Na některých místech Česka prší bez ustání od čtvrtečního rána a situace se do konce víkendu zřejmě nezlepší. Podle meteorologů by mělo pršet i v nadcházejících dnech a očekávají se povodně, které mohou zasáhnout většinu krajů.
Jak upozornil server Novinky, na některých místech Česka prší bez ustání už 30 hodin. V oblasti Českomoravské vrchoviny a Jeseníků evidují pouze krátké přerušení dešťových srážek. Naopak v v okrese Svitavy či ve Velkém Meziříčí déšť prakticky neustal.
Do čtvrtečního večera bylo na 17 místech v republice dosaženo povodňových stupňů. Většinou šlo o oblasti pod přehradními nádržemi, kde vodohospodáři začali z důvodu předpovědi extrémních srážek vypouštět větší množství vody, aby uvolnili prostor pro očekávané přívaly.
Tyto povodňové stupně tedy byly vyvolány záměrně. Nicméně hladiny řek začínají rychle stoupat i přirozeně, a situace se pravděpodobně bude dále zhoršovat, uvedl server Meteocentrum. Extrémní ohrožení platí podle meteorologů na Sázavě, Svratce, Svitavě, Chrudimce a Novohradce
Do čtvrtečních 18:00 spadlo přibližně 25 milimetrů srážek v pásu od Šumavy přes Českomoravskou vrchovinu až po východní Čechy a Krkonoše. Zatím tyto srážky nezpůsobují povodně, protože nejsou prudké a půda je dokáže vstřebat – je vysušená po horkém létě. Trvalý déšť však bude pokračovat a na některých místech může pršet nepřetržitě až do neděle.
Dnes postihl trvalý déšť většinu území, přičemž nejvíce srážek spadne v jižních a východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a v Jeseníkách. Celé území bude pod vlivem dešťů, s výjimkou západních Čech. Obzvláště kritická situace může nastat v Jihočeském kraji, na Vysočině, v Pardubickém a Olomouckém kraji (zejména v okrese Jeseník).
Z pohledu řek se největší problémy očekávají v Jihočeském kraji a na řekách pramenících na Vysočině, zejména na Sázavě a Orlici. Povodně hrozí téměř všude, s výjimkou povodí Ohře, kde bude srážek méně.
Relativně bezpečné zůstávají také oblasti u řeky Berounky a Jizery, kde by mohl situaci zlepšit severní vítr, který Jizeru částečně ochrání před deštěm z Krkonoš a Jizerských hor.
Související
Počasí o víkendu nevybočí z normálu, místy ale bude pršet
Deštivé sobotní počasí zaviní Amy. Řádila už v pátek v Irsku a Skotsku
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Vítězové summitu EU o financování Ukrajiny? De Wever i Česko, píše Politico
před 1 hodinou
Superchřipka, nebo mnoho povyku pro nic? Epidemie tříští vědeckou obec
před 2 hodinami
Zveřejnění Epsteinových záznamů hýbe Amerikou. Ministerstvo řadu informací dál tají
před 3 hodinami
USA provedly rozsáhlou sérii útoků v Sýrii
před 5 hodinami
Dokumenty z vyšetřování Epsteina zveřejněny. Na fotkách s ním je Michael Jackson i Bill Clinton
před 6 hodinami
Pravé zimní počasí je v nedohlednu, ukazuje měsíční výhled
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
včera
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
včera
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
včera
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
včera
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
včera
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
včera
Putin: Pokud budete respektovat Rusko, nové války nebudou. Jestli Ukrajina uspořádá volby, zastavíme palbu
včera
Noční summit ukázal tvrdou pravdu: Evropa chce Ukrajinu zachránit, ale není ochotna za to platit
včera
V utajené továrně vyrábí Ukrajina ničivou střelu. Flamingo má konkurovat americkému Tomahawku
včera
Rusko nemá v úmyslu zaútočit na Evropu, za stupňování napětí může NATO, prohlásil Putin
včera
Putin pochválil Trumpa. Jeho snahu o ukončení války označil za upřímnou
včera
Půjčka Ukrajině tříští lídry. Macron a Sánchez se radují, Orbán varuje před uvrhnutím Evropy do války
včera
My chceme mír, Ukrajina ne, prohlásil Putin. Bude ale možný jen za našich podmínek, dodal
Ruský prezident Vladimir Putin na své výroční tiskové konferenci ostře reagoval na čerstvé rozhodnutí Evropské unie o miliardové půjčce pro Kyjev. Pokusy o využití zmrazených ruských aktiv k financování ukrajinské obrany označil za sprostou loupež. Podle něj se evropští lídři neodvážili k přímému zabavení majetku jen kvůli strachu z tvrdých následků, které by takový krok pro „lupiče“ měl.
Zdroj: Libor Novák