Zeman nepozval na udílení státních vyznamenání předsedkyni sněmovny ani předsedu Senátu

Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Miloš Vystrčil (ODS), který by měl pokračovat jako předseda Senátu, ani předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se opět nezúčastní slavnostní ceremonie udílení státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě.

Nedostali pozvání, uvedl dnes server iROZHLAS.cz. Na předávání ocenění nepřijdou podle dřívějšího zjištění ČTK i někteří poslanci, hejtmani nebo rektoři. Velká část z nich tento pátek ještě neměla pozvánku na 28. října a například někteří rektoři se chtějí omluvit z pracovních důvodů nebo kvůli cestám do zahraničí.

"Pozvánku na Pražský hrad jsem nedostala, čehož si od pana Zemana velmi vážím," uvedla na twitteru předsedkyně Sněmovny Pekarová Adamová. Pozvání neobdržel ani Vystrčil, který v nedávných volbách obhájil křeslo senátora. A očekává se, že zůstane šéfem horní komory. Formálně jím nyní ale není, čímž odůvodnil i neobdržení pozvánky na Hrad. "Nejsem předseda Senátu a řadoví senátoři nejsou na tyto oslavy obecně zváni. Pokud mě pan prezident nepozval, a nepozval, tak to má v tomto smyslu logiku," poznamenal Vystrčil. Místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která pravomoci předsedy nyní vykonává, pozvánku podle serveru dostala a předpokládá, že se se zúčastní.

Na předávání vyznamenání nepřijde ani Rychetský. Pozvánku do čtvrtka nedostal. Pokud by ji obdržel, stejně se nezúčastní. "V žádném případě bych nepřijal pozvání od současného pana prezidenta," řekl webu Rychetský.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček serveru Seznam Zprávy ale řekl, že rozesílání pozvánek ještě neskončilo.

Vystrčil, Pekarová Adamová a Rychetský se neúčastnili ani posledního předávání státních vyznamenání, které se konalo letos v březnu. Prezident Miloš Zeman při něm na Hradě vyznamenal osobnosti, kterým se rozhodl řády a medaile udělit v letech 2020 a 2021. Loni a předloni se totiž tradiční ceremoniály 28. října nekonaly kvůli koronavirové pandemii a pobytu prezidenta v nemocnici. Předsedové parlamentních komor nepřišli kvůli dřívějšímu proruskému postoji prezidenta. Rychetský tehdy uvedl, že na akci nepůjde "z principu". "Nepovažuji pro mě za přijatelné účastnit se akce, kterou pořádá pan prezident Zeman," řekl letos na jaře předseda ÚS.

Související

Více souvisejících

státní vyznamenání Markéta Pekarová Adamová Miloš Vystrčil (ODS)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 30 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy