Protest nabírá na obrátkách. Nemocnice kvůli nedostatku lékařů zavřou některá oddělení, Fiala chce jednat

Na setkání se zástupci lékařů, které je naplánováno na čtvrtek, má premiér Petr Fiala (ODS) za cíl vyřešit aktuální situaci. Dnes to uvedl po zasedání vlády. Lékaři dnes oznámili, že kvůli nedostatku personálu v prosinci nemocnice některá oddělení uzavřou.

Lékaři se snaží o snížení přesčasové práce a udržení stávajících odměn. Fiala vidí jako problém spojení okamžitě řešitelných požadavků, například na vzdělávání nebo změny v pracovním právu, s dlouhodobě nevyřešenými problémy v českém zdravotnictví.

"Budu zkoumat všechny možné cesty, které by mohly vést k dosažení dohody," řekl s tím, že došlo v některých oblastech, které lékaři požadovali, ke značnému posunu. "Také jsme souhlasili s revizí pracovního práva, abychom obnovili původní stav," dodal.

Nespokojenost lékařů vyplynula letos v létě s novelou zákoníku, která zdvojnásobila možný objem dobrovolné přesčasové práce. Novela, která bude projednávána ve čtvrtek ve Sněmovně, by měla od roku 2024 toto ustanovení vrátit na 416 hodin.

Podle Fialy ale existují i další nevyřešené otázky, které se pokusí pojmenovat a posunout vpřed. Některé záležitosti však pravděpodobně nelze vyřešit v krátkém čase. "Jsou to problémy, které se akumulovaly a nikdo se jimi nezabýval. A my bychom měli nyní vše najednou posunout k lepším výsledkům," doplnil.

Podle Fialy jsou určitá omezení například v objemu dostupných finančních prostředků. "Je pravda, že nás čeká vážná diskuse o tom, jak rozvíjet zdravotní systém udržitelným způsobem," řekl. Jeho cílem je dosáhnout dohody, která by neohrozila kvalitu a dostupnost zdravotní péče.

Sekce mladých lékařů dnes oznámila, že v mnoha nemocnicích v prosinci uzavřou některá oddělení kvůli nedostatku personálu. Očekávají také prodloužení čekacích dob na akutních příjmových ambulancích.

Podle vedení nemocnic je prosinec nejméně náročným měsícem pro nemocniční péči během celého roku. Většina plánované péče, s výjimkou onkologických operací, bude odložena. Vyšetření a operace se obvykle v druhé polovině měsíce neprovádějí. 

Související

Petr Fiala (ODS)

Fiala vnímá organizátory jako podporovatele Kremlu. Protest nic nevyřeší, řekl

Premiér Petr Fiala (ODS) vnímá organizátory pondělní akce v Praze jako lidi, kteří se netají podporou Kremlu. Protest podle něj žádná řešení skutečných problémů českých farmářů nepřinese. Do hlavního města dnes dorazily stovky traktorů, zemědělci se shromáždili například před budovou ministerstva zemědělství. 

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) nemocnice

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy