Průmysl se zadrhává, výroba oproti březnu poklesla. Snížila se i stavební produkce

Průmyslová výroba v dubnu meziročně vzrostla o více než procento, meziměsíčně ale byla nižší. Stavební výroba klesala i v meziročním srovnání, a to o více než šest procent. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). 

Průmyslová produkce v dubnu meziročně reálně vzrostla o 1,2 %, stejně tak rostla hodnota nových zakázek, konkrétně o 2,7 %. V meziměsíčním srovnání byla výroba nižší o 1,9 %.

"Stejně jako v přechozích měsících dubnový výsledek průmyslu ovlivnila zejména loňská nízká srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel. Průmyslových odvětví, u kterých meziročně produkce vzrostla, však opět ubylo,“ řekl ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Pokles produkce zaznamenala naprostá většina průmyslových odvětví. "Pokles produkce pokračoval zejména ve výrobě ostatních nekovových minerálních výrobků, výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství či v chemickém průmyslu. Meziměsíčně produkce většiny odvětví spíše stagnovala," dodala vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Stavební produkce byla nižší v meziročním i meziměsíčním srovnání. Podle Matějky k tomu přispěly oba segmenty. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 5,3 %, v inženýrském stavitelství pak o 9,4 %.

Úřady vydaly meziročně o téměř 11 % stavebních povolení méně, jejich orientační hodnota ale vzrostla o 14 %. Zahájena byla výstavba o čtvrtinu méně bytů, dokončeno jich ovšem bylo o 40 % více. 

Související

Petr Fiala Komentář

Fiala slibuje nesplnitelné. Z ČR chce vyspělou zemi, za dva roky mu ale vyprší mandát

Ze střednědobé vize premiéra Petra Fialy zřejmě nic nebude. Česká republika se podle něj má stát do deseti let vyspělou zemí a křižovatkou Evropy, nicméně jí k tomu chybí základní předpoklady v čele s kvalitní infrastrukturou a dlouhodobou schopností politických elit udržet zdravý státní rozpočet. Dalším z problémů je politický mandát, který k tomu Fiala potřebuje – nevypadá to, že si ho při volbách za dva roky udrží. 

Více souvisejících

Průmysl Stavebnictví čsú

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Zemřel úspěšný dramaturg a scénárista Václav Šašek

Ve věku 89 let zemřel dramaturg a scénárista Václav Šašek, jehož práce je spojená zejména s takzvanou českou novou vlnou v 60. letech minulého století. Držitel Českého lva by příští měsíc oslavil kulaté 90. narozeniny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy