Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.
Fiala uvedl, že dokud bude v čele strany, tak už nedovolí, aby se před volbami vedla decentralizovaná kampaň. "Nemít celostátní kampaň je v dnešní době nevýhoda," konstatoval s tím, že doba se změnila. Největší úspěch přitom ODS zaznamenala v jižních Čechách, kde suverénně zvítězila díky kampani postavené na postavě oblíbeného hejtmana Martina Kuby.
Krajským volbám, které se konaly před týdnem, dominovalo opoziční hnutí ANO, když vyhrálo v deseti z 13 krajů. V Praze se nevolilo. Kromě Kuby na jihu Čech uspěla ODS i jako součást koalice Spolu na jižní Moravě.
"ODS někde vyhrála, někde vyhrála v koalici Spolu, někde samostatně. A někde prostě výsledky opravdu nejsou dobré. O tom se budeme bavit i uvnitř strany," prohlásil premiér, který si nadále přeje, aby občanští demokraté kandidovali příští rok do Poslanecké sněmovny společně s lidovci a TOP 09.
"Myslím, že voliči chtějí, abychom překonali roztříštěnost středopravého spektra, aby jejich hlas nepropadal. Na celostátní úrovni je pro nás a tuto zemi nejlepší jít v rámci koalice Spolu," vysvětlil předseda vlády. Kabinet musí podle Fialy přesvědčit voliče o dosavadních úspěších a nastínit jim plány na zbývající rok mandátu.
Související

Fiala chtěl řešit bezpečnost se šéfy všech stran. Okamura mu do toho hází vidle

Trump hodil Ukrajinu přes palubu, zní od českých politiků. Fatální tlak pouze na oběť není snaha o dosažení míru, varoval Kalousek
Petr Fiala (ODS) , ODS , Volby
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

EU se staví do role silného protihráče. Česko analyzuje dopady Trumpových cel, hledá podporu pro firmy
před 1 hodinou

Evropským parlamentem otřásá korupční skandál. S firmou Huawei v hlavní roli
před 2 hodinami

Trump může definitivně pohřbít stíhačky F-35
před 3 hodinami

Trump: Rusko nemá zájem o další invazi. Páky na něj mám, ale nepoužiju je
před 4 hodinami

Mírová jednání? Pro ukrajinské vojáky je to paralelní vesmír
před 4 hodinami

Putin: Ukrajina chce příměří využít k povolání vojáků a získání zbraní
před 6 hodinami

Hrozí světu ekonomická katastrofa? Expert popsal, o co Trumpovi a USA jde
před 7 hodinami

Witkoff bude v Kremlu přijat večer. Už nás nenachytají, řekl Lukašenko po schůzce s Putinem
před 7 hodinami

Odmítnutí příměří Starmera nepřekvapilo: Je jasné, o co Putinovi jde
před 7 hodinami

Kreml: Nechceme pauzu. Naše požadavky jsme již nesčetněkrát vyjasnili
před 8 hodinami

Trump způsobil otřes v OSN. Je to katastrofa, říkají zaměstnanci
Aktualizováno před 8 hodinami

Kreml smetl ze stolu návrh na příměří s Ukrajinou
před 8 hodinami

Putin přikázal bojovat, Patrušev varuje před hrozbou z Pobaltí. Rusové slovo „mír“ absolutně ignorují
před 9 hodinami

Kreml odmítl možnost vstupu Ukrajiny do NATO
před 9 hodinami

Američané dorazili do Moskvy jednat o příměří, Kreml je přehlíží. Putin místo Witkoffa jedná s Lukašenkem
před 9 hodinami

Zelenskyj: Rusko dokazuje, že chce válku prodlužovat
před 10 hodinami

Zimní počasí je zpět. Místy napadne 10 centimetrů sněhu, hrozí i jiné problémy
před 10 hodinami

Za snahou o příměří nestojí jen Ukrajina a USA. Potají se angažuje i třetí země
před 11 hodinami

Rutte se sejde s Trumpem. Šéf NATO musí vyřešit, jak udržet USA v alianci
před 11 hodinami
Rusko chce jednat o ukrajinském návrhu na příměří. Očekává se telefonát Putina s Trumpem
Kreml ve čtvrtek oznámil, že Spojené státy poskytly „určité informace“ ohledně navrhovaného příměří na Ukrajině. Mluvčí Dmitrij Peskov dále uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin „možná později uskuteční mezinárodní telefonát“, avšak neposkytl žádné bližší podrobnosti o tom, s kým by měl jednat. Informoval o tom The Guardian.
Zdroj: Libor Novák