Prezident Petr Pavel v pondělí odcestuje na několikadenní pracovní cestu do Spojených států amerických. Hlavním důvodem návštěvy je summit NATO, který od úterý do čtvrtka proběhne ve Washingtonu. Součástí programu je i slavnostní společenská akce k připomenutí 75. výročí založení NATO, informoval Pražský hrad na webu.
Pavel povede českou delegaci na summitu, jejíž součástí budou také ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a náčelník armádního generálního štábu Karel Řehka. Prezident zavítá i na večeři, kterou hostí jeho americký protějšek Joe Biden v Bílém domě.
V rámci dalšího programu se prezident Pavel ve Washingtonu setká s vybranými členy amerického Kongresu, absolvuje setkání s představiteli předních amerických think-tanků a zúčastní se jako jeden z hlavních řečníků NATO Public Fora. Absolvuje také řadu bilaterálních jednání se členskými i partnerskými státy NATO, uvedl Hrad.
Ve dnech 12. a 13. července 2024 prezident republiky uskuteční cestu do texaského Houstonu, kde se jako řečník zúčastní debaty s místními představiteli k tématu NATO a transatlantické spolupráce. Navštíví Johnson Space center NASA, povede jednání k tématu energetické bezpečnosti a setká se s představiteli Národních gard Texasu a Nebrasky, se kterými Česká republika dlouhodobě spolupracuje.
Součástí programu v Texasu, kde žije největší část původní české emigrace do USA, bude také setkání s českými krajany, kteří se podílí na zachovávání a propagaci českého dědictví. Na závěr programu navštíví baseballový zápas MLB.
Související
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
Petr Pavel , USA (Spojené státy americké) , NATO
Aktuálně se děje
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
včera
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
26. prosince 2025 21:53
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
26. prosince 2025 21:05
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
26. prosince 2025 19:56
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
26. prosince 2025 18:31
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
26. prosince 2025 17:34
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
26. prosince 2025 16:38
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
26. prosince 2025 15:50
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková