Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech zapálil vatru na počest 82. výročí úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Přihlížející, kterých bylo na 200, vyzval, aby za ním přišli s nápady, jak zvelebit lánský park. Vedle Zemana zažehli oheň i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, lánský starosta Karel Sklenička a kardinál Dominik Duka.
Zeman vyjmenoval nedávno dokončené úpravy v lánském parku a okolí: novou skalku, vyčištěný rybník a vyčištěný a upravený odtok Masarykova potoka, který je osazen 14 lipami. "Přátelé, já už nevím, co bych tam dále zveleboval," uvedl Zeman s tím, že se řídil pamětmi Masarykova zahradníka Ladislava Krejsy. "Pokud se nemýlím, všechno, co tam tenkrát bylo, jako je potok, jako je skalka, jako je horní rybník a podobně, je dnes opět opraveno a obnoveno," dodal Zeman.
Schwarzenberg poukázal na chybějící dodržování Masarykových principů ve společnosti. "Tu demokracii bychom měli, kdyby tady byli ještě nějací demokraté. Ale ti mi ještě pořád v té české kotlince trošinku chybějí, tak dejž to pánbůh, snad přece jenom nějací zase vyrostou a že si uvědomí jednou, že svoboda a demokracie, kterou nám Masaryk přivezl, není samozřejmost, že každá generace musí o ni bojovat, a to bychom si měli při příležitosti vzpomínek na prezidenta Masaryka uvědomit," řekl.
Při zapalování vatry zazněla píseň Ach synku, synku v podání smíšeného pěveckého sboru Chorus Laneum pod vedením Vladimíra Doležala. Dnes uplynulo přesně 82 let od Masarykovy smrti. Obec nechala nedávno obnovit historickou Lánskou bránu, kterou Masaryk jezdíval na koni nebo v kočáře do Lánské obory. "Je pouze pro pěší," uvedl starosta.
Masarykovy vatry byly poprvé zapáleny v roce 1935, kdy lánští dobrovolní hasiči navrhli, aby na počest Masarykových 85. narozenin po celé zemi zazněly v 19:00 hasičské trubky a na tento signál ve všech obcích, kde fungují hasičské sbory, vzplály připravené Masarykovy vatry. Akce se pak ještě několikrát do roku 1948 opakovala, tradice byla pak obnovena v roce 2001. Masaryk je pohřbený na lánském hřbitově, zapálení vatry dnes předcházel také tradiční pietní akt u jeho hrobu.
Související
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
Exprezident Zeman se vrátil do pracovního režimu schůzkou s čínským diplomatem
Miloš Zeman , Karel Schwarzenberg , Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.)
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
před 1 hodinou
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
před 2 hodinami
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
před 3 hodinami
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
před 4 hodinami
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
před 4 hodinami
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
před 5 hodinami
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
před 6 hodinami
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
včera
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
včera
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
včera
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
včera
Americké jednotky u břehů Venezuely zadržely třetí tanker. Brazílie mluví o opakování války o Falklandy
včera
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
včera
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
včera
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
včera
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
včera
Rusko: Evropské změny v mírovém plánu naději na konec války nezvýšily. Možnost nalezení řešení zkomplikovaly
včera
Na záchranu v první linii čekal měsíc. Pak zraněného vojáka zachránil robot
včera
Amerika stupňuje tlak na Madura. Zabavila další tanker
včera
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
Nedávno oznámený záměr Jižní Koreje postavit ponorky s jaderným pohonem představuje zásadní obrat v pacifické bezpečnostní politice. Tento ambiciózní plán získal v říjnu 2025 veřejnou podporu amerického prezidenta Donalda Trumpa, což pro Soul znamená průlom v desetiletí trvajících snahách. Jádrem dohody je strategický obchod, v němž Jižní Korea přislíbila investice ve výši 350 miliard dolarů výměnou za americkou pomoc s jadernou technologií.
Zdroj: Libor Novák