškodný, jenž zachránil matku a dvě děti před utonutím v jezu, a Marek Klimus, který se s nasazením vlastního života zasloužil o záchranu lidského života. Medaili Za hrdinství obdržel také zaměstnanec Domažlických lesů Martin Semecký, který pomohl nalézt osmiletou německou holčičku Julii, která se ztratila při rodinném výletu v německo-českém pohraničí.

Zeman ocenil medailí Za zásluhy posmrtně zpěvačku Hanu Zagorovou nebo hudebníka Miroslava Žbirku. In memoriam vyznamenal i bývalou manželku amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanu rozenou Zelníčkovou. Mezi novými laureáty medaile Za zásluhy je tenista Ivan Lendl nebo hokejista Jiří Holík. Medaili předal také lékařům Miroslavu Zavoralovi a Miloslavu Kalašovi, kteří pečovali a pečují o jeho zdraví, náčelníkovi své vojenské kanceláře generálporučíku Janu Kašemu nebo Jaroslavu Třešňákovi a Oldřichu Lichtenbergovi, kteří sponzorovali jeho prezidentskou kampaň, respektive pomáhali s kampaní premiérskou.

Zeman se rozhodl dnes vyznamenat medailí Za zásluhy přes čtyři desítky osobností. Jsou mezi nimi vědci, umělci, lékaři, ale i lidé spojení s politikou nebo státními institucemi. Z oblasti kultury ocenil třeba letos zemřelou zpěvačku Zagorovou nebo loni zesnulého slovenského hudebníka Žbirku. Za Zagorovou převzal ocenění producent a skladatel Karel Vágner, za Žbirku jeho manželka Kateřina.

Medaili předal Zeman i zakladateli dechové kapely Moravanka Janu Slabákovi, primáši Horňácké cimbálové muziky Martinu Hrbáčovi nebo in memoriam filmovému archiváři Karlu Čáslavskému. Oceněn byl také český a francouzský malíř František Janula, televizní a rozhlasový scenárista Gustav Oplustil a muzikolog Miloš Štědroň. Vyznamenání dostal dále český sbormistr Ivan Sedláček a izraelský malíř Jehuda Bacon, který přežil koncentrační tábor Osvětim.

Ze sportovců Zeman předal medaili bývalému československému hokejovému útočníkovi a trenéru Holíkovi, legendárnímu tenistovi Lendlovi, cyklistovi a trenérovi Pavlu Vršeckému a známému rybáři Jakubu Vágnerovi. Vyznamenal také sportovního funkcionáře, předsedu České unie sportu a právníka Miroslava Janstu, který je jedním z obžalovaných v případu údajných manipulací se sportovními dotacemi.

Tradičně Zeman nepominul lidi ze svého okolí. Medaili předal řediteli Ústřední vojenské nemocnice Zavoralovi, který o něj pečoval při loňském pobytu v nemocnici, nebo odborníku na interní lékařství Kalašovi, který se staral o zdraví prezidenta v uplynulých letech. Vyznamenal i lékaře a někdejšího politika Borise Šťastného z firmy Senior Home Group, které poskytuje Zemanovi v Lánech zdravotní péči.

V projevu Zeman hovořil zejména o oceněných a zároveň vysvětlil, proč se stejně jako jeho předchůdci rozhodl nevyznamenat skupinu bratří Mašínů, kterou navrhla k ocenění Sněmovna.

"Prvním důvodem je, že při svém útěku na západ bratři Mašínové dýkou podřízli hrdlo svázanému zajatci. Druhým důvodem je, že bratři Mašínové zastřelili z pistole pokladníka, který převážel výplaty zaměstnancům. Ani jedna z těchto dvou obětí nebyla evidentně exponenty komunistického režimu, a proto nelze jejich vraždy vydávat za akt protikomunistického odboje," uvedl prezident.

Slavnostní předávání ocenění se letos netradičně koná už podruhé. Naposled se uskutečnilo v březnu, kdy Zeman vyznamenal osobnosti, kterým se řády a medaile rozhodl udělit v letech 2020 a 2021.

Pozvání na dnešní ceremoniál nedostali například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Miloš Vystrčil (ODS), který by měl pokračovat jako předseda Senátu, ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) či předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Udílení státních vyznamenání dnes neúčastní i někteří další politici a zástupci veřejných institucí. Někteří neúčast zdůvodnili pracovními povinnostmi, jiní nedorazili kvůli tomu, že Hrad některé ústavní činitele při rozesílání pozvánek vynechal. V sále chybějí politici Pirátů či TOP 09, nepřišli také někteří rektoři nebo hejtmani.

Související

Více souvisejících

státní vyznamenání EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy