Svobodovi došla trpělivost s Piráty. O vládě nad Prahou bude Spolu jednat se všemi

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se nedohodla s Piráty o koalici v Praze a v jednáních pokračovat nebude. Namísto toho zahájí jednání o podpoře menšinové rady, osloví všechny strany v zastupitelstvu s výjimkou SPD. Novinářům to řekli členové vyjednávacího týmu Spolu po dnešní schůzce se zástupci Pirátů a STAN. 

Podle dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) Spolu stále trvá na tom, že bude mít pozici primátora i většinu v jedenáctičlenné radě města, což je pro Piráty nepřijatelné. Předseda zastupitelského klubu hnutí ANO Patrik Nacher následně ČTK řekl, že hnutí je ochotné podpořit menšinovou radu Spolu, ale jen do konce února,

Zatím není jasná přesná podoba menšinové rady, vše podle členů Spolu teprve vyplyne z dalších jednání. Podle nominanta na primátora Bohuslava Svobody (ODS) nabídla koalice Pirátům zásadní ústupky například v podobě přenechání gesce dopravy, ale ti neustoupili. Hřib se naopak vyjádřil v tom smyslu, že Spolu neustoupila v zásadních věcech vůbec a nebylo by legitimní, aby fakticky mohla s výsledkem 25 procent ve volbách o městě rozhodovat sama.

Premiér a předseda ODS Petr Fiala by ve vedení Prahy preferoval stejné složení jako ve vládě, tedy Spolu se STAN a Piráty. Vznik koalice Spolu a hnutí ANO podle něj není na stole. "Není to optimální situace. Moje preference, a myslím, že i předsedů ostatních koaličních stran, byla taková, abychom se dokázali v Praze domluvit. Ale jsem přesvědčen, že na celostátní politiku a politiku vlády to nebude mít vliv," řekl dnes Fiala novinářům v albánské Tiraně, kde se účastní summitu zemí Evropské unie a západního Balkánu.

Hnutí ANO v minulosti nabídlo Spolu dočasnou podporu menšinové rady. Nacher řekl, že nabídka stále platí a hnutí je ochotno Spolu v zastupitelstvu podpořit. Stále však jde o časově omezenou nabídku, v případě dohody by podle Nachera ANO dalo koalici Spolu čas do konce února, aby sestavila většinovou radu.

Letošní vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá 73 dní, a je tak nejdelší v historii Česka. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvolení 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo jen o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni už po necelých dvou týdnech od voleb.

Svoboda a další členové Spolu dnes uvedli, že je v zájmu všech Pražanů, aby na pražské vládě vznikla co nejrychleji dohoda, a jednání s Piráty nikam nevedla. Požadavek na většinu v radě pro Spolu je podle Zdeňka Zajíčka (ODS) zásadní a Piráti ho kategoricky odmítli, což potvrdil i Hřib. "Není dál v tomto směru o čem jednat," řekl Zajíček.

Dodal, že koalice Spolu pro vznik magistrátní koalice na vládním půdorysu udělala maximum. Zatím podle něj není jasné, jestli by případná menšinová rada byla složená pouze ze zástupců Spolu, nebo i jiných stran, jestli půjde o dočasné nebo trvalé řešení, nebo jestli se dokonce během jednání nepodaří domluvit většinovou koalici. Zástupci Spolu by nicméně byli rádi, aby vedení Prahy bylo zvoleno na už dvakrát přerušeném ustavujícím zastupitelstvu, které bude pokračovat 15. prosince.

"Základní blokační problém je v tom, že Spolu vůbec neustoupilo ani o píď ze svých požadavků a nadále si představují, že s výsledkem méně než 25 procent hlasů budou vládnout celému městu sami," řekl po jednání Hřib. Dodal, že problém je podle Pirátů i v tom, že by podle návrhu Spolu měl vzniknout zvláštní radní pro investice. "V gescích vlastně zůstávají jenom provozní záležitosti, na kterých se ani nelze nějak politicky profilovat," řekl. Zajíček k tomu uvedl, že radní pro investice by měl mít na starosti primárně velké projekty.

Místopředseda STAN Jan Lacina po jednání řekl, že dnešní schůzka pro něj a jeho kolegy přinesla rozčarování. Dodal, že za adekvátní uspořádání v radě by považoval pět míst pro Spolu, čtyři pro Piráty a dvě pro STAN. Město podle něj potřebuje definitivní radu, a ne nějaké prozatímní řešení. Po odpoledním jednání předsednictva STAN pak Lacina doplnil, že prohlášení Spolu o ukončení jednání s Piráty pro něj bylo překvapivé. "Byla to pro nás novinka, kterou jsme se dozvěděli až z médií, ačkoliv už ráno nám bylo jasné, že vyjednávání mezi Spolu a Piráty vede k nedohodě," řekl. Debata na dnešním předsednictvu podle něj byla emocionální a vzejde z ní doporučení pro výbor pražské organizace, který zasedne příští týden.

Postup Spolu na twitteru kritizoval lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. "Ukázalo se, že bohužel Spolu nemyslelo koaliční jednání vážně. Vždy chtělo většinu v radě, což neodpovídá výsledku voleb. Byla šance na stabilní koalici fungující v zájmu Prahy. Teď to směřuje k opoziční smlouvě založené na ekonomických zájmech jednotlivců, k nestabilitě a chaosu," uvedl.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, když získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 a třetí Piráti se 13 zastupiteli. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů má na pátém místě STAN. Šesté je SPD se třemi mandáty.

Související

Češi hlasují v komunálních volbách

O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů

K sobotním komunálním volbám, které se uskutečnily ve 33 obcích v Čechách a na Moravě, přišlo v průměru 70 procent voličů. Téměř stoprocentní byla jejich účast v Hradišti na Rokycansku, kde z 37 voličů nepřišel hlasovat pouze jeden. Naopak nejnižší účast byla ve Lhánicích na Třebíčsku, kde odvolilo 46,88 procenta ze 128 voličů, oznámil dnes mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Loni v září v celorepublikových obecních volbách dosáhla průměrná účast 46 procent
Češi hlasují v komunálních volbách

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

Více souvisejících

Komunální volby magistráty Praha Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Česká pirátská strana Bohuslav Svoboda Praha

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Valerij Zalužnyj

Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme

Ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království a bývalý vrchní velitel ozbrojených sil Valerij Zalužnyj otevřeně prohlásil, že jeho země pravděpodobně nikdy nevstoupí do NATO. Na setkání s evropskými velvyslanci uvedl, že se v otázce členství pohyboval celá léta, avšak současná realita ukazuje, že alianční standardy jsou pro Kyjev v současné podobě nedosažitelné.

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje

Teherán podle webu The Guardian usiluje o to, aby diplomatická jednání s USA schválně protáhl a udržel tak amerického prezidenta Donalda Trumpa v probíhajícím konfliktu až do podzimních voleb do Kongresu. Cílem íránské strany je uštědřit americkému prezidentovi politickou ránu, která by se mohla vyrovnat krizi s americkými teheránskými rukojmími za prezidenta Jimmyho Cartera.

včera

Policie ČR

V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění

V pátek odpoledne došlo v Tanvaldu v ulici Horská k vážnému incidentu, při kterém útočník napadl lidi nožem. Zásah záchranářů a policie si vyžádal ošetření čtyř zraněných osob, přičemž tři z nich utrpěly těžká poranění.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu

Federální odvolací soud v USA nařídil zastavení stavby kontroverzního tanečního sálu v hodnotě 400 milionů dolarů, který v Bílém domě prosazuje prezident Donald Trump. Páteční rozhodnutí představuje vážnou překážku pro administrativu a otevírá cestu k právní bitvě před Nejvyšším soudem.

včera

včera

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství

Americký prezident Donald Trump se vrací k snahám o omezení práva na občanství získané narozením na půdě Spojených států. Stává se tak jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud Spojených států odmítl jeho předchozí plošší pokus o zrušení této dlouholeté praxe. 

včera

Dovoz a vývoz zboží

Trump podepsal zavedení nových cel

Americký prezident Donald Trump podepsal nové nařízení, kterým zavádí patnáctiprocentní clo na dovážené produkty obsahující polysilikon. Toto opatření má začít platit čtvrtého prosince a jeho hlavním úkolem je podpořit domácí dodavatelské řetězce v oblasti mikročipů i solárních panelů.

včera

Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci. (19.12.2025)

WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců

Americké zpravodajské služby varují, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v období mezi letošním podzimem a rokem 2029 vyzkoušet odhodlání aliance prostřednictvím omezeného útoku. Cílem takových kroků by nebylo zabrání území, ale snaha otestovat, zda členské státy dodrží své závazky o kolektivní obraně. Tyto znepokojivé scénáře přicházejí v době, kdy Moskva čelí rostoucímu tlaku kvůli situaci na ukrajinské frontě. Masivní škody, které ukrajinské drony způsobují ruskému zázemí, totiž Kreml zahnaly do kouta.

včera

Sklad Wildberries pod útokem

Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic

Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.  

včera

Thajsko

Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí

Thajskem v pátek otřásl mimořádně krvavý incident, když mladistvý střelec zaútočil na střední škole v provincii Nonthaburi na předměstí Bangkoku. Podle vyjádření policie začalo násilné řádění poté, co podezřelý čtrnáctiletý chlapec údajně usmrtil své prarodiče v jejich domě a následně zamířil do vzdělávací instituce. 

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům

Ukrajinská města čelí stále intenzivnějším úderům ze strany ruských ozbrojených sil, které naplno využívají zranitelnosti místní protivzdušné obrany. Moskva totiž v posledních měsících masivně sází na balistické rakety. Tyto zbraně dopadají na hustě obydlené oblasti s minimálním nebo dokonce žádným varováním předem, což civilnímu obyvatelstvu dává jen pramalou šanci se včas ukrýt.

včera

6. srpna 2026 22:01

6. srpna 2026 20:10

6. srpna 2026 18:56

6. srpna 2026 18:03

6. srpna 2026 17:18

6. srpna 2026 16:14

Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne

Ministerstvo zahraničních věcí upravuje svou diplomatickou síť tak, aby lépe odpovídala současným zájmům České republiky. Už za několik týdnu ukončí činnost jeden z konzulátů, jiný ji naopak zahájí. Ministerstvo o tom informovalo na webu

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy